V referendu o Madurově vládě hlasovalo víc lidí než ve volbách

V referendu, které tento týden uspořádala venezuelská opozice v reakci na parlamentní volby, které považuje za nesvobodné, hlasovalo téměř 6,5 milionu lidí. To je více, než kolik voličů přišlo minulou neděli k volbám, které velká část opozice bojkotovala a které neuznala řada zemí, Organizace amerických států (OAS) ani Evropská unie. Deník El Nacional ale dnes připomněl, že opozice zatím nezveřejnila výsledky referenda, ani neuvedla, jaké budou její další kroky.

Maduro, Nicolas

"Centra plná naděje a snahy o přechod k demokracii. To se nedá srovnat s prázdnými volebními místnostmi při režimní frašce z 6. prosince. Jasný rozdíl," napsal k opozičnímu referendu na twitteru americký velvyslanec pro Venezuelu James Story a připojil k tomu fotky z obou hlasování.

Podle opozice policie také při referendu, které se prezenčně konalo v sobotu, zatkla několik lidí, zabavovala volební materiály a fotila si hlasující. V plebiscitu, v němž se od pondělí hlasovalo přes dvě mobilní aplikace, měli Venezuelané odpovědět na tři otázky, mimo jiné zda chtějí konec autoritářské vlády prezidenta Nicoláse Madura a svobodné prezidentské a parlamentní volby.

Referenda se mohli účastnit voliči ve Venezuele, která má asi 28 milionů obyvatel, i Venezuelané v zahraničí. Kvůli represím a ekonomické krizi v posledních letech z vlasti uprchlo přes pět milionů lidí.

Po sečtení 87 procent hlasů opozice v sobotu večer oznámila, že se referenda účastnilo celkem 6,46 milionu Venezuelanů, z toho 3,2 milionu prezenčně. Hlasů ze zahraničí přišlo na 845.000. V posledních letech uprchlo do ciziny přes pět milionů lidí. Informoval o tom v noci na dnešek deník El Nacional

Agentura AFP ale připomněla, že v opozičním referendu v roce 2017 byla účast vyšší než tento týden, tehdy hlasovalo na 7,6 milionu lidí.

K volbám podle režimních údajů přišlo minulou neděli 6,2 milionu lidí (30 procent voličů), podle odhadu opozice volilo jen asi 2,7 milionu lidí. Volby vyhrála se 70 procenty hlasů Madurova socialistická koalice, která obsadí 253 z celkových 277 křesel v novém parlamentu. Ustavující zasedání se má konat 5. ledna.

Maduro označil referendum z tohoto týdne za nelegitimní. "Nikdo si nemůže myslet, že hlasování přes internet má právní či ústavní platnost, má jen informační hodnotu," prohlásil Maduro ve čtvrtek.

"Referendum přebije podvod, demokracie zabije diktaturu," komentoval referendum šéf opozice Juan Guaidó, předseda dosavadního parlamentu, v němž má od předchozích voleb z roku 2015 většinu opozice a jehož činnost po celou dobu režim blokoval. Guaidó se loni v lednu prohlásil prozatímním prezidentem, když parlament neuznal Madurův nový prezidentský mandát vzešlý z voleb z roku 2018. I ty velká část opozice bojkotovala jako nesvobodné. Od loňska Guaidóa uznalo venezuelským prezidentem na 60 zemí, v čele se Spojenými státy. Madura dál podporuje mimo jiné Rusko, Čína nebo Írán.

Voliči v referendu odpovídali na tři otázky: zda si přejí konec uzurpování moci Madurem a svobodné parlamentní a prezidentské volby, zda odmítají volby z minulé neděle a zda chtějí mezinárodní spolupráci, která má zachránit demokracii, řešit humanitární krizi a ochránit venezuelský lid před zločiny proti lidskosti.

Téměř 30 opozičních stran vyhlásilo letos v létě bojkot parlamentních voleb, když členy ústřední volební komise jmenoval nejvyšší soud, ač to podle ústavy měl udělat parlament. Do vedení těchto stran pak soud dosadil stranické odpadlíky nakloněné současné vládě.

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

Související:

Právě se děje

reklama