V referendu o Madurově vládě hlasovalo víc lidí než ve volbách

V referendu, které tento týden uspořádala venezuelská opozice v reakci na parlamentní volby, které považuje za nesvobodné, hlasovalo téměř 6,5 milionu lidí. To je více, než kolik voličů přišlo minulou neděli k volbám, které velká část opozice bojkotovala a které neuznala řada zemí, Organizace amerických států (OAS) ani Evropská unie. Deník El Nacional ale dnes připomněl, že opozice zatím nezveřejnila výsledky referenda, ani neuvedla, jaké budou její další kroky.

Maduro, Nicolas
doporučujeme

"Centra plná naděje a snahy o přechod k demokracii. To se nedá srovnat s prázdnými volebními místnostmi při režimní frašce z 6. prosince. Jasný rozdíl," napsal k opozičnímu referendu na twitteru americký velvyslanec pro Venezuelu James Story a připojil k tomu fotky z obou hlasování.

Podle opozice policie také při referendu, které se prezenčně konalo v sobotu, zatkla několik lidí, zabavovala volební materiály a fotila si hlasující. V plebiscitu, v němž se od pondělí hlasovalo přes dvě mobilní aplikace, měli Venezuelané odpovědět na tři otázky, mimo jiné zda chtějí konec autoritářské vlády prezidenta Nicoláse Madura a svobodné prezidentské a parlamentní volby.

Referenda se mohli účastnit voliči ve Venezuele, která má asi 28 milionů obyvatel, i Venezuelané v zahraničí. Kvůli represím a ekonomické krizi v posledních letech z vlasti uprchlo přes pět milionů lidí.

Po sečtení 87 procent hlasů opozice v sobotu večer oznámila, že se referenda účastnilo celkem 6,46 milionu Venezuelanů, z toho 3,2 milionu prezenčně. Hlasů ze zahraničí přišlo na 845.000. V posledních letech uprchlo do ciziny přes pět milionů lidí. Informoval o tom v noci na dnešek deník El Nacional

Agentura AFP ale připomněla, že v opozičním referendu v roce 2017 byla účast vyšší než tento týden, tehdy hlasovalo na 7,6 milionu lidí.

K volbám podle režimních údajů přišlo minulou neděli 6,2 milionu lidí (30 procent voličů), podle odhadu opozice volilo jen asi 2,7 milionu lidí. Volby vyhrála se 70 procenty hlasů Madurova socialistická koalice, která obsadí 253 z celkových 277 křesel v novém parlamentu. Ustavující zasedání se má konat 5. ledna.

Maduro označil referendum z tohoto týdne za nelegitimní. "Nikdo si nemůže myslet, že hlasování přes internet má právní či ústavní platnost, má jen informační hodnotu," prohlásil Maduro ve čtvrtek.

"Referendum přebije podvod, demokracie zabije diktaturu," komentoval referendum šéf opozice Juan Guaidó, předseda dosavadního parlamentu, v němž má od předchozích voleb z roku 2015 většinu opozice a jehož činnost po celou dobu režim blokoval. Guaidó se loni v lednu prohlásil prozatímním prezidentem, když parlament neuznal Madurův nový prezidentský mandát vzešlý z voleb z roku 2018. I ty velká část opozice bojkotovala jako nesvobodné. Od loňska Guaidóa uznalo venezuelským prezidentem na 60 zemí, v čele se Spojenými státy. Madura dál podporuje mimo jiné Rusko, Čína nebo Írán.

Voliči v referendu odpovídali na tři otázky: zda si přejí konec uzurpování moci Madurem a svobodné parlamentní a prezidentské volby, zda odmítají volby z minulé neděle a zda chtějí mezinárodní spolupráci, která má zachránit demokracii, řešit humanitární krizi a ochránit venezuelský lid před zločiny proti lidskosti.

Téměř 30 opozičních stran vyhlásilo letos v létě bojkot parlamentních voleb, když členy ústřední volební komise jmenoval nejvyšší soud, ač to podle ústavy měl udělat parlament. Do vedení těchto stran pak soud dosadil stranické odpadlíky nakloněné současné vládě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden si poprvé od inaugurace volal se zahraničními lídry

23.01.2021 07:50 Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 07:43 Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

Inaugurace Bidena otřásla příznivci konspirační teorie QAnon. Lidé…

22.01.2021 20:46 Zatímco příznivci nového amerického prezidenta Joea Bidena slavili, stoupenci populární konspirační…

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama