V Riu de Janeiro se demonstrovalo kvůli zásahu policie. Zemřelo při něm 25 lidí

Obyvatelé brazilského Ria de Janeiro dnes demonstrovali za prošetření čtvrtečního policejního zásahu v tomto městě, při kterém zemřelo 25 lidí. Několik stovek lidí vyšlo do ulic ve čtvrti Jacarezinho, kde se razie odehrála, informovala agentura AFP. Policie označila 24 mrtvých z řad civilistů za podezřelé, což některá svědectví zpochybňují. Důkladné vyšetření incidentu žádá i OSN.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

"Přestaňte nás zabíjet," skandovali protestující před policejní stanicí v chudinské čtvrti Jacarezinho. Čtvrteční operace byla policejním zásahem s největším počtem mrtvých za poslední desetiletí. "Přišli jsme, protože žádáme spravedlnost za tento neospravedlnitelný masakr," uvedl jeden z demonstrantů.

Ve čtvrtek při zásahu proti drogovým gangům zemřel jeden policistů a 24 civilistů. Ty policie označila za podezřelé a kriminálníky, jejichž cílem bylo zabíjet policisty. "Byli to všichni ztracené existence," uvedl brazilský viceprezident Hamilton Mourao. Obdobně se vyjádřil i jeden ze synů brazilského prezidenta Eduardo Bolsonaro, který je poslancem. Policie tvrdí, že gang Comando Vermelho, proti kterému byla operace vedena, používá postupy gerilové války.

Některá svědectví, která uvádí agentura AFP, ale zpochybňují, že by někteří mrtví měli co do činění s kriminálními gangy. Agentura cituje příbuzné jednoho muže, který byl údajně zastřelen do hlavy v momentě, kdy kupoval pečivo. "Popravili ho," uvedla jeho manželka.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva dnes vyzval k důkladnému prošetření čtvrtečních událostí. Úřad vyjádřil obavy, že kvůli postupu policie byly zničeny důkazy o jejím počínání. "Prohlubuje se trend zbytečného a nepřiměřeného používání síly ze strany policie v chudých a okrajových čtvrtí, kde žijí převážně Afrobrazilci," uvedl mluvčí úřadu Rupert Colville.

Státní zástupci v Riu de Janeiro sdělili, že provádějí veškeré kroky, aby umožnili nezávislé vyšetření čtvrtečního zásahu.

Násilí ze strany policie je v Riu de Janeiro časté. Podle badatelů v prvním čtvrtletí letošního roku nejméně 12 zásahů policistů skončilo s třemi a více mrtvými. Čtvrteční operace je však podle dostupných údajů nejkrvavější od roku 1991. Podle agentury AFP ve státě Rio de Janeiro zemřelo vloni v souvislosti s počínáním policie 1245 lidí.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama