V USA má aspoň jednu dávku 70 procent dospělých. Nakažení litují, že se nenaočkovali

Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostalo do pondělka ve Spojených státech 70 procent dospělých, vyplývá z dat Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Země této hranice dosáhla o měsíc později, než na jaře plánoval prezident Joe Biden, a za prudkého růstu denních počtů nakažených. Společně s nimi v posledních dnech znovu roste také tempo vakcinační kampaně, které se odrazilo od několikaměsíčního minima díky nárůstu poptávky na jihu USA těžce zasaženém novou vlnou epidemie.

Průměrné počty očkování vykázaných za sedm dní v uplynulých měsících spadly z více než tří milionů skoro na 500.000 a tento pokles se zastavil až ve druhé polovině července. I proto USA ke 4. červenci, tedy ke svátku Dne nezávislosti, nedosáhly 70procentní proočkovanosti dospělé populace, což byl cíl Bidenovy administrativy.

Odborníci ovšem podle serveru televize CNBC upozorňují, že by lidé neměli tento milník považovat za konec očkovací kampaně, ale v souvislosti s šířením nakažlivější mutace delta spíše za jakýsi odrazový můstek pro její pokračování. "Pro dosažení nějaké podoby kolektivní imunity potřebujeme mít naočkovaných nejméně 80 procent populace," řekl Paul Offit z poradního výboru pro vakcíny při Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Při započítání lidí mladších 18 let je podíl alespoň částečně naočkovaných obyvatel USA hluboko pod 80 procenty, přičemž plně naočkovaná není ani polovina americké populace. V některých oblastech se pak míra proočkovanosti pohybuje jen okolo 40 procent, přičemž aktuální vývoj ukazuje, že taková úroveň při rozšíření varianty delta nestačí na odvrácení silného náporu na zdravotnictví. CDC na situaci reaguje i tím, že nově na většině amerického území doporučuje ve vnitřních prostorách nosit roušky i plně naočkovaným lidem.

Nový rozmach epidemie provází také vzestup tempa očkování. Statistiky deníku The New York Times (NYT) ukazují, že zdravotníci v průměru za poslední týden aplikovali 673.000 dávek vakcín denně, což je sice ve srovnání s dubnovým maximem asi pětinový výkon, také to ale znamená zlepšení o více než 150.000 dávek denně za poslední dva týdny.

Vakcinace zrychluje zejména v podprůměrně proočkovaných státech na jihu USA, kde je nyní výskyt potvrzených případů koronavirové infekce nejsilnější. Bílý dům v pondělí oznámil, že v Alabamě a Arkansasu se za poslední tři týdny denní počty očkovaných zvýšily asi na trojnásobek, Mississippi údajně hlásilo růst o 250 procent a Louisiana dokonce o 302 procent.

Právě Louisiana registrovala v posledních dnech nejhorší epidemickou situaci ze všech amerických států s 99 nákazami na 100.000 obyvatel za uplynulých sedm dní. Stát s necelými pěti miliony obyvatel nikdy nezachycoval více infekcí než v posledních dnech a o víkendu hlásil skoro 1800 pacientů hospitalizovaných s covidem-19, zatímco počty úmrtí stouply na nejvyšší úroveň od března. Místní guvernér John Bel Edwards kvůli tomu obnovil povinnost nosit roušky v budovách.

O mnoho lépe na tom nejsou v Alabamě, Arkansasu a Mississippi, ještě více hospitalizací na počet obyvatel než Louisiana dokonce evidují Nevada a Florida. Ve všech těchto státech je podíl plně naočkovaných obyvatel nižší oproti celoamerickému průměru. Naopak nejnižší vytíženost nemocnic v souvislosti s covidem-19 hlásí Vermont, New Hampshire, Massachusetts a Rhode Island, tedy státy s vysoce nadprůměrnou proočkovaností.

Ve snaze přivést další lidi do očkovacích center úřady v řadě amerických států přichází s různými pobídkami, nebo naopak zavádí povinnou vakcinaci pro zástupce určitých profesí. Mezitím se množí zprávy o lidech, kteří s očkováním otáleli a později s covidem-19 skončili v nemocnici, nebo dokonce nákazu koronavirem nepřežili. "Kdybych měla ty informace, které mám teď, nechali bychom se naočkovat," citoval NYT červencový facebookový příspěvek ženy, jejíž manžel a otec čtyř dětí v tu chvíli bojoval o život na jednotce intenzivní péče.

Související

Očkování, ilustrační foto

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování

Ve Spojeném království začne letos v létě celosvětově první očkovací program proti kapavce. Britské zdravotnické úřady oznámily, že vakcína bude od 1. srpna nabízena vybraným skupinám obyvatel skrze místní centra sexuálního zdraví. Cílem je zpomalit rychle rostoucí výskyt této pohlavně přenosné infekce, která v posledních letech vykazuje alarmující nárůst a čím dál častěji je rezistentní vůči antibiotikům.

Více souvisejících

očkování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Italská fotbalová reprezentace už má mít nového trenéra. Po Spallettim ji má převzít Gattuso

Po zápasech kvalifikace na fotbalové MS v rámci červnového reprezentačního srazu, kterých byl účasten jako reprezentační kouč Itálie Luciano Spalletti, byl právě tento šestašedesátiletý italský stratég italskou fotbalovou asociací z funkce trenéra národního týmu odvolán. Osudná mu byla hned úvodní nečekaná prohra s Norskem 0:3 a ani se nečekalo, jak dopadne pondělní duel s Moldavskem (2:0). Nyní je italská reprezentace blízko tomu, aby ji trénoval Gennaro Gattuso.

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Zmizela beze stopy. Policie měla opět otevřít případ pohřešované Ivany

Policie po osmadvaceti letech obnovila vyšetřování případu zmizení Ivany Koškové z Liberecka, které se beze stopy ztratila, když jí bylo pouhých 14 let. Informovala o tom stanice CNN Prima News. Kriminalisté z týmu Tempus měli spustit pátrání na několika místech a za pomoci nejmodernější techniky. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Demonstrace v USA proti ICE

Povstání v Los Angeles? Trump se mýlí. S protesty je to jinak

Protesty v Los Angeles provází vlna dezinformací, deepfake snímků a konspiračních teorií, které zkreslují rozsah a příčiny nepokojů. Násilné střety jsou přitom omezeny na několik malých lokalit, přesto některá média i administrativa prezidenta Donalda Trumpa líčí situaci jako plošné povstání. Ukazuje se však, že většina protestů je reakcí na násilné policejní razie proti migrantům.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Premiér Petr Fiala diskutuje s občany v Praze. (12.6.2025)

Spolu odolává možným dopadům bitcoinové kauzy, ukazuje průzkum

Bitcoinová kauza zatím preferencemi koalice Spolu nijak výrazně neotřásla. Seskupení ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ztratila oproti předchozímu šetření jen dvě desetiny procenta, vyplývá z nového průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News. Na prvním místě je nadále hnutí ANO, do Poslanecké sněmovny by se dostalo šest uskupení. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Demonstrace v USA proti ICE

Američané proti Trumpovi. V den přehlídky vyšli lidé do ulic, protesty nekončí

Zatímco americký prezident Donald Trump pořádal ve Washingtonu vojenskou přehlídku k výročí 250 let od založení americké armády, po celé zemi probíhaly demonstrace proti jeho způsobu vykonávání prezidentského úřadu. Trump varoval, že „nepřátelé Ameriky“ (tedy kdokoliv, kdo nesouhlasí s jeho režimem) pocítí tvrdou sílu. V některých státech vedených republikány guvernéři předem signalizovali, že bezpečnostní složky potlačí jakékoli protesty, které budou považovat za násilné.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Tropické počasí a návrat bouřek do Česka. Meteorologové řekli, co máme čekat

V Česku se dnes po několika dnech opět vyskytnou bouřky, které hrozí až do nočních hodin. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) před nimi varoval ve včera vydané výstraze. Doprovázet je mají přívalové deště, silné nárazy větru a kroupy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy