V USA prudce roste počet úmrtí na covid, krizi zhoršuje nevraživost Trumpa vůči Bidenovi

Spojené státy oznámily za úterý úmrtí dalších 1707 lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší údaj od poloviny května. U bezmála 162.000 Američanů také testy nově potvrdily koronavirus, uvádějí statistiky Univerzity Johnse Hopkinse. Na mnoha místech v zemi je na vzestupu rovněž poměr pozitivních testů vůči negativním, počty zemřelých i hospitalizovaných, píše agentura Reuters.

Lékařské asociace žádají prezidenta Donalda Trumpa, aby začal spolupracovat s týmem svého předpokládaného nástupce Joea Bidena a "zachránil tak nespočet životů".

Tři největší organizace pracovníků ve zdravotnictví v USA v úterý podnikly podle Reuters nezvyklý krok, když se vložily do povolebních potyček, jež v posledních dvou týdnech otřásají Spojenými státy. Trump totiž odmítá uznat svou prohru projektovanou americkými médii, a jeho administrativa proto nijak nespolupracuje s týmem jeho předpokládaného nástupce  Bidena. To přitom podle asociací lékařů, sester a nemocnic ohrožuje život mnohých Američanů nakažených koronavirem.

USA za poslední týden zaznamenaly v průměru 160.000 nových infekcí za den, což je údaj daleko přesahující čísla z jakékoliv jiné země. Počty zemřelých v souvislosti s covidem-19 dosud zůstávaly na asi dvakrát nižší úrovni než letos na jaře, experti však soustavně varují, že nárůst úmrtí obvykle přichází až s několikatýdenním zpožděním po zvýšení počtu pozitivních případů.

This section of the country (started w/ the Dakotas), is spreading in every direction. Minnesota now going vertical. Grossly inadequate testing w/ positivity now:South Dakota 57.5%Iowa 51.7%Idaho 42.0%Kansas 40.9%Montana 24.6%https://t.co/BpmBybV8U5 pic.twitter.com/a5GIPYaSJJ

— Eric Topol (@EricTopol) November 18, 2020

Podzimní fáze pandemie zasáhla i převážně venkovské státy, které se v minulých měsících šíření nákazy v podstatě vyhnuly. Podle vládních činitelů v listopadu zavedlo společenské restrikce ve snaze zmírnit šíření viru celkem 17 států, a to jak vedených demokraty, tak republikány. Opatření se na mnoha místech různí a někteří experti nyní začínají volat po tom, aby restrikce zaváděla federální vláda centrálně. Tomu se však Trump brání a dříve proti takové možnosti vystupoval i Biden. Demokrat se nicméně otázkám na toto téma při nedávné tiskové konferenci vyhnul.

Za listopad zaznamenalo dosud nejvyšší jednodenní přírůstek počtu nakažených 41 z celkem 50 amerických států. Na 20 z nich od konce října oznámilo nejvíce úmrtí spojovaných s covidem-19 za den, ve 26 dosáhly rekordních výšin počty hospitalizovaných. V polovině všech států se nyní koronavirus prokáže u více než deseti procent ze všech testovaných, Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom považuje za znepokojivé, pokud tato míra přesáhne pětiprocentní hranici.

USA nyní registrují 11,36 milionu pozitivních testů od začátku pandemie, hranici 11 milionů přitom překročily v neděli a desetimilionovou bariéru prolomily jen o týden dříve. Téměř polovinu všech případů za posledních sedm dní ohlásil středozápad země, který je nyní nejvíce zasažen. S covidem-19 ve Spojených státech zemřelo dohromady již téměř čtvrt milionu lidí.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Joe Biden Prezident USA USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Zlevňování se nekoná. Ceny spotřebitelských výrobků v Česku opět rostou

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimír Putin na ekonomickém fóru ve Vladivostoku

Rusko se připravuje na válku s NATO? Odvolání Šojgua z funkce ministra naznačuje, co Kreml chystá, tvrdí ISW

Podle analýzy amerického Institutu pro výzkum války (ISW) navrhnutí Andreje Belousova, dosavadního prvního místopředsedy ruské vlády a ekonoma, na post ministra obrany naznačuje, že prezident Vladimir Putin podniká kroky směřující k mobilizaci ruské ekonomiky a zbrojního průmyslu pro potenciálně dlouhodobý konflikt na Ukrajině a možnou budoucí konfrontaci s NATO. 

před 5 hodinami

MS v hokeji

Navzdory bojovnému srdci Poláci nestačili na zkušenější Švédy, alpské derby nabídlo jedenáct branek

Po vyrovnané boji s Lotyši narazili Poláci ve svém druhém zápase na letošním MS na daleko těžšího soupeře a to Švédy. Přestože ani tentokrát našim severním sousedům nechybělo vedle hlasité podpory z hlediště Ostravar Areny podobě nadšení jako proti pobaltskému soupeři, kvalita v jednotlivých hokejových dovednostech byla znát. Seveřané rozhodně nehráli na plný plyn, ale i v poněkud utlumeném režimu si dokráčeli za pohodovou výhrou 5:1 a k dosavadním třem bodům si tak připsali další tři. To v Praze se favorizovaným Švýcarům nerodilo očekávané vítězství vůbec lehce. Alpské derby nabídlo jedenáct branek, přičemž tu rozhodující vstřelili Švýcaři až v poslední minutě základní hrací doby. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Zemřel filmař Roger Corman, mentor mnoha největších hollywoodských hvězd

Roger Corman, přezdívaný „Král B-filmů“, zemřel ve věku 98 let. Corman byl klíčovou postavou v tvorbě nízkorozpočtových klasik jako „Malý obchod hrůz“ a „Napadení krabími monstry“ a také pomohl mnoha slavným hercům a režisérům začít svou kariéru v Hollywoodu.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy