V USA varovali vědce vyvíjející vakcínu před hackery z Číny

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a americká agentura pro kybernetickou bezpečnost (CISA) dnes varovaly americké vědce pracující na vývoji vakcíny proti koronaviru, aby si dali pozor na hackery, za kterými stojí čínská vláda. Mohou se podle nich pokusit zmařit jejich práci a ukrást jim výsledky. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

"Čínské pokusy zasáhnout výzkum představují vážnou hrozbu pro boj naší země s nemocí covid-19," uvedly FBI a agentura CISA, která spadá pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti, ve svém prohlášení. Jak dodaly, zdravotničtí a farmaceutičtí výzkumníci by se měli mít před potenciálními útoky na pozoru a měli by přijmout opatření, aby ochránili své informace.

Jaké instituce by se mohly stát terčem hackerského útoku, nebylo zveřejněno. Americké ministerstvo spravedlnosti k tomu uvedlo, že by měly být opatrné veškeré ústavy, na které byla poslední dobou kvůli nemoci covid-19 upřena mediální pozornost. "Potenciální krádež těchto (vědeckých) informací ohrožuje účinné nalezení možností léčby," dodalo ministerstvo.

Jak FBI a CISA uvedly, svým oznámením chtěly zvýšit povědomí o potenciální hrozbě. Doplňující technické detaily budou podle nich zveřejněny v příštích dnech.

Agentura AP poznamenala, že informace o možných hackerských útocích se objevila v době zvýšeného napětí mezi Washingtonem a Pekingem. Prezident Donald Trump v posledních dnech na Čínu, kde se virus loni potvrdil poprvé, tvrdě útočil s tvrzením, že tamní vláda nese za rozsah pandemie zodpovědnost. Tvrdí také, že Peking klame ohledně svých údajů nově nakažených, jichž denně oznamuje v posledních týdnech jednotky až desítky. Čína již Spojené státy vyzvala, aby přestaly zveřejňovat "neopodstatněná obvinění".

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí odmítl, že by vláda v Pekingu byla zapojena do jakéhokoli pokusu ukrást informace související s koronavirem. "Snažíme se být vůdčí silou na světě, pokud jde o léčbu covidu-19 a vývoj vakcíny," řekl mluvčí. "Je nemorální útočit na Čínu prostřednictvím fám a pomluv, když neexistují žádné důkazy," dodal.

Americká a britská agentura pro kybernetickou bezpečnost již minulý týden zveřejnily prohlášení o tom, že na orgány a instituce zapojené do boje proti nemoci covid-19 útočí hackeři nejspíše podporovaní zahraničními vládami. Jde podle nich o "zákeřnou kybernetickou kampaň" s cílem získávat citlivé údaje, duševní vlastní a "zpravodajství odpovídající národním zájmům".

Jak tehdy dodaly, pachatelé těchto hackerských útoků ve velkém cílí na národní i mezinárodní zdravotnické orgány, dále pak na farmaceutické společnosti či lékařské výzkumné organizace. Využívají při tom metodu označovanou jako "kropení hesel", což znamená, že se snaží proniknout do interních systémů aplikováním databáze často používaných přístupových klíčů jako jsou "123456" nebo "qwerty".

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty v USA sílí. Trump pohrozil střelbou, novinář CNN zatčen v přímém…

29.05.2020 16:16 Aktualizováno Protesty proti policejní brutalitě zachvátily v noci na dnešek řadu amerických měst. V Minneapolisu…

Bolsonaro má rekordně vysoký počet odpůrců. Nezvládá pandemii, čelí i…

29.05.2020 15:28 Počet Brazilců, kteří vnímají negativně vládnutí svého prezidenta Jaira Bolsonara, se od dubna…

V USA zemřelo s covidem-19 za uplynulých 24 hodin 1297 lidí

29.05.2020 08:27 Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo 1297 lidí s covidem-19. S odvoláním na data…

Trump se mstí Twitteru. Podepsal exekutivní příkaz

29.05.2020 08:00 Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy