Venezuelská vláda přidala důstojníkům, budou brát až 17 dolarů měsíčně

Venezuelská vláda zvýšila tento měsíc platy armádním důstojníkům, generálmajor tak bude brát měsíčně v přepočtu zhruba 17 dolarů (asi 380 Kč) a například podplukovník 13 dolarů, uvedl deník El Nuevo Herald. A ač je tato částka mnohem vyšší než měsíční příjem obyčejného Venezuelana, stále je plat symbolický a na živobytí nestačí.

Maduro, Nicolas
doporučujeme

"Platy vojáků ve Venezuele jsou zcela symbolické, protože důstojníci na nich nejsou závislí, žijí totiž z korupce a černého obchodu, díky němuž se někteří z nich stali multimilionáři," uvedl poručík v penzi José Antonio Colina. Podle něj jsou vojáci živi například z obchodu s drogami, benzínem či potravinami. "Těží tak z ekonomické, politické a morální krize, v níž se naše země ocitla," dodal Colina.

Také analytik londýnské společnosti IHS Markit Diego Moya-Ocampos uvedl, že mnozí venezuelští armádní důstojníci kompenzují nízké platy jinými činnostmi, včetně nelegálních. "Může to být obchod s drogami, nelegální těžba či jiný druh kriminální činnosti," dodal Moya-Ocampos.

Ropná velmoc Venezuela měla v minulém století jednu z nejvyšších životních úrovní v Latinské Americe. V posledních letech se ale kvůli špatné hospodářské politice několika vlád, včetně současné socialistické vlády autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, potýká tamní ekonomika s hlubokou krizí. Ta spolu s represemi vůči opozici a porušováním lidských práv vyhnala ze země přes pět milionů lidí.

Asi osm milionů z 28 milionů Venezuelanů žijících v této jihoamerické zemi musí měsíčně přežít s částkou, která v přepočtu odpovídá jednomu dolaru. Daří se jim to i díky přídělovému systému (CLAP), v rámci něhož vláda rozdává potravinové balíčky a který má na starosti právě armáda. Díky tomu se také Maduro stále drží u moci, ostatní vojáky udržuje v poslušnosti strachem z represí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

San Francisco a okolí uzavře od neděle restaurace a hřiště

05.12.2020 14:26 San Francisco a okolní oblasti zavedou kvůli sílící epidemii koronaviru od neděle přísnější omezení…

Trump může po odchodu z funkce zneužít úřady k osobnímu obohacení, tvrdí…

05.12.2020 13:34 Své zahraniční kontakty hodlá Trump údajně udržovat i po odchodu z úřadu, tvrdí lidé z blízkého…

Biden se domnívá, že by jeho inauguraci neměly doprovázet davy lidí

05.12.2020 11:34 Budoucí americký prezident Joe Biden se domnívá, že by kvůli epidemii koronaviru neměly jeho…

Biden má jistých 279 volitelů. Oficiálně je skutečně vítězem voleb

05.12.2020 08:45 Kalifornie oficiálně potvrdila výsledek prezidentských voleb a jmenovala 55 volitelů, kteří se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama