Venezuelská vláda přidala důstojníkům, budou brát až 17 dolarů měsíčně

Venezuelská vláda zvýšila tento měsíc platy armádním důstojníkům, generálmajor tak bude brát měsíčně v přepočtu zhruba 17 dolarů (asi 380 Kč) a například podplukovník 13 dolarů, uvedl deník El Nuevo Herald. A ač je tato částka mnohem vyšší než měsíční příjem obyčejného Venezuelana, stále je plat symbolický a na živobytí nestačí.

Maduro, Nicolas
doporučujeme

"Platy vojáků ve Venezuele jsou zcela symbolické, protože důstojníci na nich nejsou závislí, žijí totiž z korupce a černého obchodu, díky němuž se někteří z nich stali multimilionáři," uvedl poručík v penzi José Antonio Colina. Podle něj jsou vojáci živi například z obchodu s drogami, benzínem či potravinami. "Těží tak z ekonomické, politické a morální krize, v níž se naše země ocitla," dodal Colina.

Také analytik londýnské společnosti IHS Markit Diego Moya-Ocampos uvedl, že mnozí venezuelští armádní důstojníci kompenzují nízké platy jinými činnostmi, včetně nelegálních. "Může to být obchod s drogami, nelegální těžba či jiný druh kriminální činnosti," dodal Moya-Ocampos.

Ropná velmoc Venezuela měla v minulém století jednu z nejvyšších životních úrovní v Latinské Americe. V posledních letech se ale kvůli špatné hospodářské politice několika vlád, včetně současné socialistické vlády autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, potýká tamní ekonomika s hlubokou krizí. Ta spolu s represemi vůči opozici a porušováním lidských práv vyhnala ze země přes pět milionů lidí.

Asi osm milionů z 28 milionů Venezuelanů žijících v této jihoamerické zemi musí měsíčně přežít s částkou, která v přepočtu odpovídá jednomu dolaru. Daří se jim to i díky přídělovému systému (CLAP), v rámci něhož vláda rozdává potravinové balíčky a který má na starosti právě armáda. Díky tomu se také Maduro stále drží u moci, ostatní vojáky udržuje v poslušnosti strachem z represí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama