Wisconsin: V autě postřeleného černocha byl nalezen nůž, uvedli vyšetřovatelé

Černoch Jacob Blake, kterého před několika dny postřelil policista během zásahu, měl na podlaze ve svém autě nůž. Ve středu to uvedli vyšetřovatelé ve Wisconsinu, kde se tento případ stal. Žádné další zbraně Blake neměl, informovala agentura Reuters. Kvůli incidentu ve městě Kenosha vypukly nepokoje, které pokračovaly i minulou noc. Nebyly ovšem tak silné jako v předchozích dnech.

Policie USA, ilustrační foto

Wisconsinský ministr spravedlnosti Josh Kaul podle agentury Reuters řekl, že se nůž našel na podlaze auta pod sedačkou řidiče. Blakea policisté střelili v okamžiku, kdy do vozu nastupoval a nakláněl se k podlaze pod volantem. Podle Kaula sám Blake vypověděl, že během nedělního zásahu nůž měl.

Blakeův právník ale uvedl, že jeho klient nepředstavoval žádné nebezpečí, policii neprovokoval a snažil se v nastalé situaci ochránit své děti. Ve voze seděli tři jeho synové ve věku od tří do osmi let. "Svědci potvrdili, že u sebe nůž neměl a nijak policii neohrožoval," dodal právník Ben Crump.

Strážci zákona zasahovali u domácí hádky, podle agentury Reuters je nejspíš zavolala Blakeova přítelkyně. Jeden z policistů, Rusten Shesky, Blakeovi sedmkrát střelil do zad poté, co se ho s kolegy neúspěšně snažil zatknout a zpacifikovat paralyzérem. Mladému muži způsobil zranění, kvůli kterému je podle svých blízkých od pasu dolů ochrnutý a možná už nikdy nebude chodit. Podle Kaula ze zbraně střílel jediný policista.

zdroj: YouTube

Americké ministerstvo spravedlnosti mezitím uvedlo, že zahájilo vyšetřování střelby, které bude mít na starosti Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Incident ve městě Kenosha vyvolal protesty proti policejní brutalitě. Nepokoje se neobešly bez žhářství a vandalismu. V noci z úterý na středu se v ulicích Kenoshy dokonce střílelo. Zemřeli přitom dva lidé a jeden další utrpěl zranění.

Wisconsinská policie dnes oznámila, že z tragické střelby obvinila 17letého mladíka Kylea Rittenhouse. Agentura AP jej popisuje jako "obdivovatele policie" z městečka Antioch, které leží v Illinois asi 25 kilometrů od Kenoshe. Podle zástupce státu Wisconsin Mandely Barnese se mladík "rozhodl vzít právo do svých rukou a postřílet nevinné protestující".

Americký prezident Donald Trump do Kenoshy poslal tisícovku příslušníků Národních gard a přes dvě stovky členů federálních bezpečnostních složek. "Nebudeme podporovat rabování, žhářství, násilí a stav bezpráví na amerických ulicích," napsal k tomu prezident na twitteru.

V obavě z nepokojů guvernér Tony Evers ve středu zvýšil počet členů Národní gardy v ulicích na 500. Podle agentury Reuters byly ale nyní protesty slabší než v předchozích dnech. Noční zákaz vycházení ignorovalo asi 200 lidí. Ulicemi Kenoshy prošli demonstranti v poklidu. Křičeli hesla Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) a No justice, no peace (Bez spravedlnosti nebude pokoje).

Na protest proti postřelení Blakea i dalším případům údajné policejní zvůle se řada amerických sportovců rozhodla bojkotovat zápasy. K utkání play off NBA nenastoupili například basketbalisté Milwauukee. Odloženo kvůli tomu bylo i několik dalších duelů NBA. Z turnaje v New Yorku na protest odstoupila také japonská tenistka Naomi Ósakaová.

Prázdné regály a nedostatek zboží? USA vypadají jako Československo, řekl…

27.10.2021 22:02 Aktualizováno Nejstarší syn amerického exprezidenta Donalda Trumpa přirovnal aktuální dění ve Spojených státech…

NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají…

27.10.2021 21:55 Aktualizováno Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám,…

Papež František chce navštívit Kanadu, aby usnadnil usmíření

27.10.2021 16:10 Papež František se chce vydat do Kanady, aby usnadnil usmíření s místními domorodými národy.…

Kvůli nedostatku pohonných hmot na Haiti zavírají desítky nemocnic

27.10.2021 11:53 Kvůli nedostatku pohonných hmot muselo na Haiti zavřít či výrazně omezit své fungování 50 nemocnic…

Očkována proti covidu je už polovina světa

27.10.2021 08:35 Vakcínou proti covidu-19 bylo po celém světě alespoň částečně naočkováno přes 3,84 miliardy lidí,…

Pentagon: Islámský stát v Afghánistánu by mohl napadnout USA už za půl roku

26.10.2021 21:53 Americké tajné služby se domnívají, že odnož teroristické organizace Islámský stát v Afghánistánu …

Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA

26.10.2021 07:57 Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA Aktualizovali jsme v čele o informaci…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

25.10.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do…

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Související:

Právě se děje

reklama