Zabití Bagdádího: Trump málem riskantní operaci zhatil, zlobí se agenti

Stahování amerických vojáků ze severovýchodní Sýrie, které před třemi týdny oznámil prezident Donald Trump, zkomplikovalo plán dopadení lídra teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakra Bagdádího. Napsal v neděli deník The New York Times (NYT) s odvoláním na představitele americké armády a tajné služby. Podle nich totiž musela být dlouho plánovaná riskantní operace urychlena.

Trump v neděli na mimořádné tiskové konferenci oznámil úspěšnou operaci amerických speciálních jednotek na severozápadě Sýrie, při níž Bagdádí podle něj "zemřel jako pes".

Americký prezident, jehož kroky v poslední době bývají mnohými považovány za kampaň před prezidentskými volbami v příštím roce, zároveň označil dopadení lídra IS za větší úspěch než zabití šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina za vlády prezidenta Baracka Obamy.

Podle nejmenovaných činitelů, které citoval deník The New York Times, se ale operace zaměřená na dopadení Bagdádího uskutečnila "z velké části navzdory Trumpovi, spíše než díky němu".

Plánování akce začalo podle deníku už v létě, kdy americká tajná služba CIA dostala první překvapivou informaci, že Bagdádí se skrývá ve vesnici v severozápadní Sýrii v oblasti kontrolované skupinou, jež má blízko k Al-Káidě. Bagdádímu poskytl útočiště lídr džihadistické skupiny Hurás al-Dín. Tuto informaci získala CIA díky výslechu jedné z Bagdádího manželek, uvedli dva američtí činitelé.

Při nalezení Bagdádího úkrytu CIA úzce spolupracovala s iráckými a kurdskými zpravodajci z Iráku a Sýrie a snažila se monitorovat Bagdádího pohyb. Podle NYT pokračovali Kurdové s informováním Američanů i poté, co Trump začátkem října oznámil stažení amerických vojáků ze severovýchodní Sýrie.

Šéf Bílého domu tím usnadnil tureckou invazi do této oblasti, kde si v předchozích několika letech během občanské války syrští Kurdové vytvořili syrským režimem neuznanou samosprávu. Milice syrských Kurdů přitom v předchozích letech s pomocí USA výrazně přispěly k porážce IS v Sýrii a mnozí proto Trumpa kritizovali, že stahováním vojáků je zradil.

Trumpovo oznámení o odchodu Američanů ze severovýchodní Sýrie podle činitelů citovaných deníkem NYT zkomplikovalo dopadení Bagdádího, neboť operace musela být urychlena. Hrozilo totiž, že se lídr IS přesune. Pokud by se tak stalo, bylo by vzhledem ke stahování amerických vojáků mnohem obtížnější Bagdádího znovu vystopovat, napsal NYT.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Donald Trump Prezident USA Sýrie Kurdové USA (Spojené státy americké) CIA Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy