Konec odebírání orgánů od popravených, slibuje Čína. Už poněkolikáté...

Peking - V Číně se popravuje jako na běžícím páse a orgány jsou odsouzencům následně odebírány. S touto praktikou chce sice Peking skončit od 1. ledna 2015, nikdo mu ale příliš nevěří. Jednak už tak sliboval několikrát, druhak není jasné, jak bude zdroj orgánů nahrazen.

Oficiální statistiky čínského ministerstva zdravotnictví ukazují, že zhruba 1,5 milionu Číňanů potřebuje transplantaci, z toho 300 tisíc naléhavě. Ročně je ale provedeno jen 10 tisíc takovýchto zákroků.

Organizace pro lidská práva označují odebírání orgánů popraveným zločincům za zneužívání odsouzenců na smrt a obviňují čínskou vládu, která popravuje nejvíc lidí na světě, že je nutí orgány darovat.

"Čína v loňském roce popravila více lidí než zbytek světa dohromady, ale protože je trest smrti státním tajemstvím, nejsou k dispozici přesná data. Na druhé straně jsou ale i v této zemi patrné drobné známky pokroku. Zavedena byla nová právní ochrana v případě udělení trestu smrti a Nejvyšší soud oznámil konec praxe odebírání orgánů od popravených vězňů," píše amnesty.cz.

Čína od 1. ledna "zcela ukončí" využívání popravených vězňů jako zdroje orgánů pro transplantace," citoval deník Southern Metropolis Daily šéfa čínského výboru pro darování orgánů Chuang Ťie-fua. Jediným zdrojem orgánů pro transplantace budou dobrovolné dary, dodal Chuang, který v minulosti působil jako náměstek ministra zdravotnictví.

V Číně ale není dobrovolné dárcovství orgánů příliš zavedené, mimo jiné proto, že mnozí Číňané věří v posmrtnou reinkarnaci a tudíž v nutnosti zachovat tělo nedotčené. K tomu se přidávají i obavy z potenciální korupce. Podle agentury AFP tak v Číně dá souhlas k posmrtnému odběru orgánů pouze 0,6 člověka na milion lidí. Česká republika je s 19,8 zemřelými dárci na milion obyvatel v půlce evropského žebříčku.

Související

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

Více souvisejících

Čína transplantace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy