Útok na olympiádu v Jižní Koreji? CIA odkryla karty, hrozba tu byla už dříve

Washington - Již za pár týdnů odstartuje v jihokorejském Pjongčchangu zimní olympiáda. I přes to, že by se mělo jednat o bezpečnou sportovní akci, existuje hrozba, že na olympiádu bude chtít zaútočit Severní Korea. Americká vyšetřovací agentura CIA navíc přišla s mrazivým zjištěním - olympiáda v roce 2018 není jedinou, při které hrozil teroristický útok. O druhém takovém případu informoval server Business Insider.

Severní Korea byla hlavní hrozbou už při Letních olympijských hrách 1988, které se konaly v Soulu. To alespoň vyplývá z nedávno zveřejněných dokumentů CIA. Podle nich využila CIA svých agentů, aby případné teroristy zneškodnila.

"Myslíme si, že násilí páchané Severní Koreou je nejvyšší bezpečnostní hrozbou pro hry," znělo ze CIA v roce 1986. Zdá se, že CIA začala zkoumat potenciál hrozby Severní Koreje ještě předtím, než severokorejská agentka nastražila v roce 1987 bombu do letadla společnosti Korean Airlines.

Kim Hjun-huiová, jež bombu do letadla dala, řekla pro BBC, že tak učinila na přímý rozkaz rodiny Kimů, která chtěla provést čin, jenž by způsobil chaos před samotnou olympiádou.

Pchjongjang tehdy chtěl spolupracovat na pořádání Olympijských her, které se konaly nedaleko severokorejských hranic. Jihokorejské odmítnutí spolupráce považoval jako akt pokusu o rozdělení poloostrova.

Tříletá vyjednávání, při kterých nabídla Jižní Korea severnímu sousedovi uspořádání několika soutěží, se ukázala jako neúspěšná a zanechala mezinárodní společnost v obavách z možné odvety.

"Domníváme se, že KLDR čelí obtížné volbě mezi přijetím role Soulu jako pořadatele a odmítnutím olympiády s možným pošramocením reputace při snaze o sabotáž," napsali agenti CIA po neúspěšných jednáních a při rostoucí nestabilitě v severní části poloostrova.

Američtí agenti byli rovněž znepokojeni bezpečnostními opatřeními Soulu, který se snažil "předejít útoku ze Severu". CIA napsala, že byla ujištěna Jižní Koreou o přijetí "rozsáhlého preventivního opatření k prevenci násilí a infiltrace agentů", nicméně dodala, že mezinárodní letecká doprava do Jižní Koreje zůstává "zranitelná vůči sabotážím a může sloužit jako dopravní prostředek pro teroristy".

Podle dokumentů Severní Korea úspěšně "vylekala obyvatelstvo" a hodně sportovců i vlád vyjádřili obavu na tím, že se "Severní Korea pokusí teroristickým útokem narušit Olympijské hry". 

I přes všechny tyto obavy byly nakonec Letní olympijské hry v roce 1988 považovány za veliký úspěch.

Letos se situace v něčem opakuje, panuje nervozita okolo bezpečnosti olympiády v Pjongčchangu. Obavy vyjádřili politici i jednotlivé sportovní výpravy.

Předseda rakouského výboru nedávno prohlásil pro Deutsche Welle, že "pokud se situace zhorší a nebude zaručena bezpečnost pro naše sportovce, do Jižní Koreji nepojedeme."

Podobně zareagovala i francouzská ministryně sportu: "Francouzský olympijský tým nikam nepojede, jestli země pořadatele nezaručí nám i všem ostatním bezpečí."

Situaci se snažil uklidnit ministr obrany Korejské republiky Song Jong-mu. Podle agentury Reuters totiž Jižní Korea vynaloží na obranu olympiády téměř 20 milionů amerických dolarů (zhruba 450 milionů korun).

"Důkladně provedeme přípravu na Zimní olympijské hry v Pjongčchangu, aby byly následně považovány za nejbezpečnější hry v historii," uvedl nedávno jeden z úředníků ministerstva zahraničí.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Jižní Korea Severní Korea (KLDR) Olympijské hry 2018 olympiáda Terorismus CIA

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 3 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 4 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 5 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

Počasí o víkendu: Teploty vyrostou jen pár stupňů nad nulu

O víkendu budou v Česku panovat typicky podzimní teploty. Sobota bude podle ČHMÚ.cz chladnější a denní maxima mohou vyrůst i jen na tři stupně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy