Afghánská starostka se obává o život, Tálibán už zavraždil jejího otce

Zariga Ghafáriová, jedna z mála starostek v Afghánistánu, čeká, že bude zavražděna. V noci ale byl zastřelen před svým domem v Kábulu její otec, napsal deník The New York Times. Starostka města Majdán Šahr v provincii Vardak nedaleko Kábulu přežila několik pokusů o vraždu.

Její postavení ženy nakloněné reformám ji vystavilo v převážně patriarchální afghánské společnosti velkému nebezpečí, píše The New York Times.

Důvod vraždy jejího otce Abdula Vásiho Ghafáriho, který byl plukovníkem afghánské armády, nebyl objasněn. Byl to jen jeden z mnoha cílených vražedných útoků, které se v Kábulu stávají? Nebo to byla odplata za to, že starostka nedávno dala výpověď několika podřízeným, za což si vysloužila poslední ze série výhrůžek smrtí?

Dad, My mentor, My hero !I’m sure you can hear me, just right now, while missing u made a promise to myself, I’ll put my every second of life as well every drop of my blood to serve this country and people of this beautiful, historic and great Land same as you did for 37 years. pic.twitter.com/u01LAENIbo

— Zarifa Ghafari (@Zarifa_Ghafari) November 9, 2020

Zdá se, že ona sama v tom má jasno. "Byl to Tálibán," uvedla. "Jsem zničená. Nevím, na koho se mohu spolehnout. Ale nezastavím se, ani kdyby na mě znovu zaútočili. Nemám strach zemřít."

Mluvčí Tálibánu tvrdí, že o útoku stále "sbírá informace", a odmítá ho komentovat.

I když v Afghánistánu funkci starostky zastává několik dalších žen, většinou působí v oblastech, jež jsou považovány za více kulturně tolerantní. Vardak je ale konzervativní provincií a postavení starostky Ghafáriové je takřka neudržitelné. Tálibán, známý svou přísnou interpretací islámu, která zakazuje ženám vykonávat mnoho povolání, se v provincii těší široké podpory.

"Mnohokrát mi bylo vyhrožováno," říká Ghafáriová. "Podnikli na mě útoky, přežila jsem je a pokračovala v práci. Chtějí mě zlomit a proto zavraždili mého otce." Některé z výhrůžek, které dostala, pocházely z její vlastní radnice. V rámci reforem, jež zavedla ve městě, kde žije zhruba 35.000 obyvatel, dala výpověď několika úředníkům a tvrdí, že si za to vysloužila odsudky a hrozby.

Její otec byl jedním z velitelů speciálních sil, a to v jednotce, která kvůli své výkonnosti Tálibánu velice vadila. Armádní představitelé Ghafáriho varovali, že se může stát terčem útoku, tvrdí jeho dcera a dodává, že za celou službu v armádě, která trvala léta, si neodnesl ani škrábanec.

Starostka Ghafáriová je na překážky a útoky zvyklá, minulý měsíc téměř zahynula při pokusu o vraždu. Ale nic není tak zničujícího jako smrt otce,o které si myslí, že za ni může.

"Byl mi oporou," říká. A dodává, že bez něj by nebyla schopná vydržet vyhrůžky smrtí či neustálé obtěžování, kterým čelí od spoluobčanů jen proto, že je ženou.

Do její kanceláře vnikli muži s holemi a kameny v den, kdy byla v roce 2018 jmenovaná prezidentem Ašrafem Ghaním do funkce. Kvůli její bezpečnosti jí afgánské bezpečnostní síly musely odvézt pryč; do města se vrátila až po devíti měsících, ale tentokrát se funkce opravdu ujala. Začala zadávat veřejné zakázky, například údržbu silnic, nebo zahájila kampaň za čistší město.

Vražda jejího otce se odehrála na sklonku týdne, který byl v Kábulu mimořádně krvavý. Minulý týden byl zastřelen neznámými muži vojenský prokurátor. V pondělí muži, kteří se považovali za členy organizace Islámský stát, zabili na univerzitě v Kábulu přinejmenším 35 lidí, z nichž většina byli studenti.

Počet cílených vražd se v posledních měsících v Kábulu zvýšil, což způsobilo veřejné pozdvižení. Tálibán se odmítá k útokům přihlásit, jeho propaganda je ale využívá k tvrzení, že vláda je slabá a neschopná zaručit v hlavním městě bezpečnost.

Armádní představitelé a experti se shodují, že Tálibán po podepsání dohody se Spojenými státy o stažení zahraničních vojsk a po zahájení mírových rozhovorů s afghánskou vládou změnil svou taktiku. Přestal pořádat dobře patrné útoky ve městech a zaměřil se na cílené vraždy.

Podle údajů shromážděných deníkem The New York Times byl říjen pro civilisty v Afghánistánu nejkrvavějším měsícem od loňského září; v době kdy Tálibán zahájil na jihu a východě země ofenzívu, bylo zabito přinejmenším 212 lidí.

Související

Více souvisejících

Tálibán Afghanistán Zariga Ghafáriová ženy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy