Americká ambasáda vyzvala své občany v Barmě, aby nevycházeli

Americká ambasáda v Barmě dnes vyzvala americké občany, aby nevycházeli a zůstali v bezpečí. Poukázala přitom na zprávy, podle nichž jsou z největšího barmského města Rangúnu hlášeny vojenské manévry a poprvé od armádního převratu 1. února byla na místě zpozorována obrněná vozidla. Ambasáda také upozornila na možnost, že mezi jednou hodinou v noci a devátou hodinou ranní nebudou v provozu telekomunikační sítě. Informovala o tom agentura Reuters.

Barma, ilustrační foto
doporučujeme

Obrněné vozy byly podle svědků spatřeny dnes k večeru místního času, zatímco do ulic barmských měst vyšly stovky tisíc lidí, kteří protestují již devátý den v řadě proti armádnímu puči. V některých částech země přestaly jezdit vlaky, když drážní zaměstnanci odmítli přijít do práce. Armáda v noci hromadně zatýkala poté, co si v sobotu pro zatýkání i provádění domovních prohlídek udělila široké pravomoci.

Před elektrárnou ve městě Myisťina v Kačjinském státě na severu země bezpečnostní složky střílely, aby rozehnaly dav shromážděných lidí, napsala agentura s odkazem na živý přenos místních médií vysílaný na facebooku. Není však jasné, zda použily gumové projektily, nebo ostré náboje. Před elektrárnu dorazily stovky lidí, kteří mají za to, že armáda se chystá přerušit dodávky elektřiny, aby mohla v noci zatýkat. S příchodem večera na místo dorazily zásahové jednotky policie a vojáci, kteří k rozehnání protestujících použily také vodní dělo.

Armáda v Barmě 1. února svrhla demokraticky zvolenou vládu v čele s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetření. Zadržen byl i Ťjo Tin Schwei, blízký spolupracovník vůdkyně Su Ťij, a celé vedení bývalé volební komise. Americký prezident Joe Biden oznámil, že Spojené státy uvalí na organizátory převratu v Barmě a na subjekty, které na ně mají vazby, sankce. K zavedení sankcí vyzval Radu bezpečnosti také Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

04.03.2021 10:03 Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším…

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Olympijské hry v Tokiu zřejmě budou, ale bez diváků ze zahraničí

03.03.2021 16:12 Aktualizováno Japonská vláda s největší pravděpodobností neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské…

Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády

01.03.2021 11:36 Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama