Velvyslanectví: USA

Mike Pompeo a americký velvyslanec v ČR Stephen King.

King skončí ve funkci velvyslance USA v Česku, Biden navrhne nového ambasadora

Americký velvyslanec v České republice Stephen King skončí ve funkci nejpozději 20. ledna, na kdy připadá inaugurace nového prezidenta USA Joea Bidena. Ambasádu dočasně povede jeho zástupkyně Jennifer Bachusová, dokud prezident nenavrhne a Senát neschválí velvyslance nového. Na dotaz ČTK to uvedlo tiskové oddělení velvyslanectví.
Sociální síť Twitter

Ambasáda USA v Pákistánu se omluvila za nepatřičný tweet

Americké velvyslanectví v Pákistánu se dnes omluvilo za přeposlání tweetu pákistánského opozičního politika, který poukazoval na povolební situaci v USA. Opoziční poslanec Ahsan Ikbal v něm narážel na volební porážku amerického prezidenta Donalda Trumpa a na pákistánského premiéra Imrana Chána.
USA

Bitva s koronavirem: Česku pomůže sedm amerických zdravotníků

České republice pomůže zvládat koronavirovou krizi sedm vojenských zdravotníků ze Spojených států. Českým lékařům budou radit a budou s nimi konzultovat osvědčené postupy. Budou také vybaveni na virtuální spolupráci s americkými středisky, která se zabývají infekčními onemocněními. V tiskové zprávě to ČTK sdělila americká ambasáda v Praze.
Do Prahy dorazilo sedm zdravotníků z USA. (1.11.2020)

Do Česka přiletělo prvních sedm vojenských zdravotníků z USA, pomůžou v boji s covidem

Do Česka dnes dorazilo prvních sedm amerických vojenských zdravotníků, kteří budou pomáhat se zvládáním epidemie koronaviru. První konzultace s českými kolegy jsou v plánu v pondělí, uvedlo na twitteru velvyslanectví Spojených států. Celkem má z USA dorazit 28 zdravotníků texaské a nebraské Národní gardy, kteří mají zkušenosti s bojem proti koronaviru.
USA

Ambasáda USA apeluje na Američany v Česku, aby volili prezidenta

Velvyslanectví Spojených států apeluje na Američany žijící v Česku, aby odevzdali své hlasy pro korespondenční volbu prezidenta. V USA se sice volby uskuteční až na počátku listopadu, voliči, kteří chtějí svůj hlas odevzdat prostřednictvím ambasády, to ale musí učinit nejpozději do pátku, upozornil dnes zastupitelský úřad v Praze.
USA

V Praze se protestovalo proti rasismu, dav vyrazil k americké ambasádě

Zhruba tři stovky lidí dnes odpoledne protestovaly na pražském Klárově a před americkou ambasádou proti policejnímu a rasovému násilí ve Spojených státech amerických i jinde ve světě. Demonstrovat dorazili zejména mladí lidé a stejně jako na protestu minulý týden tvořili značnou část účastníků cizinci. Demonstranti překonali nepřízeň počasí, za častých přeháněk si vyslechli projevy organizátorů a minutou ticha před velvyslanectvím uctili oběti rasismu.
Ilustrační foto

Poslanci dostali varování z amerického velvyslanectví. Jde o digitální daň

Americký velvyslanec v Česku Stephen King zaslal členům rozpočtového výboru české Poslanecké sněmovny dopis, ve kterém označil zvažovanou digitální daň za diskriminační. Podle serveru iHNED.cz, který dnes o dokumentu informoval, King poslance varoval i před možným zavedením odvetných opatření ze strany USA.
F-18, ilustrační fotografie

Raketový útok na ambasádu USA v Bagdádu. Řada nejasností

Při nedělním raketovém útoku bylo zasaženo americké velvyslanectví v Bagdádu. Oznámila to agentura AFP, podle níž jedna ze střel dopadla do jídelny objektu a zranila jednoho člověka. Irácké bezpečnostní zdroje ale zprávu o přímém zásahu nepotvrdily.
USA

"Nikdo nemá právo vraždit." V Praze se protestovalo proti zásahům USA v Íránu

Asi 50 lidí dnes odpoledne před americkou ambasádou v Praze protestovalo proti vojenským zásahům USA v Íránu. Odsoudili zejména americký likvidační útok na vlivného íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu. Podpořili také protivládní protestní hnutí v Iráku, Íránu, Libanonu a dalších zemích Blízkého východu.
Irák, centrum Bagdádu

Protesty v Bagdádu pokračovaly i dnes. Do ulic vyšla stovka Iráčanů

Ochranka amerického velvyslanectví v Bagdádu dnes krátce zasahovala proti stovkám Iráčanů, kteří před objektem ráno pálili americké vlajky. Lidé pokračovali v protestu, který začal v úterý a byl reakcí na nedělní americký úder na pozice jedné ze šíitských iráckých milicí. O život při něm přišlo 25 milicionářů. Na výzvu organizátorů dnes odpoledne lidé z blízkosti velvyslanectví odešli, informovala agentura AFP. Podle Reuters ale část demonstrantů na místě zůstala.
USA

Čeští umělci nesmí hrát v Číně, jejich koncert uspořádá ambasáda USA

Americké velvyslanectví v Praze příští týden uspořádá koncert orchestru PKF - Prague Philharmonia. Konat se bude v době, kdy Čína kvůli neshodám s vedením Prahy zamítla domluvená turné již čtyřem českým hudebním souborům, PKF je jedním z těchto těles. Koncert bude mít podle tiskové zprávy americké ambasády zvláštní symboliku.
Bratislava

U ambasády USA v Bratislavě zůstane vysoký plot, hyzdí přitom historické centrum

V historickém centru Bratislavy prozatím zůstane vysoký plot, který chrání budovu amerického velvyslanectví a který zabírá část oblíbené promenády. Zastupitelstvo slovenské metropole dnes schválilo pronájem pozemků ambasádě na šest let. Dříve se samospráva dostala kvůli zmíněnému oplocení do sporu s americkými diplomaty.
Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný Martin Marcin, desátník Kamil Beneš a desátník Patrik Štěpánek.

Velvyslanec USA ocenil české vojáky, kteří padli v Afghánistánu

Americký velvyslanec v Praze Stephen King ocenil in memoriam tři české vojáky, kteří letos v srpnu padli při útoku sebevražedného atentátníka při hlídkování v okolí základny Bagrám v Afghánistánu. Rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kteří byli v srpnu in memoriam povýšeni do hodnosti štábních praporčíků, dnes obdrželi americkou medaili Bronze Star Medal a odznak Combat Infantry Badge při slavnostním nástupu příslušníků jejich jednotky na pražském Vítkově.
USA

USA kvůli bezpečnosti evakuují konzulát v Iráku

Americké ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že evakuuje konzulát USA v jihoiráckém městě Basra. Reaguje tak na útoky, které jsou připisovány milicím podporovaným Íránem. Informovala o tom agentura AP. Konzulární služby bude nyní poskytovat americká ambasáda v irácké metropoli.
policie

U ambasády USA v Pekingu je hlášena exploze

Peking - Před velvyslanectvím USA v Pekingu dnes explodovalo malé zařízení, které měl u sebe 26letý muž. Výbušninu patrně vyrobil ze zábavní pyrotechniky, dodala čínská policie. Motiv jeho činu zatím není známý.
Vlajka Japonska

Japonsko má obavy: Přesun ambasády USA do Jeruzaléma muže vyhrotit situaci

Tokio - Japonsko se obává, že rozhodnutí USA přesunout americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma přispěje k eskalaci napětí na Blízkém východě a ztíží mírové rozhovory. Podle agentury AP to dnes řekl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. Ambasáda USA v Jeruzalémě má být otevřena dnes za účasti dcery amerického prezidenta Ivanky Trumpové a jejího chotě a Trumpova poradce Jareda Kushnera. Trump se slavnostní akce nezúčastní, očekává se ale, že promluví na videu.

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení o plánech Ruska na rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. Tuto informaci uvedl na nedávném jednání své bezpečnostní rady, kde současně diskutoval s nejbližšími spolupracovníky o neutralizaci hrozeb ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy