Čína páchá genocidu. Světová kampaň vyzývá k ukončení nucené práce Ujgurů

Více než 190 organizací z 36 různých zemí vyzývá oděvní značky, aby přerušily veškerou spolupráci s dodavateli obviněnými z toho, že jsou zapojeni do využívání nucené práce čínské muslimské menšiny Ujgurů. Píše o tom dnes deník The New York Times.

Iniciativa přichází poté, co před rozvíjením obchodní spolupráce v čínské autonomní oblasti Sin-ťiang, známé přítomností internačních táborů pro Ujgury, varovaly také Spojené státy. Ty nedávno v souvislosti s perzekucí této menšiny oznámily zavedení sankcí proti čínským představitelům.

Horrible: This is how China is treating its #Uyghur Muslim minority. Of course #China denies it. But the video shows it very clearly. Please RT this video and raise your voice against this oppression. pic.twitter.com/AQIi2b1W9w

— Inbar Cohen (@InbarCohen13) July 19, 2020

V nové kampani s názvem End Uyghur Forced Labour (Skoncujme s nucenou prací Ujgurů) aktivisté vyzývají k ukončení spolupráce s továrnami v čínské oblasti Sin-ťiang během nadcházejícího roku. Kampaň uvádí, že každý pátý bavlněný výrobek prodaný kdekoliv na světě pochází z bavlny či příze právě z této oblasti na severozápadu Číny, a může být tak spojen s nucenou prací.

Podle autorů kampaně se počet Ujgurů a příslušníků dalších turkických a muslimských menšin, kteří prošli čínskými internačními nebo pracovními tábory, pohybuje od milionu do bezmála dvou milionů. Mezi praktiky používané v těchto centrech patří podle aktivistů mučení, separace od rodiny a nucená sterilizace ujgurských žen.

Na nucenou práci Ujgurů dříve v tomto roce upozornil australský výzkumný institut ASPI. Ten obvinil 83 známých světových značek z toho, že jsou nějakým způsobem, ať už přímo či nepřímo, do tohoto procesu zapojeny. ASPI ve své zprávě identifikoval 27 továren v devíti čínských provinciích, do kterých bylo vysláno na 80.000 Ujgurů. Čína toto obvinění označila za nepravdivé a uvedla, že Ujgurové v centrech získávají vzdělání a vláda jim posléze pomáhá najít zaměstnání.

"China is committing a genocide on its #Uyghur minority.In this video Uyghurs are rounded up, blindfolded, sent away to “re-education centres”. Where is the outrage?" pic.twitter.com/wB70QOwJNy

— Robert De Niro ᵖᵃʳᵒᵈʸ (@RobertDeNiroUS) July 21, 2020

Podmínky v jedné z těchto továren popsal list The Washington Post. Areál, oplocený ostnatým drátem a vybavený kamerami, strážními věžemi a policejní stanicí, se podle jeho reportérů podobal vězení. Ujgurové pracující v továrnách žijí ve speciálních ubytovnách, jsou pod neustálým dohledem a po pracovní době musejí docházet na hodiny čínštiny a "ideologická školení". Potlačovány jsou i náboženské projevy. Pronásledování Ujgurů v Číně tento týden odsoudil také francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Ve Sněmovně se budou skloňovat lidská práva v Číně a její podpora Ruska. Panují obavy z materiální pomoci v Putinově válce

Dnes se v Poslanecké sněmovně odehrává konference s názvem Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí. Probíhá pod záštitou Výboru pro bezpečnost PS ČR a jeho předsedy Pavla Žáčka, zahraničního výboru a jeho předsedy Marka Ženíška a poslankyně a členky zahraničního výboru Evy Decroix. Na akci se podílí také projekt Sinopsis s účastí některých zahraničních partnerů.  
Koronavirus v Číně

V Číně propukají silné protesty proti covidovým uzávěrám

V západočínské provincii Sin-ťiang, která do obecného povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči muslimské menšině Ujgurů, vypukly kvůli přísné protipandemické politice čínské vlády silné protesty. Nepokoje v metropoli Urumči, které jsou tam jinak spíše vzácné, vyvolal požár výškové budovy, při němž v noci na čtvrtek zahynulo nejméně deset lidí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

Ujgurové Čína lidská práva

Aktuálně se děje

před 9 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 39 minutami

před 39 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy