Čínští spojenci v Asii se musí bránit barevným revolucím, řekl Si Ťin-pching

Země Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) se musí bránit takzvaným barevným revolucím, které jsou vyvolávány vnějšími silami. Na summitu mezivládní organizace v Samarkandu to dnes prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching. Podle něj Peking v následujících pěti letech vycvičí ve členských státech SCO na 2000 příslušníků bezpečnostních složek, informovala agentura Reuters.

SCO kromě Číny sdružuje Rusko, Uzbekistán, Kazachstán, Tádžikistán, Kyrgyzstán, Indii a Pákistán. Hlavním cílem Čínou a Ruskem vedené organizace je posilování stability a bezpečnosti v širším asijském prostoru. Přítomni na summitu jsou také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho íránský protějšek Ebráhím Raísí.

"Musíme se vzájemně podporovat v úsilí o ochranu našich rozvojových a bezpečnostních zájmů. Vnější síly nesmí vyvolávat barevné revoluce. Musíme se bránit zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí pod jakoukoli záminkou," citovala agentura TASS z projevu čínského vůdce v závěrečném dni summitu v druhém největším městě Uzbekistánu.

SCO má podle Si Ťin-pchinga působit jako protiváha Západu a v této souvislosti vyzval ke "spolupráci na prosazování mezinárodního řádu, který se bude ubírat spravedlivějším a racionálnějším směrem". Žádnou zemi konkrétně nejmenoval, Čína ale obvykle používá podobné výrazy při odsuzování Spojených států a jejich blízkých spojenců, připomněla agentura AFP.

Spojenci Číny by měli "pevně bránit mezinárodní systém, jehož středobodem je OSN", řekl čínský lídr s tím, že je potřeba "upustit od hry s nulovým součtem a politiky vytváření bloků". Podle TASS dále uvedl, že Čína je připravena rozšířit "strategické partnerství" s Íránem.

Termín barevné revoluce se používá pro řadu masových protestů, které na začátku 21. století v některých případech vedly ke svržení autokratických režimů v zemích bývalého Sovětském svazu, někdejší Jugoslávii, na Blízkém východě či v Asii.

Související

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti. Rozhovor

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

Více souvisejících

Si Ťin-pching Čína

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy