Hongkong chce svobodu. Demonstranti žádají zahraničí o pomoc v boji s Čínou

Více než 1000 lidí se dnes zúčastnilo shromáždění v Hongkongu, během něhož vyzývali své spoluobčany a vlády v zahraničí k podpoře prodemokratického hnutí a k odporu proti vládnoucí čínské komunistické straně. Na akci mluvili zástupci spřízněných aktivistických skupin z Kanady, Evropy a Tchaj-wanu, kteří apelovali na účastníky hesly jako "Bojujte za svobodu! Zůstaňte s Hongkongem". Uvedla to agentura AP.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Hongkong
doporučujeme

Řečníci rovněž oslavovali výsledky sobotních prezidentských voleb na Tchaj-wanu, které vyústily ve znovuzvolení Cchaj Jing-wen, obhájkyně autonomie Tchaj-wanu vůči rostoucímu tlaku pevninské Číny, a ve vítězství její Demokratické lidové strany (DPP).

Několikaměsíční protivládní protesty v Hongkongu, který je poloautonomním čínským územím, mnoha lidem na Tchaj-wanu posloužily jako kontrast mezi jejich demokraticky řízeným ostrovem a autoritářskou pevninskou Čínou.

"Tchajwanci předvedli, jak pokojné by to mohlo být, kdybychom měli demokracii," řekl organizátor dnešní demonstrace Ventus Lau. "A my musíme pochopit, že Tchajwanci v minulých desetiletích tvrdě bojovali, a tak mohou mít dnes tuto moc," prohlásil Lau. "Takže pokud chceme mít demokracii jako oni, musíme tvrdě bojovat a pokračovat ve svém boji s komunistickou stranou."

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod správu Číny, která ji spravuje podle principu jedna země, dva systémy, což má Hongkongu zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Podle kritiků a protestujících ale centrální vláda v Pekingu svobody v Hongkongu postupně omezuje.

Dvacetiletý účastník dnešního shromáždění, student Lee, agentuře AP řekl, že obyvatelé Hongkongu by měli mít právo vybírat si své vůdce. "Naše současná šéfka exekutivy (správkyně Carrie Lamová) nebyla zvolena všemi obyvateli Hongkongu. Takže i kdyby obyvatelé Hongkongu chtěli, aby rezignovala nebo něco udělala, správkyně může naše hlasy prostě ignorovat a poslouchat jen to, co řekl Peking."

Plně svobodné volby správce Hongkongu patří k hlavním požadavkům protestujících, spolu s nezávislým vyšetřením údajné policejní brutality při zásazích proti demonstrantům.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Americké letouny nad Koreou. Analytik naznačil, co je noční můrou Trumpa

24.01.2020 00:01 NÁZOR - Americký vzdušný průzkum nad Korejským poloostrovem v poslední době mírně zvýšil svou…

Koronavirus vyvolává paniku. Posledních cestující, kteří se dostali z Wu…

23.01.2020 20:37 Strach je přímo hmatatelný mezi cestujícími, kterým se podařilo odletět posledními letadly z Wu…

Koronavirus řádí: Město Wu-chan je odstřižené od světa, obyvatelé trnou…

23.01.2020 17:41 Aktualizováno Peking ve snaze zabránit dalšímu šíření nového koronaviru odvolal všechny velké akce spojené s…

Odkud se vzal zákeřný koronavirus? Čínští lékaři ukázali na viníka

23.01.2020 12:51 Neznámý typ koronaviru, který se v uplynulých dnech šíří z čínského Wu-chanu a vyžádal si již 17…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama