Jak velká je čínská hrozba? Analytici naznačili, na co je nutné se zaměřit

NÁZOR - Potřeba zaujmout tvrdý postoj k Číně představuje momentálně vzácnou shodu mezi americkými demokraty a republikány, poukazují Michael Hirson a Paul Triolo v komentáři pro server CNN. Analytici z konzultační společnosti Eurasia Group připomínají, že tento konsensus se začal formovat ještě před nástupem Donalda Trumpa do funkce prezidenta Spojených států, přičemž ho poháněla obava z čínského technologického dohánění USA a frustrace z obchodní a lidskoprávní politiky Pekingu.

Nastupující administrativa nově zvoleného amerického prezidenta Joe Bidena a americký Kongres by podle autorů komentáře měly vůči Číně realizovat chytrou, nikoliv pouze tvrdou politiku. Hirson a Triolo doporučují nezapomínat na následující aspekty.

Dlouhodobá hra

"Trumpova administrativa správně rozpoznala, že aspekty předchozí americké politiky vůči Číně byly neefektivní - především častá neochota konfrontovat Peking ohledně problematické obchodní a zahraniční politiky," píšou analytici. Za chybu však považují, že administrativa - za potlesku obou stran v Kongresu - přešla k druhému extrému, v důsledku čehož žádný stávající jednostranný americký krok vůči Číně, například cla kontrolující vývoz amerických technologií, nevychází z jakkoliv udržitelné strategie.  

Jako příklad uvádějí Hirson a Triolo omezení bránící výrobcům amerických polovodičů prodávat produkty firmě Huawei, lídrovi v bezdrátové technologii 5G, i dalším čínským společnostem. Krok je sice považován za krátkodobý úspěch, který brání Číně zaujmout pozici světového premianta v zavádění sítí 5G, zároveň ale ohrožuje americkou technologickou nadvládu, konstatují analytici. Podotýkají, že čínské i další zahraniční firmy totiž získaly pobídku k vyřazení amerických výrobků a amerického duševního vlastnictví ze svého technologického portfolia.

Pokud nebudou Spojené státy obezřetné, výsledkem může být ztráta postavení amerických výrobců polovodičů na globálním trhu a v důsledku toho i zisků potřebných k investicím do vývoje dalších převratných technologií, jelikož tyto produkty nabídnou čínské a další zahraniční firmy, obávají se autoři komentáře.

Kontrola exportu, stejně jako finanční sankce a mnoho dalších diplomatických a ekonomických nástrojů fungují nejlépe, pokud Spojené státy jednají spolu se spojenci, například EU a Japonskem, deklarují analytici. Domnívají se, že Bidenova administrativa by měla kombinovat odhodlanost Trumpova přístupu a strategii využívající americké spojenecké vazby.

Domácí posilování

Spojené státy musí rovněž učinit potřebné investice, aby si zachovaly technologickou výhodu, apelují Hirson a Triolo. Za prioritu označují zvrácení dlouhodobého poklesu federálního financování základnímu výzkumu a vývoje, jelikož mnoho studií ukazuje, že tyto prostředky nejen vedou k průlomům ve vědě a medicíně, ale také mají vysokou míru ekonomické návratnosti.   

Analytici se odvolávají na ekonomy z MIT, podle nichž by Spojené státy mohly financovat inovativní centra na periferii, nikoliv v tradičních oblastech jako Silicon Valley, což by nastartovalo tamní ekonomiku a snížilo příjmovou nerovnost. Zlepšení propojenosti skrze expanzi širokopásmového propojení na venkově a dlouhodobá modernizace klíčové infrastruktury by rovněž mohly posílit americký inovační potenciál i tamní ekonomiku, míní Hirson a Triolo.  

Odhodlanost, nikoliv přehnanost

"Příští administrativa nesmí považovat Čínu za strašáka na každém rohu," pokračují analytici. Připomínají, že američtí politici nyní líčí vše, kde se Peking angažuje, jako hrozbu pro bezpečnost země, a přestože například čínská špionáž takovou hrozbu skutečně představuje, pokud budou varovné hlasy přehnané, ukážou se jako kontraproduktivní a oslabí americkou morální autoritu.

Legitimní obavy z neoprávněného přivlastňování si duševního vlastnictví přerostly v neoprávněnou démonizaci čínských studentů a výzkumníků v technických oborech v USA, kteří jsou líčeni jako nástroj strategie Pekingu krást pokročilé americké technologie, konstatují autoři komentáře. Deklarují, že americké úřady by měly nadále vyšetřovat případy neoprávněného zisku duševního vlastnictví, ale veřejná debata musí být vyvážená a přiznat skutečnost, že americké akademické instituce a firmy profitují z přístupu k dobře vzdělaným inženýrům a vědcům z Číny, kteří ve většině případů nepracují pro čínské tajné služby.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Stejně tak některé nedávné snahy čelit čínskému vlivu ve Spojených státech pouze oslabují americký vliv v Číně, obávají se Hirson a Triolo. Připomínají, že Trumpova administrativa v tichosti pozastavila Fulbrightovo stipendium - v rámci kterého vyučují a studují Američané v zahraničí - pro Čínu a Hongkong, avšak právě podobné programy prohlubují americké znalosti o Číně, které jsou nyní důležitější než kdy předtím.

"Co je horší, nepřátelská rétorika ohledně úvodního postoje Číny ke koronaviru - a kruté epitetony jako 'čínský virus' - téměř jistě hrají roli v skokovém nárůstu útoků na Američany asijského původu," píšou analytici. Na slovech podle nich záleží.

Dobré vládnutí

Spojené státy jsou vojensky a ekonomicky dominantní, ale dysfunkce tamní politiky nutí svět přemýšlet, zda tomu tak bude i nadále, soudí Triolo s Hirsonem. Poukazují, že Spojené státy, podobně jako Evropa, tápou v reakci na pandemii koronaviru, zatímco Čína je po úvodních přešlapech v jejím zvládání pozoruhodně efektivní.

Také nedávné americké prezidentské volby, jejichž výsledek je nadále zpochybňován a označován za "zmanipulovaný", ukazují americké demokratické instituce ve slabém světle a představují vítězství Pekingu, tvrdí autoři komentáře. Soupeřní s Čínou sice podle nich politické rozdělení Spojených států nepřekoná, ale obě hlavní strany by se měly pokusit ukázat, že země si dokáže účinně vládnout sama.

Související

Donald Trump Analýza

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.
Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini dostal pokutu za loňskou předvolební kampaň

Slovenský prezident Peter Pellegrini před loňskými volbami porušil kampaňová pravidla. Dostal pokutu ve výši 10 tisíc eur (cca 250 tisíc korun). Provinil se tím, že přijal značný finanční dar po uplynutí lhůty k tomu určené. 

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Unikl americký návrh příměří na Ukrajině. Rusové si mnou ruce

Američané ve čtvrtek v Paříži představili spojencům návrhy mírové dohody mezi Ruskem a Ukrajinou. Počítají se zmrazením konfliktu na současné linii a ponecháním okupovaných území pod kontrolou Moskvy. Kyjev také v tuto chvíli nebude mít jistotu budoucího přijetí do NATO.  

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Vance neztrácí víru. Naznačil, že jednání o míru na Ukrajině mají progres

Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit. 

včera

Ježíš Kristus

Svět si připomíná smrt Ježíše. Nebyl jediným ukřižovaným

Na Velký pátek si věřící připomínají smrt Ježíše Krista na kříži. Ukřižování v minulosti patřilo k častým trestům smrti, a tak bylo takto popraveno mnoho osob, a to především z řad věřících křesťanů. Kdo stejně jako Kristus zemřel na kříži?

včera

včera

včera

včera

Pavel Hapal

Baník Ostrava povede kouč Hapal po podepsání nové smlouvy minimálně další dva roky

I když sezóna 2024/25 ještě není u konce, už teď se může v ostravském Baníku mluvit o sezóně úspěšné. Vždyť ani samotní ostravští fanoušci a možná ani sám klub nečekal, že bude hrát o druhou příčku ligové tabulky zaručující boj o Ligu mistrů v příští sezóně. Proto se tak klub, jenž se aktuálně před posledním kolem základní části Chance ligy nachází se svými 61 body na kontě na třetí příčce o bod za druhou Plzní a dva body před čtvrtou Spartou, rozhodl pokračovat v dosavadní úspěšné spolupráci s trenérem Pavlem Hapalem. Dle nově podepsané smlouvy by měl na lavičce Baníku vydržet minimálně další dva roky.

včera

včera

Marco Rubio

Americké ultimátum. Do pár dní má být jasno, zda skončí válka na Ukrajině

Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.

včera

včera

Unipetrol

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě, oznámil Fiala

Česko je poprvé v historii zásobováno výhradně neruskou ropou, a to západní cestou ropovody TAL a IKL. První zvýšené dodávky neruské ropy už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud se přepraví do litvínovské rafinerie. Zásobování Česka pouze neruskou ropou je možné díky projektu TAL-PLUS, který umožnil navýšit kapacitu evropského ropovodu TAL.

včera

včera

17. dubna 2025 21:53

Donald Trump

Kalifornie se vzbouřila. Trumpa žene k soudu

Kalifornský guvernér Gavin Newsom a generální prokurátor Rob Bonta ve středu podali žalobu na administrativu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Prezident podle nich při uvalování rozsáhlých cel použil určité mimořádné pravomoci nezákonně.

17. dubna 2025 21:45

První finále extraligy vyhrála Kometa Brno 1:2. Zápas srovnala v závěru, prodloužení rozhodl obránce Holland

Hokejové finále extraligy začalo dramatem – Pardubice sahaly po vítězství, ale Kometa Brno v závěru srovnala a v prodloužení urvala výhru 2:1. Zápas rozhodl po více než dvaceti duelech bez gólu obránce Holland. Série pokračuje v pátek znovu v Pardubicích.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy