Občané Hongkongu mohou být nově souzeni i v Číně. Podle správkyně jde o historický krok

Občané Hongkongu zatčení na základě nového čínského bezpečnostního zákona, který začal platit v úterý, by mohli být souzeni i v pevninské Číně. S odvoláním na vysoce postaveného čínského představitele o tom dnes informovala agentura Reuters. V ulicích Hongkongu navzdory zákazu protestovaly proti kontroverzní normě tisíce lidí a policie stovky demonstrantů zatkla.

Hongkong
doporučujeme

Šéf čínského státního úřadu pro Hongkong a Macao Čang Siao-ming na tiskové konferenci novinářům řekl, že nově zřízený čínský úřad pro národní bezpečnost v Hongkongu bude moci na základě článku 55 bezpečnostního zákona stíhat občany tohoto města podle jurisdikce pevninské Číny v případě některých "vážných trestných činů".

zdroj: YouTube

Policisté dnes v hongkongském přístavu slavnostně vztyčili čínskou vlajku u příležitosti 23. výročí předání této bývalé britské kolonie do správy Číny. Každoroční protestní pochod úřady zakázaly s argumentem, že by porušoval koronavirové restrikce umožňující shromáždění maximálně 50 lidí.

Protestní skupiny ale vyzvaly obyvatele Hongkongu, aby se demonstrace zúčastnili bez ohledu na zákaz. V centru města se nakonec shromáždily tisíce lidí a někteří z nich skandovali heslo "Nezávislost Hongkongu". Policie zasáhla pepřovým sprejem a vodními děly.

"Bojím se, že půjdu do vězení, ale musel jsem přijít podpořit spravedlnost," uvedl jeden z protestujících.

Kontroverzní právní úpravu v úterý schválil stálý výbor, který je vrcholným orgánem čínského parlamentu, a rovněž čínský prezident Si Ťin-pching. Norma definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňována a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost.

Hongkongská policie dnes varovala, že aktivisté zatčení za šíření materiálů vyzývajících k nezávislosti na pevninské Číně budou souzeni podle nového zákona. Podle příspěvku na twitteru hongkongských bezpečnostních sil byl prvním zatčeným na základě nového zákona muž, který u sebe měl vlajku hongkongské nezávislosti. Další zadrženou byla žena, na jejímž transparentu byla britská vlajka a hesla žádající nezávislost velkoměsta. Policie v posledních hodinách kvůli nezákonnému shromažďování, držení zbraní či porušení nového bezpečnostního zákona zadržela 300 lidí.

Nový zákon přijatý Pekingem kritizovali představitelé řady zemí i institucí, včetně EU, Spojených států a NATO, podle kterých norma omezí autonomii města pod čínskou správou. Šéf evropské diplomacie Josep Borrell dnes označil ochranu práv a svobod obyvatel Hongkongu za "zcela nutnou". Tchaj-wan dnes otevřel kancelář, jež má pomáhat obyvatelům Hongkongu, kteří se kvůli novému bezpečnostnímu zákonu rozhodnou přesídlit na ostrov.

Česko dnes na zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě vyjádřilo obavy, že kroky Číny jsou v rozporu se základním zákonem Hongkongu a že vytvářejí další tlak na osud tamních lidských práv. "Veřejné debaty a účast veřejnosti na rozhodování o legislativě týkající se národní bezpečnosti jsou klíčové," uvedlo Česko.

Hongkongská správkyně Carrie Lamová, kterou její oponenti kritizují za podřízenost Pekingu, při dnešním slavnostním aktu označila zákon za "historický krok", který má "obnovit stabilitu společnosti". Reagovala tím na protivládní demonstrace na obranu občanských svobod a autonomie města, které se v Hongkongu odehrávají již více než rok. Částečně je zastavila až nynější pandemie.

Zákon o národní bezpečnosti je bodem obratu Hongkongu k normalitě, prohlásil šéf čínského úřadu pro Hongkong a Macao Čang Siao-ming s tím, že princip "jedna země, dva systémy" se s pomocí zákona zdokonalí. Normu označil za "narozeninový dárek" pro Hongkong.

Británie vrátila svou kolonii do čínské správy 1. července 1997. Podle předávací smlouvy, kterou však Peking novým zákonem dle Londýna porušil, by Hongkong měl až do roku 2047 užívat autonomie a jeho obyvatelé dosavadních občanských svobod.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netanjahu: Anexe Západního břehu je pozastavená, ne zrušená

13.08.2020 20:01 Izraelské plány na anexi Západního břehu jsou zatím pozastavené, ale nejsou zcela smetené ze stolu.…

Spojené arabské emiráty navážou diplomatické styky s Irazelem

13.08.2020 19:24 Aktualizováno Spojené arabské emiráty se stanou prvním státem Perského zálivu, který naváže diplomatické styky s…

Čína zavádí přísnější opatření proti plýtvání jídlem

13.08.2020 15:20 Čína zavádí tvrdší opatření proti plýtvání jídlem. Prezident Si Ťin-pching totiž tento týden…

Dosáhli v Indii kolektivní imunity proti covidu? Odborníci se neshodnou

13.08.2020 12:55 Teorie kolektivní imunity mluví o situaci, kdy je vůči nemoci imunní tolik lidí, že se nákaza…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama