Obětí v Barmě od převratu je podle OSN již 70

Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva Thomas Andrews dnes podle agentury Reuters uvedl, že vláda vojenské junty usmrtila v Barmě od únorového převratu nejméně 70 lidí.

Barma, ilustrační foto
doporučujeme

Andrews Radě OSN pro lidská práva sdělil, že zabíjení, mučení a pronásledování, kterých se vojenské vedení dopouští, by mohlo představovat zločiny proti lidskosti, a vyzval k přijetí sankcí proti současnému barmskému režimu.

Podle Andrewse bylo v zemi od 1. února, kdy armáda svrhla vládu barmské vůdkyně a držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, nezákonně zadrženo přes 2000 lidí. Přes polovina z lidí zabitých při protestech byla podle zpravodaje mladší 25 let.

"Barma je pod kontrolou vražedného a nezákonného režimu. Existuje mnoho důkazů ve formě videa, že bezpečností síly bijí protestující, zdravotníky a přihlížející. Existují videozáznamy ukazující příslušníky armády a policie, kterak systematicky procházejí čtvrti, v nichž ničí majetek, rabují v obchodech, nahodile zatýkají protestující i kolemjdoucí a náhodně střílejí na domy, kde žijí lidé," upozornil Andrews.

Barmský činitel z ministerstva zahraničí Čjan Ei uvedl, že úřady se soustředí na zachování zákona a pořádku. "Úřady se s nejvyšší možnou zdrženlivostí snaží vypořádat s násilnými protestujícími," řekl Čjan Ei.

Andrews vyzval k zavedení sankcí proti vedení vojenské junty a proti společnosti Myanmar Oil and Gas Entreprise, vlastněné armádou. Sankce na organizátory vojenského převratu v Barmě a na subjekty, které na ně mají vazby, uvalily USA. Členové Rady bezpečnosti OSN se v úterý shodli na deklaraci, která odsuzuje násilí barmských bezpečnostních složek proti účastníkům pokojných protestů, ale sankce nezmiňuje.

Andrews ve svém videopřenosu z Washingtonu také upozornil, že v Barmě je potlačováno právo svobodného projevu a právo na shromáždění.

Témata: barma | OSN | EuroZprávy.cz
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Cyklon na západě Austrálie ničil domy, přerušil dodávky elektřiny

12.04.2021 09:52 Desítky tisíc lidí zůstaly bez dodávek elektřiny na západě Austrálie poté, co se tudy v noci na…

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama