Otřesné praktiky Číny. HRW ukázala, jak a proč jsou zatýkáni Ujgurové

Čtení koránu, nošení muslimského oblečení, cesty do zahraničí i mladý věk jsou důvody, proč byli někteří příslušníci čínského menšinového etnika Ujgurů zatčeni a posláni do internačních táborů. Uvádí to mezinárodní organizace Human Rights Watch (HRW), která získala přístup k seznamu více než 2000 zadržovaných Ujgurů.

Ujgurové na seznamu byli zatčeni v prefektuře Aksu mezi roky 2016 a 2018 na základě obří databáze IJOP, v níž čínská vláda shromažďuje údaje o Ujgurech. Do databáze jsou ukládány informace od fyzického vzhledu daného člověka přes telefonní číslo a barvu auta po detaily jako to, jestli častěji vchází do domu předním nebo zadním vchodem. Do informací je zahrnuta i on-line aktivita dotyčného a jeho pravidelné kontakty.

U většiny Ujgurů, kteří skončili v internačních táborech, bylo důvodem zadržení nenásilné chování. U některých bylo jako důvod zadržení uvedeno, že je "obecně nedůvěryhodný", má "nestabilní názory", "opakovaně vypíná mobilní telefon" nebo "se narodil po roce 1980", napsaly s odvoláním na zprávu HRW list The Guardian a agentura Reuters.

Podle HRW seznam jasně popírá tvrzení čínské vlády, že se v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zaměřuje pouze na podezřelé separatisty a teroristy. Organizace Human Rights Watch s ohledem na bezpečnost svého zdroje neuvedla, jak seznam získala. Agentura Reuters upozornila, že nebyla schopna autentičnost seznamu ověřit.

Jedna ze zadržených žen označená jako paní T byla zadržena za "spojení s citlivými zeměmi" poté, co jí čtyřikrát telefonovala její sestra ze zahraničí. V databázi IJOP byla zaznamenána i délka hovorů. Organizace Human Rights Watch mluvila se sestrou zadržené ženy, která potvrdila, že paní T kvůli telefonátům v Číně vyslýchala policie. Od té doby spolu ženy nejsou v kontaktu. Sestra se ale doslechla, že paní T nyní pracuje v továrně a domů se smí vracet jen na víkendy. Podle ní se zřejmě jedná o nucenou práci.

"Je to poprvé, co vidíme oficiální dokumenty, které ukazují, jak každého z obyvatel táborů systém našel a zadržel," prohlásila Maya Wangová z HRW. "Seznam z Aksu poskytuje svědectví o tom, jak jsou brutální represe muslimů v Sin-ťiangu ze strany čínských úřadů poháněny moderními technologiemi," dodala.

Organizace pro lidská práva obviňují čínské úřady, že v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zřídily ve jménu boje proti islamismu množství internačních táborů, jimiž prošlo více než milion Ujgurů. Čínské úřady tábory označují za střediska odborného vzdělávání, kde Ujgurové podstupují politickou převýchovu. V táborech se vyučuje čínština, čínské dějiny a zákony. Lidé, kteří těmito tábory prošli, říkají, že v nich byli nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně.

Související

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Ve Sněmovně se budou skloňovat lidská práva v Číně a její podpora Ruska. Panují obavy z materiální pomoci v Putinově válce

Dnes se v Poslanecké sněmovně odehrává konference s názvem Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí. Probíhá pod záštitou Výboru pro bezpečnost PS ČR a jeho předsedy Pavla Žáčka, zahraničního výboru a jeho předsedy Marka Ženíška a poslankyně a členky zahraničního výboru Evy Decroix. Na akci se podílí také projekt Sinopsis s účastí některých zahraničních partnerů.  
Koronavirus v Číně

V Číně propukají silné protesty proti covidovým uzávěrám

V západočínské provincii Sin-ťiang, která do obecného povědomí vešla kvůli postupu Pekingu vůči muslimské menšině Ujgurů, vypukly kvůli přísné protipandemické politice čínské vlády silné protesty. Nepokoje v metropoli Urumči, které jsou tam jinak spíše vzácné, vyvolal požár výškové budovy, při němž v noci na čtvrtek zahynulo nejméně deset lidí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Více souvisejících

Ujgurové Čína Human Rights Watch lidská práva

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy