NÁZOR - Teprve si začínáme uvědomovat rozsah šoku, který způsobila pandemie covid-19, ale musíme si přiznat bolestivou pravdu, varuje Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post. Známý politolog a komentátor se obává, že se nacházíme na počátku série stupňujících se krizí, které se proženou světem.
Nejdřív zdravotnictví, pak ekonomika
Pokud velmoci nenaleznou způsob jak spolupracovat a společně čelit problémům, nebude možné vrátit se k tomu, co alespoň vzdáleně připomíná normální život, deklaruje Zakaria. Za prvořadý problém označuje krizi zdravotnictví ve velkých ekonomikách, následovat podle něj bude paralýza hospodářství, jejíž rozsah teprve začínáme objevovat.
"Jen za dva uplynulé týdny Spojené státy přišly o 10 milionů pracovních míst, což přesáhlo celkových 8,8 milionu pracovních míst během 106 týdnů během recese z let 2008-2010," píše politolog. Dodává, že to je teprve začátek.
Dále podle Zakarii zajisté objeví riziko bankrotu mnoha zemí. Itálie například vstoupila do krize s nejvyšší mírou veřejného dluhu ze zemí eurozóny a třetí nejvyšší celosvětově, upozorňuje komentátor. Podotýká, že dluh země raketově naroste, jelikož bude utrácet peníze v boji s ekonomickými dopady covid-19.
Itálie je přitom třetí největší ekonomikou v Evropě, ale jen jednou z mnoha evropských zemí, které čelí finančnímu kolapsu, upozorňuje politolog. Dodává, že toto riziko přichází v době, kdy se potápějí i ty nejdynamičtější evropské ekonomiky, které často poskytují peníze a garance na záchranné půjčky - Německo, které nezažilo 40 let plnohodnotnou recesi, letos odepíše 5 % HDP.
Následovat bude výbuch v rozvojovém světě, očekává Zakaria. Konstatuje, že počet nakažených v zemích jako Indie, Brazílie, Nigérie a Indonésie je zatím nízký, ale to je zřejmě kvůli tomu, že jsou méně napojené na obchod a turismus než rozvinuté státy, navíc otestovaly velmi málo lidí, tudíž je počet nakažených udržován uměle nízko.
"Pokud nebudeme mít štěstí a neukáže se, že teplota krotí virus, tyto země budou všechny zasaženy, a to tvrdě," pokračuje politolog. Připomíná, že všechny mají finanční problémy a výpadek příjmu z daní v kombinaci s potřebou nových velkých dotací je může snadno poslat do velké ekonomické deprese.
Pak jsou zde ropné státy a i kdyby se spor mezi Saúdskou Arábií a Ruskem vyřešil, momentálně je poptávka po ropě nízká a jen tak nestoupne, míní Zakaria. Nejmenovaný představitel ropné společnosti mu sdělil, že očekává propad ceny k 10 dolarům za barel, kde zůstane.
Je třeba si uvědomit, co to bude znamenat pro země jako Libye, Nigérie, Írán, Irák či Venezuela, kde příjmy z ropy tvoří drtivou většinu státních příjmů, ale jsou ziskové jen při ceně alespoň 60 dolarů za barel, upozorňuje komentátor. Očekává politické otřesy, uprchlické vlny i revoluce, které svět neviděl dlouhá desetiletí, přinejmenším od rozpadu Sovětského svazu.
Nutná je spolupráce
Problém spočívá podle politologa v tom, že svět vstoupil do pandemie silně zadlužený, což platí pro vlády i soukromé subjekty, kdy při celkovém ročním výkonu světové ekonomiky 90 bilionů dolarů dosahuje výše dluhů 260 bilionů a jen ve dvou největších ekonomikách - Spojených státech a Číně - činí celková výše veřejných a soukromých dluhů 210 %, resp. 310 % jejich ročního HDP.
"To by šlo zvládnout lépe, pokud by zde nebyl druhý problém," pokračuje Zakaria. Za ten považuje skutečnost, že krize nastala v době, kdy se hroutí globální spolupráce a její tradiční lídr a organizátor, Spojené státy, na tuto roli zcela rezignoval.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Minulý měsíc summit G7 nedokázal ani vydat společné stanovisko, protože Spojené státy odmítly podepsat cokoliv, co nemoc neoznačovalo za "wu-chanský virus", což připomíná dětinské hádky, poukazuje politolog. Deklaruje, že ve středu jakéhokoliv globálního úsilí musí být těsná spolupráce mezi Washingtonem a Pekingem, ale místo toho se jejich vztahy prudce zhoršují a obě strany odmítají svou vinu tím, že obviňují tu druhou.
Neúspěchem byla i následná schůzka skupiny G20 a rovněž EU si uvědomila pozdě závažnost a rozsah pandemie, soudí Zakaria. Připomíná, že stanovisko předsedkyně Evropské centrální banky pak vedlo k největšímu propadu italských akciových trhů v historii země.
Politolog se ptá, čeho lze dosáhnout větší globální spoluprací. "Jelikož zdržovací strategie tolik spoléhá na cestování, bylo by mnohem efektivnější, pokud by zákazy cestování a jejich doporučení byly koordinovány," píše Zakaria. Připomíná, že během recese z let 2008-2009 centrální banky a vlády spolupracovaly při zadržování finanční nákazy a bez podobné spolupráce a pomoci nyní země jako Irák a Nigérie explodují, což by zřejmě znamenalo šíření běženců, nákazy a terorismu.
Pokud bohaté země vyčlení finance a budou sdílet informace, urychlí to vývoj léků a vakcíny, a pokud jde o znovuotevření ekonomik, koordinovaná akce ohledně obchodu a cestování by byla zřejmě tou nejlepší medicínou, soudí komentátor. Dodává, že problém, kterému čelíme, je široký a globální, ale reakce je stále více úzká a individuální.
Související
Češi přeceňují význam ruského trhu. Devastující pro naši ekonomiku by bylo něco jiného
Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom
Ekonomika , Itálie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 42 minutami
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 1 hodinou
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 1 hodinou
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 3 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
včera
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
včera
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.
Zdroj: Libor Novák