Při nepokojích v Dillí přišlo od neděle o život 20 lidí, premiér Módí má vážný problém

Násilné protesty, které začaly v neděli v Dillí kvůli spornému zákonu o občanství, si do dneška vyžádaly životy 20 lidí. Zraněno je podle agentury AFP téměř 200 osob a nynější vlna protestů se tak řadí k nejhorším nepokojům v Dillí za několik desetiletí. Premiér Naréndra Módí vyzval k "bratrství a míru" a uvedl, že se policie snaží obnovit normální situaci.

Přidejte svůj názor

Módí, Naréndra (indický premiér)
doporučujeme

Stanice BBC upozornila, že protesty mají náboženský podtext, stojí v nich proti sobě skupiny muslimů a hinduistů. 

Nevoli zejména mezi muslimy vyvolává zákon o občanství, který parlament přijal loni. Umožňuje získat indické občanství nemuslimským obyvatelům, kteří se do země dostali nelegálně z převážně muslimských zemí, jako je Pákistán, Bangladéš a Afghánistán. Podle kritiků, ale nejen muslimských, zákon odporuje sekulární ústavě státu a je vůči muslimům diskriminační. V Indii tvoří muslimská komunita 14 procent z 1,3 miliardy obyvatel. Návrh zákona předložila vláda vedená hinduistickými nacionalisty a premiérem Módím po jeho přesvědčivém vítězství v loňských květnových volbách.

Protesty začaly loni a už tehdy byly mnohdy bouřlivé. Jejich současná vlna se odehrává hlavně v severovýchodní části Dillí, kde jsou muslimové ve většině a kde žijí také chudí zahraniční dělníci. Demonstrace se konaly také za návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa, který byl v Indii v pondělí a v úterý. Podle BBC to Módímu zkomplikovalo situaci, protože demonstrace odvedla pozornost od zahraniční návštěvy.

Účastníci se vyzbrojují kameny, noži a někdy i pistolemi. Zapálili trh s pneumatikami, v úterý napadli mešitu. Skupiny jsou rozděleny podle náboženské příslušnosti a navzájem se obviňují z vyprovokování násilí, uvádí BBC.

Hinduisté volají podle AFP na protivníky "Ať žije bůh Ráma", dnes nad jednou mešitou zavlál prapor s podobiznou hinduistického boha Hanumána. Jedno z videí kolujících na sociálních sítí zachytilo muže šplhající na minaret mešity a vyvěšující tam prapor.

Policejní mluvčí dnes řekl, že situace je pod kontrolou a že byl povolán dostatečný počet policistů. Zpravodajové BBC ale viděli, že demonstranti pokračovali v házení kamenů a provolávání hesel. Policie, která využívá kamerové systémy a drony, v oblasti protestů vydala zákaz shromažďování více než čtyř osob.

Mezi mrtvými jsou hinduisté i muslimové a také jeden policista, mezi zraněnými dva novináři indické televize NDTV. Podle zdravotníků bylo asi šest desítek lidí zraněno střelou zbraní.

Předseda regionální vlády v Dillí Arvind Kedžrivál vyzval federální vládu, aby obnovila pořádek a vyhlásila zákaz vycházení. "V ulicích není dostatek policistů. Místní policisté říkají, že nedostávají rozkazy z vyšších míst, jež by umožnily situaci dostat pod kontrolu," sdělil novinářům Kedžrivál. Policie v Dillí je podřízená nikoli Kedžriválovu úřadu, ale federální vládě. Opoziční politička Sonia Gándhíová kvůli nepokojům vyzvala ministra vnitra Amita Šáha k rezignaci. Podle ní členové Módího Indické lidové strany (BJP) svými výroky vytvářejí atmosféru strachu a nenávisti a provokují tak násilí.

Novináři hodnotí úterý jako zvlášť násilné. Zahraniční dělníci se z hlavního města raději z obav o život vracejí do svých domovských vesnic, napsala AFP. "Není práce, je lepší odejít, proč bychom tady měli umřít? Lidé zabíjejí jeden druhého, střílejí na sebe," řekl jeden cestář, který se rozhodl odejít zpět do Uttarpradéše.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína: V neděli bylo zaznamenáno 31 případů nákazy COVID-19, čtyři mrtví

30.03.2020 07:28 V pevninské Číně přibylo za neděli 31 známých případů nákazy koronavirem, zatímco zde nemoci COVID…

V Japonsku vzrostl počet nakažených na 1800. 55 mrtvých

29.03.2020 17:14 Úřady v japonské metropoli Tokio opět zaznamenaly rekordní denní přírůstek nakažených, testy nově…

Pevninská Čína hlásí 45 nových případů nemoci COVID-19

29.03.2020 06:52 V pevninské Číně za sobotu přibylo 45 nových případů nákazy koronavirem, což je o devět méně než v…

KLDR odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu

29.03.2020 05:45 Severní Korea v noci na dnešek SELČ odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu, které dopadly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama