Proč se Trump sklonil před Erdoğanem? Historik vyvrací zažité představy

NÁZOR - Republikány i demokraty pobouřilo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, které umožnilo invazi tureckých vojsk do severní Sýrie a zradilo americké spojence, syrské Kurdy, konstatuje vojenský historik a komentátor Max Boot. V komentáři pro server Washington Post připomíná, že zároveň se okamžitě objevily názory, že jde o geniální tah neomylného politika, který hraje mnohorozměrné šachy.

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

Erdoğan blufoval

Nejhorlivějším obhájcem Trumpa je obskurní blogger Kurt Schlichter, který dle vlastních slov píše "akční, ale zábavné romány o Americe rozdělené liberálně-fašistickými sliby demokratů", poukazuje Boot. Podotýká, že jeden z takových textů pojednává o budoucí občanské válce mezi republikánskou a demokratickou Amerikou, v níž jsou liberálové povražděni.

Schlichter naznačil, že Spojené státy Kurdům nic nedluží, protože ti nebojovali po boku Američanů v Normandii, u Inčchonu, Khe Sanhu či Kandaháru, uvádí historik. Dává mu částečně zapravdu, ale upozorňuje, že část Kurdů ve druhé světové válce na straně spojenců bojovala a co je důležitější, nedávno bojovali u Manbidže a Rakky, kde při porážce Islámského státu (IS) utrpěli těžké ztráty, čímž ušetřili americké jednotky brutální pozemní operace.

Dále Schlichter tvrdí, že turecká invaze je oprávněná, protože reaguje na pohraniční útoky kurdských teroristů v Sýrii, připomíná Boot. Sám si však žádný takový útok nevybavuje a věří, že kdyby k němu došlo, turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan by o něm hlasitě mluvil.

"Konečně, Schlichter napsal, že pokud Turci zamýšlejí invazi, jediná cesta, jak je zastavit, je vyslání amerických vojáků do války a Trump oprávněně říká: 'Ne, děkuji'," pokračuje komentátor. Deklaruje, že ve skutečnosti ale Turecko prokázalo nechuť bojovat s americkými jednotkami, a to z dobrého důvodu.

Erdoğan si uvědomuje, že Rusko přišlo o 200-300 žoldáků, když se v odvetě za americké nálety pokusilo zaútočit na americké pozice v Sýrii, upozorňuje historik. Dodává, že pokud turecký prezident Trumpovi sdělil, že je ochoten střetnout se s americkými vojáky, blufoval a šéf Bílého domu to musel cítit.

Podle Boota jde o nepřesvědčivé argumenty, ačkoliv Trump se linie s Normandií chytil a Schlichterův článek označil a "velmi, velmi silný" a americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo ospravedlňoval stažení amerických vojsk poznámkou, že je to pro jejich dobro. Naopak, jeden z příslušníků amerických zvláštních sil nasazených v Sýrii v televizi Fox prohlásil, že se poprvé za svou kariéru stydí, poukazuje komentátor.

Nepřesvědčivé argumenty

I další Trumpovi sympatizanti předkládají nepřesvědčivé, i když promyšlenější ospravedlnění prezidentova rozhodnutí, uvádí historik. Odkazuje na článek Michaela Dorana a Michaela Reynoldse v listu Wall Street Journal, ve kterém tito experti na Blízký východ tvrdí, že chybu udělal Trumpův předchůdce Barack Obama, když se v roce 2016 s Kurdy spojil - přestože neměl mnoho jiných realistických alternativ a tato strategie slavila úspěch.

Komentátor uvedeného listu Russell Mead zase obhajoval Trumpův tah tvrzením, že prezident dává svým izolacionistickým sympatizantům to, co chtějí, připomíná Boot. Připouští, že to může být pravda, ale cenou může být obnova IS.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tato zpětná argumentace s cílem ospravedlnit Trumpovo rozhodnutí selhává nejen kvůli argumentům předkládaným v jeho prospěch, ale také protože neexistuje důvod předpokládat, že Trumpův tah má co dělat s tímto faktickým ospravedlňováním ex post," píše historik. Deklaruje, že zatím není jasné, proč Trump vystupuje tak servilně vůči tureckému autoritáři, který prosazuje protiizraelskou, protiamerickou a protidemokratickou agendu.    

V roce 2015 ovšem Trump v Turecku přiznal, že cítí mírný střet zájmů, protože má v Istanbulu velkou budovu, Trumpovy věže, a tak Boot pokládá otázku, zda příjmy z těchto realit neovlivnily prezidentovo rozhodnutí uvolnit Erdoğanovi cestu. Trump ostatně žádal od Ukrajiny a Číny, aby mu dodaly "špínu" na demokrata Joe Bidena, což naznačuje, že bez skrupulí nadřazuje vlastní zájmy těm veřejným, což může být i tento případ, spekuluje komentátor.

Není vyloučeno, že Trump jednal tak, jak jednal, protože má rád autoritáře, jakým je Erdoğan, ale ani to, že šéf Bílého domu je zkrátka zapálený izolacionista, který je odhodlán stahovat americká vojska z krizových oblastí bez ohledu na spojená rizika, naznačuje historik. Zároveň nevylučuje možnost, že prezident jednoduše moc nepromýšlí své kroky, což naznačuje jeho ležérní odmítnutí obav, že turecká invaze povede k osvobození vězněných bojovníků IS.

"Dobře, budou prchat do Evropy, tam chtějí jít," cituje Boot Trumpov slova. Kritizuje, že prezident si zřejmě neuvědomuje, že případné teroristické útoky v Evropě mohou zasáhnout i Američany, kteří tam žijí a cestují, nehledě na to, že teroristé se mohou z Evropy dostat do USA.

Abychom zjistili, proč Trump jedná tímto způsobem, museli bychom si přečíst přepis jeho telefonátu s Erdoğanem, naznačuje historik. Dodává, že předtím, než bude k dispozici, není důvod přikládat váhu hloupým ospravedlněním, která nabízejí Trump a jeho věrní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nakažených koronavirem v Indii překonal šest milionů

28.09.2020 09:17 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Indii překonal hranici šesti milionů. Z hlediska…

Tchaj-wan boj s covidem zvládá. Jaké je jeho tajemství?

27.09.2020 16:22 Téměř celý svět stále bojuje s novým typem koronaviru, který byl poprvé detekován v čínském Wu…

Při neštěstí v čínském dole zemřelo 16 lidí

27.09.2020 12:09 Při neštěstí v uhelném dole blízko několikamilionové metropole Čchung-čchingu na jihozápadě Číny…

KLDR po nečekané omluvě začala pátrat po těle zabitého Jihokorejce

27.09.2020 08:26 Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama