Proč se Trump sklonil před Erdoğanem? Historik vyvrací zažité představy

NÁZOR - Republikány i demokraty pobouřilo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, které umožnilo invazi tureckých vojsk do severní Sýrie a zradilo americké spojence, syrské Kurdy, konstatuje vojenský historik a komentátor Max Boot. V komentáři pro server Washington Post připomíná, že zároveň se okamžitě objevily názory, že jde o geniální tah neomylného politika, který hraje mnohorozměrné šachy.

Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan blufoval

Nejhorlivějším obhájcem Trumpa je obskurní blogger Kurt Schlichter, který dle vlastních slov píše "akční, ale zábavné romány o Americe rozdělené liberálně-fašistickými sliby demokratů", poukazuje Boot. Podotýká, že jeden z takových textů pojednává o budoucí občanské válce mezi republikánskou a demokratickou Amerikou, v níž jsou liberálové povražděni.

Schlichter naznačil, že Spojené státy Kurdům nic nedluží, protože ti nebojovali po boku Američanů v Normandii, u Inčchonu, Khe Sanhu či Kandaháru, uvádí historik. Dává mu částečně zapravdu, ale upozorňuje, že část Kurdů ve druhé světové válce na straně spojenců bojovala a co je důležitější, nedávno bojovali u Manbidže a Rakky, kde při porážce Islámského státu (IS) utrpěli těžké ztráty, čímž ušetřili americké jednotky brutální pozemní operace.

Dále Schlichter tvrdí, že turecká invaze je oprávněná, protože reaguje na pohraniční útoky kurdských teroristů v Sýrii, připomíná Boot. Sám si však žádný takový útok nevybavuje a věří, že kdyby k němu došlo, turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan by o něm hlasitě mluvil.

"Konečně, Schlichter napsal, že pokud Turci zamýšlejí invazi, jediná cesta, jak je zastavit, je vyslání amerických vojáků do války a Trump oprávněně říká: 'Ne, děkuji'," pokračuje komentátor. Deklaruje, že ve skutečnosti ale Turecko prokázalo nechuť bojovat s americkými jednotkami, a to z dobrého důvodu.

Erdoğan si uvědomuje, že Rusko přišlo o 200-300 žoldáků, když se v odvetě za americké nálety pokusilo zaútočit na americké pozice v Sýrii, upozorňuje historik. Dodává, že pokud turecký prezident Trumpovi sdělil, že je ochoten střetnout se s americkými vojáky, blufoval a šéf Bílého domu to musel cítit.

Podle Boota jde o nepřesvědčivé argumenty, ačkoliv Trump se linie s Normandií chytil a Schlichterův článek označil a "velmi, velmi silný" a americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo ospravedlňoval stažení amerických vojsk poznámkou, že je to pro jejich dobro. Naopak, jeden z příslušníků amerických zvláštních sil nasazených v Sýrii v televizi Fox prohlásil, že se poprvé za svou kariéru stydí, poukazuje komentátor.

Nepřesvědčivé argumenty

I další Trumpovi sympatizanti předkládají nepřesvědčivé, i když promyšlenější ospravedlnění prezidentova rozhodnutí, uvádí historik. Odkazuje na článek Michaela Dorana a Michaela Reynoldse v listu Wall Street Journal, ve kterém tito experti na Blízký východ tvrdí, že chybu udělal Trumpův předchůdce Barack Obama, když se v roce 2016 s Kurdy spojil - přestože neměl mnoho jiných realistických alternativ a tato strategie slavila úspěch.

Komentátor uvedeného listu Russell Mead zase obhajoval Trumpův tah tvrzením, že prezident dává svým izolacionistickým sympatizantům to, co chtějí, připomíná Boot. Připouští, že to může být pravda, ale cenou může být obnova IS.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Tato zpětná argumentace s cílem ospravedlnit Trumpovo rozhodnutí selhává nejen kvůli argumentům předkládaným v jeho prospěch, ale také protože neexistuje důvod předpokládat, že Trumpův tah má co dělat s tímto faktickým ospravedlňováním ex post," píše historik. Deklaruje, že zatím není jasné, proč Trump vystupuje tak servilně vůči tureckému autoritáři, který prosazuje protiizraelskou, protiamerickou a protidemokratickou agendu.    

V roce 2015 ovšem Trump v Turecku přiznal, že cítí mírný střet zájmů, protože má v Istanbulu velkou budovu, Trumpovy věže, a tak Boot pokládá otázku, zda příjmy z těchto realit neovlivnily prezidentovo rozhodnutí uvolnit Erdoğanovi cestu. Trump ostatně žádal od Ukrajiny a Číny, aby mu dodaly "špínu" na demokrata Joe Bidena, což naznačuje, že bez skrupulí nadřazuje vlastní zájmy těm veřejným, což může být i tento případ, spekuluje komentátor.

Není vyloučeno, že Trump jednal tak, jak jednal, protože má rád autoritáře, jakým je Erdoğan, ale ani to, že šéf Bílého domu je zkrátka zapálený izolacionista, který je odhodlán stahovat americká vojska z krizových oblastí bez ohledu na spojená rizika, naznačuje historik. Zároveň nevylučuje možnost, že prezident jednoduše moc nepromýšlí své kroky, což naznačuje jeho ležérní odmítnutí obav, že turecká invaze povede k osvobození vězněných bojovníků IS.

"Dobře, budou prchat do Evropy, tam chtějí jít," cituje Boot Trumpov slova. Kritizuje, že prezident si zřejmě neuvědomuje, že případné teroristické útoky v Evropě mohou zasáhnout i Američany, kteří tam žijí a cestují, nehledě na to, že teroristé se mohou z Evropy dostat do USA.

Abychom zjistili, proč Trump jedná tímto způsobem, museli bychom si přečíst přepis jeho telefonátu s Erdoğanem, naznačuje historik. Dodává, že předtím, než bude k dispozici, není důvod přikládat váhu hloupým ospravedlněním, která nabízejí Trump a jeho věrní.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

V Indii umírají desítky lidí na epidemii dengue

13.09.2021 21:06 Epidemie horečky dengue si od začátku září zřejmě vyžádala desítky obětí v severoindickém státě…

KLDR tvrdí, že úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu

13.09.2021 07:54 Severní Korea dnes oznámila, že o víkendu úspěšně otestovala novou řízenou střelu dlouhého doletu.…

Austrálie od EU koupila milion dávek vakcíny

12.09.2021 08:15 Austrálie od Evropské unie nakoupila milion dávek vakcíny od společnosti Moderna, oznámil dnes…

Austrálie hlásí nový rekord v počtu nakažených

11.09.2021 22:04 Aktualizováno V Austrálii bylo za dnešek 2077 počet pozitivně testovaných na covid-19 a padl tak jen den starý…

Sydney otevře podniky a služby, až se naočkuje 70 procent lidí

09.09.2021 09:21 V australském Sydney se po několikaměsíční uzávěře otevřou znovu restaurace, bary, tělocvičny a…

Část Austrálie nejspíš kvůli koronaviru otevře hranice až příští rok

06.09.2021 07:59 Západní Austrálie nespíš kvůli pandemii covidu-19 otevře své hranice pro cestovatele ze zbylých…

U východního pobřeží Austrálie zabil žralok surfaře

05.09.2021 08:40 U východoaustralského pobřeží dnes zemřel surfař po útoku žraloka. Muž podle záchranné zdravotnické…

Austrálie dál zápolí s koronavirem, přibylo 1684 nových případů

05.09.2021 08:10 Austrálie po sobotním rekordu v podobě 1756 nových případů zaznamenala další vysoký přírůstek ve…

Související:

Právě se děje

reklama