ROZHOVOR: „Osoba jdoucí kapitalistickou cestou“. Teng se dostal zpět k moci a umožnil přežití čínského režimu, uvádí odborník Ondřej Kučera

Před 45 lety, 22. července 1977, se do významných politických funkcí v Číně vrátil Teng Siao-pching, komunista, který reformoval čínský maoistický režim a otevřel cestu k zapojení země do mezinárodní ekonomiky. Právě uvolnění ideologie a faktické nastolení kapitalismu pomohlo zachovat mocenský monopol Komunistické strany Číny, připouští odborník na moderní čínské dějiny Ondřej Kučera z Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz objasnil například i to, co patrně zachránilo Tengovi život během represí provázejících tzv. Kulturní revoluci.

Teng Siao-pching

Teng Siao-pching zastával vysoké politické funkce v Komunistické straně Číny od padesátých let. Své pozice začal ztrácet po vypuknutí tzv. Kulturní revoluce v roce 1966. Můžete nastínit, co stálo za jeho dočasným mocenským pádem?

Teng Siao-pching byl spjatý s tehdejším prezidentem Liu Šao-čchim, a protože v rámci Kulturní revoluce bylo pragmatické křídlo Komunistické v čele s Liou Šao-čchim primárním terčem revolucionářů a rudých gard, Teng Siao-pching se ocitl pod stejnou nálepkou jako on, tj. jakožto „osoba jdoucí kapitalistickou cestou“. Tato nálepka byla na počátku Kulturní revoluce velmi ostrakizující a paradoxně ústup z centra moci a dočasné vyhnanství v S‘-čchuanu mu pravděpodobně zachránilo život.

Jakou politiku Teng v padesátých a šedesátých letech prosazoval? Existovaly již tehdy indicie, že je v některých oblastech nakloněn pragmatičtější, řekněme, méně ortodoxní linii?

Ano, je to patrné jednoznačně již po neúspěchu Velkého skoku vpřed od počátku šedesátých let, kdy měl spolu s dalšími mocenskými i ekonomickými pragmatiky - kromě výše zmíněného Liou Šao-čchiho se jednalo též o premiéra Čou En-laje a ekonoma Čchen Jüna - na starosti obnovu rozvráceného hospodářství po Velkém hladomoru. Vyznačoval se svým pragmatismem již v tomto období, a proto nebyl příliš oblíben mocenskou skupinou kolem Mao Ce-tunga, která stála za rozpoutáním Kulturní revoluce.

Jaký měl tedy Teng obecný vztah s klíčovými postavami čínského režimu, stranickým vůdcem Mao Ce-tungem a předsedou vlády Čou En-lajem?

S Mao Ce-tungem měl komplikovaný vztah. Nezastával extrémní Maovy ideologické linie, byl vždy větším pragmatikem. Na druhou stranu Mao chápal, že se jedná o organizačně velmi schopného politika. Minimálně do Velkého skoku byl součástí Maova křídla, až do Kulturní revoluce byl samotným Maem tolerován a ani v jejím průběhu Mao nikdy netlačil na jeho odstranění. O vztahu s Čou En-lajem lze říci, že byl jeho politický souputník a chráněnec již od dob společného pobytu ve Francii a Sovětském svazu ve dvacátých letech a vždy spolu sdíleli potřebu praktického řešení aktuálních problémů ČLR. Čou En-laj si Tenga vybral explicitně za svého politického nástupce.

Tengův návrat do vysokých funkcí v červenci 1977 se odvíjel od zásahu proti tzv. Bandě čtyř. Můžete přiblížit, podstatu tohoto mocenského zvratu?

Jednalo se o vyvrcholení sváru, který se v určité míře rozvíjel již od Velkého skoku a výrazně zesílil v průběhu Kulturní revoluce. Byl to svár mezi politicko-ekonomickými pragmatiky, o kterých jsem hovořil dříve, a ortodoxními ideology, kam kromě Mao Ce-tunga patřila i další mocenská klika obklopující „Bandu čtyř“ v čele s Maovou čtvrtou manželkou Ťiang Čching. Po smrti Mao Ce-tunga 9. září 1976 šlo o to, která z výše uvedených skupin pevně uchopí moc ve státě. Z důvodu větší podpory pragmatické kliky v rámci silových složek se podařilo zabránit převzetí moci „Bandou čtyř“ a naopak došlo k jejímu potlačení a výraznému oslabení ortodoxního křídla. Toto postupně umetlo cestu k velmi dlouhému období pragmatického rozvoje ČLR.

Navzdory tomu, že po roce 1978 byl Teng považován za nejmocnějšího muže v Číně, formálně nezastával nominálně nejvyšší posty, například stranického předsedy a později prezidenta země. Jaký to mělo důvod?

Teng osobně bojoval proti kultu osobnosti, který zosobňoval Mao, a snažil se chovat odlišně. Zároveň používal vysoké mocenské pozice jako výtah k moci pro osoby, jež on sám vybral a prosazoval, jako například Chu Jao-pang a Čao C‘-jang. Přesto, že zdánlivě nezastával nejvyšší viditelnou pozici ve státě, ať už by to byl předseda strany, prezident či premiér, fakticky zastával reálně nejmocnější pozici, a to pozici předsedy Ústřední vojenské komise. Díky tomuto reálnému ovládání silových složek státu neměl problém s prosazováním svých představ.

Tengovo jméno je následně spojeno především s reformami - částečným otevíráním Číny tržnímu hospodářství a jejímu zapojení do světové ekonomiky. Souhlasíte, že právě Tengovy změny v praxi umožnily zachování mocenského monopolu komunistické strany?

Ano, jednoznačně s tím souhlasím. Díky uvolnění ideologie a faktickému nastolení kapitalismu právě Komunistickou stranou Číny si ta udržela legitimitu v očích občanů ČLR dodnes.

Jak je odkaz Teng Siao-pchinga vnímán v současné Číně? Hraje v jeho obrazu nějakou roli, že nesl výrazný podíl na rozhodnutí tvrdě potlačit protesty v červnu 1989? 

Je vnímán jednoznačně pozitivně, jako otec čínského ekonomického zázraku. Jeho myšlenky pragmatismu se staly součástí současné čínské ústavy. O jeho roli v potlačení protestů roku 1989 se v Číně samotné příliš nediskutuje, a pokud se již diskuse připustí, tak většinový názor je takový, že to bylo v pořádku a že vlastně až potlačení protestů odstartovalo současný čínský ekonomický zázrak.

Babiš vyzval Fialu k odvolání Rakušana. Premiér k tomu nevidí důvod

18.08.2022 14:18 Šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš dnes odeslal dopis předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS)…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Prezident Zeman je v Ústřední vojenské nemocnici na plánované hospitalizaci

18.08.2022 14:15 Prezident Miloš Zeman je na plánované návštěvě v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Na…

Počasí: O víkendu se ochladí, při dešti může být pod 20 stupňů

18.08.2022 06:30 Dnes a někde i zítra budou panovat tropické teploty, na víkend se ale ochladí. Teploty se budou…

V Česku hrozí dnes odpoledne silné bouřky

18.08.2022 12:26 Odpoledne a večer se mohou hlavně v Čechách objevit silné bouřky s nárazy větru, přívalovým deštěm…

Barma plánuje dovážet ruský benzin a topný olej, aby zmírnila obavy o…

18.08.2022 10:53 Barma plánuje dovážet ruský benzin a topný olej, aby zmírnila obavy o dodávky a rostoucí ceny.…

Čína pošle své vojáky na společné cvičení do Ruska

17.08.2022 14:16 Aktualizováno Čínská armáda vyšle své vojáky do Ruska, aby se tam zúčastnili společného vojenského cvičení. Do…

Čína pokračuje ve vojenských aktivitách kolem ostrova, tvrdí Tchaj-Wan

17.08.2022 13:12 Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že dnes zaregistrovalo 21 čínských letounů a pět čínských…

OSN se zaměřila na čínské pracovní programy pro Ujgury, mohou vést k…

17.08.2022 12:09 Pracovní a rekvalifikační programy, do kterých jsou v Číně zařazování příslušníci etnické menšiny…

Pandemie covidu v Japonsku zřejmě vedla k 8000 sebevraždám

17.08.2022 09:51 Pandemie covidu-19 vedla v období od března 2020 do června letošního roku zřejmě k 8000 sebevraždám…

Severní Korea ráno odpálila ze svého západního pobřeží dvě rakety

17.08.2022 09:12 Severní Korea dnes časně ráno odpálila ze svého západního pobřeží dvě rakety směrem ke Žlutému moři…

Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu,…

15.08.2022 15:21 Aktualizováno Návštěva členů amerického Kongresu na Tchaj-wanu narušuje suverenitu a územní celistvost Číny,…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij dostala dalších šest let vězení

15.08.2022 12:40 Svržená barmská vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij byla dnes odsouzena k dalším šesti rokům vězení. Soud v…

Na Tchaj-wan dnes přiletěla pětičlenná delegace amerického Kongresu

14.08.2022 19:02 Aktualizováno Na Tchaj-wan dnes dorazila pětičlenná delegace amerického Kongresu. Američtí zákonodárci mají během…

Obří exploze otřásla obchodním centrem v Jerevanu

14.08.2022 13:55 Obří exploze dnes otřásla obchodním centrem Surmalu v arménské metropoli Jerevan. Při výbuchu…

Související:

Právě se děje

reklama