Čína ukázala svou vojenskou sílu. Země se rapidně mění, varuje politolog

NÁZOR - Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se konečně poštěstilo vidět vojenskou přehlídku, po které toužil, tvrdí politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post dodává, že naneštěstí pro Trumpa se tato přehlídka odehrála v Pekingu.

Nostalgie po Maovi

V roce 2018 Trump nařídil Pentagonu, aby předvedl plejádu zbraní a demonstroval americkou sílu, připomíná Zakaria. Doplňuje, že plán byl zrušen poté, co se na veřejnost dostala odhadovaná cena, 92 milionů dolarů, tudíž se letošní oslavy Dne nezávislosti odehrály ve skromnějším duchu.

Čínský prezident Si Ťin-pching takovým překážkám nečelí, a tak oslavy 70. výročí nastolení vlády komunistů v zemi doprovázely stovky tanků, plavidel, letounů a raket schopných nést jadernou hlavici, které zvládnou překonat americkou protivzdušnou obranu, konstatuje politolog. Zmiňuje, že na zvolání prezidenta "Nazdar soudruzi!", odpověděli vojáci pokřikem "Zdar vůdce!".

"Trump zajisté záviděl," pokračuje komentátor. Podotýká, že šéf Bílého domu učinil mimořádně vstřícné a přátelské gesto a Číně na Twitteru pogratuloval.

Si se rázně rozešel s nedávnou čínskou minulostí, nastiňuje politolog. Vysvětluje, že poté, co se chopil moci, současný prezident v mnoha ohledech zvýšil roli státu v ekonomice, utužil politickou kontrolu a represe a uchýlil se k oživení maoismu.

Důvod tohoto obratu nedávno zkoumali politologové z univerzit v Pittsburghu a Michiganu a na základě rozhovorů se 77 čínskými občany dospěli k závěru, že některým Číňanům se stýská po "starých dobrých časech", uvádí Zakaria. Odkazuje na zprávu "Chápaní 'rudé paměti'  v současné Číně, která hovoří o reflexní nostalgii po staré, jednodušší době před zběsilým tempem růstu a globalizací, které zcela převrátily veškeré aspekty života čínské společnosti.

"Jinými slovy, někteří Číňané touží udělat Čínu opět velkou," píše politolog. Konstatuje, že oživení oslav ideologie, písní a doktríny z Maovy éry působí na mnoho lidí ze Západu bizarně, protože Mao Ce-tung zavedl zemi skrze tzv. Velký skok a Kulturní revoluci do jedné z největších krizí v její historii, která stála život či domov desítky milionů obyvatel, ale Komunistická strana Číny si zřejmě uvědomila, že v době nekonečných změn může být nostalgie extrémně užitečná.

Před desetiletím organizoval vysoký stranický činitel Po Si-laj masová shromáždění, kde se zpívaly revoluční písně, připomíná komentátor. Dodává, že Po byl sice později svržen a uvězněn, ale Si jeho přístup převzal.

Čína není monolit  

Zakaria odkazuje na poslední knihu politologa Judea Blanchettea "Čínští noví rudí strážci", ve které se uvádí, že mnoho lidí přehlíží hluboké vnitřní rozpory v Komunistické straně Číny v posledních dekádách, které pramení z nespokojenosti četných straníků ze stále jasnějším směřováním země ke kapitalismu.

"Strana dlouze studuje sovětský úpadek, se cítí zranitelná na levém křídle a nejefektivnějším způsobem, jak napadat Peking, je nadále poukazovat na propast mezi jejími socialistickými ambicemi a realitou autoritářského státního kapitalismu," cituje Zakaria Blanchettea. Dodává, že Si ostatně tvrdí, že hlavním důvodem, proč zkolaboval sovětský komunismus, byl rozchod strany s předchozími vůdci a ideologií.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Klíčovým aspektem oživení maoismu v Číně je návrat kultu osobnosti, deklaruje politolog. Vysvětluje, že současný prezident si od počátku své vlády pěstuje obraz "tatíčka Si" a poté, co byl zrušen počet funkčních období, které může vykonávat, prezentuje své myšlenky jako srovnatelné s Maovou filozofií a rozchází se s ideou kolektivního vedení.

To vše je pozoruhodným opuštěním vize Číny Teng Siao-pchinga, který v 80. letech realizoval reformy, které vytvořily moderní čínskou ekonomiku, uvádí komentátor. Připomíná, že Teng v mimořádně otevřených rozhovorech s italskou novinářkou Orianou Fallaci sice Maa vychvaloval, ale přiznával jeho chyby, včetně Velkého skoku a Kulturní revoluce.

Teng na naléhání Fallaci uvedl, že důvodem byl Maův kult osobnosti, lpění na výběru svého nástupce a jeho doživotní mandát, a proto by se nic z toho nemělo v nové Číně opakovat, poukazuje Zakaria. Dodává, že Si varování Tenga ignoruje.

"Američané tíhnou k nazírání na Čínu jako na monolit a tento obraz je podporován komunistickou stranou a jejími velkými přehlídkami," pokračuje politolog. Konstatuje však, že Čína je rozličná, složitá společnost, která prochází transformací, a Si se snaží udržet ji pohromadě a udržet kontrolu nad její dynamikou, aniž by vyvolal protireakci.

Z tohoto důvodu, ačkoliv nechal ukázat svou vojenskou sílu, zůstává Si opatrný při jejím nasazení k potlačení nepokojů v Hongkongu, domnívá se Zakaria. Dodává, že společnosti, které jsou sebevědomé natolik, že bezhlavě kritizují své politiky, vyšetřují své prezidenty, vysmívají se vojenským přehlídkám a nezaujatě zkoumají svou minulost, mohou sice vypadat zmateně, chaoticky a rozděleně, ale z dlouhodobého hlediska jsou odolnější a stabilnější.

Související

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

Více souvisejících

Čína Komunismus Donald Trump Čínská armáda Si Ťin-pching Mao Ce-Tung Teng Siao-pching

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy