Čína ukázala svou vojenskou sílu. Země se rapidně mění, varuje politolog

NÁZOR - Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se konečně poštěstilo vidět vojenskou přehlídku, po které toužil, tvrdí politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post dodává, že naneštěstí pro Trumpa se tato přehlídka odehrála v Pekingu.

Nostalgie po Maovi

V roce 2018 Trump nařídil Pentagonu, aby předvedl plejádu zbraní a demonstroval americkou sílu, připomíná Zakaria. Doplňuje, že plán byl zrušen poté, co se na veřejnost dostala odhadovaná cena, 92 milionů dolarů, tudíž se letošní oslavy Dne nezávislosti odehrály ve skromnějším duchu.

Čínský prezident Si Ťin-pching takovým překážkám nečelí, a tak oslavy 70. výročí nastolení vlády komunistů v zemi doprovázely stovky tanků, plavidel, letounů a raket schopných nést jadernou hlavici, které zvládnou překonat americkou protivzdušnou obranu, konstatuje politolog. Zmiňuje, že na zvolání prezidenta "Nazdar soudruzi!", odpověděli vojáci pokřikem "Zdar vůdce!".

"Trump zajisté záviděl," pokračuje komentátor. Podotýká, že šéf Bílého domu učinil mimořádně vstřícné a přátelské gesto a Číně na Twitteru pogratuloval.

Si se rázně rozešel s nedávnou čínskou minulostí, nastiňuje politolog. Vysvětluje, že poté, co se chopil moci, současný prezident v mnoha ohledech zvýšil roli státu v ekonomice, utužil politickou kontrolu a represe a uchýlil se k oživení maoismu.

Důvod tohoto obratu nedávno zkoumali politologové z univerzit v Pittsburghu a Michiganu a na základě rozhovorů se 77 čínskými občany dospěli k závěru, že některým Číňanům se stýská po "starých dobrých časech", uvádí Zakaria. Odkazuje na zprávu "Chápaní 'rudé paměti'  v současné Číně, která hovoří o reflexní nostalgii po staré, jednodušší době před zběsilým tempem růstu a globalizací, které zcela převrátily veškeré aspekty života čínské společnosti.

"Jinými slovy, někteří Číňané touží udělat Čínu opět velkou," píše politolog. Konstatuje, že oživení oslav ideologie, písní a doktríny z Maovy éry působí na mnoho lidí ze Západu bizarně, protože Mao Ce-tung zavedl zemi skrze tzv. Velký skok a Kulturní revoluci do jedné z největších krizí v její historii, která stála život či domov desítky milionů obyvatel, ale Komunistická strana Číny si zřejmě uvědomila, že v době nekonečných změn může být nostalgie extrémně užitečná.

Před desetiletím organizoval vysoký stranický činitel Po Si-laj masová shromáždění, kde se zpívaly revoluční písně, připomíná komentátor. Dodává, že Po byl sice později svržen a uvězněn, ale Si jeho přístup převzal.

Čína není monolit  

Zakaria odkazuje na poslední knihu politologa Judea Blanchettea "Čínští noví rudí strážci", ve které se uvádí, že mnoho lidí přehlíží hluboké vnitřní rozpory v Komunistické straně Číny v posledních dekádách, které pramení z nespokojenosti četných straníků ze stále jasnějším směřováním země ke kapitalismu.

"Strana dlouze studuje sovětský úpadek, se cítí zranitelná na levém křídle a nejefektivnějším způsobem, jak napadat Peking, je nadále poukazovat na propast mezi jejími socialistickými ambicemi a realitou autoritářského státního kapitalismu," cituje Zakaria Blanchettea. Dodává, že Si ostatně tvrdí, že hlavním důvodem, proč zkolaboval sovětský komunismus, byl rozchod strany s předchozími vůdci a ideologií.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Klíčovým aspektem oživení maoismu v Číně je návrat kultu osobnosti, deklaruje politolog. Vysvětluje, že současný prezident si od počátku své vlády pěstuje obraz "tatíčka Si" a poté, co byl zrušen počet funkčních období, které může vykonávat, prezentuje své myšlenky jako srovnatelné s Maovou filozofií a rozchází se s ideou kolektivního vedení.

To vše je pozoruhodným opuštěním vize Číny Teng Siao-pchinga, který v 80. letech realizoval reformy, které vytvořily moderní čínskou ekonomiku, uvádí komentátor. Připomíná, že Teng v mimořádně otevřených rozhovorech s italskou novinářkou Orianou Fallaci sice Maa vychvaloval, ale přiznával jeho chyby, včetně Velkého skoku a Kulturní revoluce.

Teng na naléhání Fallaci uvedl, že důvodem byl Maův kult osobnosti, lpění na výběru svého nástupce a jeho doživotní mandát, a proto by se nic z toho nemělo v nové Číně opakovat, poukazuje Zakaria. Dodává, že Si varování Tenga ignoruje.

"Američané tíhnou k nazírání na Čínu jako na monolit a tento obraz je podporován komunistickou stranou a jejími velkými přehlídkami," pokračuje politolog. Konstatuje však, že Čína je rozličná, složitá společnost, která prochází transformací, a Si se snaží udržet ji pohromadě a udržet kontrolu nad její dynamikou, aniž by vyvolal protireakci.

Z tohoto důvodu, ačkoliv nechal ukázat svou vojenskou sílu, zůstává Si opatrný při jejím nasazení k potlačení nepokojů v Hongkongu, domnívá se Zakaria. Dodává, že společnosti, které jsou sebevědomé natolik, že bezhlavě kritizují své politiky, vyšetřují své prezidenty, vysmívají se vojenským přehlídkám a nezaujatě zkoumají svou minulost, mohou sice vypadat zmateně, chaoticky a rozděleně, ale z dlouhodobého hlediska jsou odolnější a stabilnější.

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Komunismus Donald Trump Čínská armáda Si Ťin-pching Mao Ce-Tung Teng Siao-pching

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 5 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 7 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 23 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy