NÁZOR - Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se konečně poštěstilo vidět vojenskou přehlídku, po které toužil, tvrdí politolog a komentátor Fareed Zakaria. V komentáři pro server Washington Post dodává, že naneštěstí pro Trumpa se tato přehlídka odehrála v Pekingu.
Nostalgie po Maovi
V roce 2018 Trump nařídil Pentagonu, aby předvedl plejádu zbraní a demonstroval americkou sílu, připomíná Zakaria. Doplňuje, že plán byl zrušen poté, co se na veřejnost dostala odhadovaná cena, 92 milionů dolarů, tudíž se letošní oslavy Dne nezávislosti odehrály ve skromnějším duchu.
Čínský prezident Si Ťin-pching takovým překážkám nečelí, a tak oslavy 70. výročí nastolení vlády komunistů v zemi doprovázely stovky tanků, plavidel, letounů a raket schopných nést jadernou hlavici, které zvládnou překonat americkou protivzdušnou obranu, konstatuje politolog. Zmiňuje, že na zvolání prezidenta "Nazdar soudruzi!", odpověděli vojáci pokřikem "Zdar vůdce!".
"Trump zajisté záviděl," pokračuje komentátor. Podotýká, že šéf Bílého domu učinil mimořádně vstřícné a přátelské gesto a Číně na Twitteru pogratuloval.
Si se rázně rozešel s nedávnou čínskou minulostí, nastiňuje politolog. Vysvětluje, že poté, co se chopil moci, současný prezident v mnoha ohledech zvýšil roli státu v ekonomice, utužil politickou kontrolu a represe a uchýlil se k oživení maoismu.
Důvod tohoto obratu nedávno zkoumali politologové z univerzit v Pittsburghu a Michiganu a na základě rozhovorů se 77 čínskými občany dospěli k závěru, že některým Číňanům se stýská po "starých dobrých časech", uvádí Zakaria. Odkazuje na zprávu "Chápaní 'rudé paměti' v současné Číně, která hovoří o reflexní nostalgii po staré, jednodušší době před zběsilým tempem růstu a globalizací, které zcela převrátily veškeré aspekty života čínské společnosti.
"Jinými slovy, někteří Číňané touží udělat Čínu opět velkou," píše politolog. Konstatuje, že oživení oslav ideologie, písní a doktríny z Maovy éry působí na mnoho lidí ze Západu bizarně, protože Mao Ce-tung zavedl zemi skrze tzv. Velký skok a Kulturní revoluci do jedné z největších krizí v její historii, která stála život či domov desítky milionů obyvatel, ale Komunistická strana Číny si zřejmě uvědomila, že v době nekonečných změn může být nostalgie extrémně užitečná.
Před desetiletím organizoval vysoký stranický činitel Po Si-laj masová shromáždění, kde se zpívaly revoluční písně, připomíná komentátor. Dodává, že Po byl sice později svržen a uvězněn, ale Si jeho přístup převzal.
Čína není monolit
Zakaria odkazuje na poslední knihu politologa Judea Blanchettea "Čínští noví rudí strážci", ve které se uvádí, že mnoho lidí přehlíží hluboké vnitřní rozpory v Komunistické straně Číny v posledních dekádách, které pramení z nespokojenosti četných straníků ze stále jasnějším směřováním země ke kapitalismu.
"Strana dlouze studuje sovětský úpadek, se cítí zranitelná na levém křídle a nejefektivnějším způsobem, jak napadat Peking, je nadále poukazovat na propast mezi jejími socialistickými ambicemi a realitou autoritářského státního kapitalismu," cituje Zakaria Blanchettea. Dodává, že Si ostatně tvrdí, že hlavním důvodem, proč zkolaboval sovětský komunismus, byl rozchod strany s předchozími vůdci a ideologií.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Klíčovým aspektem oživení maoismu v Číně je návrat kultu osobnosti, deklaruje politolog. Vysvětluje, že současný prezident si od počátku své vlády pěstuje obraz "tatíčka Si" a poté, co byl zrušen počet funkčních období, které může vykonávat, prezentuje své myšlenky jako srovnatelné s Maovou filozofií a rozchází se s ideou kolektivního vedení.
To vše je pozoruhodným opuštěním vize Číny Teng Siao-pchinga, který v 80. letech realizoval reformy, které vytvořily moderní čínskou ekonomiku, uvádí komentátor. Připomíná, že Teng v mimořádně otevřených rozhovorech s italskou novinářkou Orianou Fallaci sice Maa vychvaloval, ale přiznával jeho chyby, včetně Velkého skoku a Kulturní revoluce.
Teng na naléhání Fallaci uvedl, že důvodem byl Maův kult osobnosti, lpění na výběru svého nástupce a jeho doživotní mandát, a proto by se nic z toho nemělo v nové Číně opakovat, poukazuje Zakaria. Dodává, že Si varování Tenga ignoruje.
"Američané tíhnou k nazírání na Čínu jako na monolit a tento obraz je podporován komunistickou stranou a jejími velkými přehlídkami," pokračuje politolog. Konstatuje však, že Čína je rozličná, složitá společnost, která prochází transformací, a Si se snaží udržet ji pohromadě a udržet kontrolu nad její dynamikou, aniž by vyvolal protireakci.
Z tohoto důvodu, ačkoliv nechal ukázat svou vojenskou sílu, zůstává Si opatrný při jejím nasazení k potlačení nepokojů v Hongkongu, domnívá se Zakaria. Dodává, že společnosti, které jsou sebevědomé natolik, že bezhlavě kritizují své politiky, vyšetřují své prezidenty, vysmívají se vojenským přehlídkám a nezaujatě zkoumají svou minulost, mohou sice vypadat zmateně, chaoticky a rozděleně, ale z dlouhodobého hlediska jsou odolnější a stabilnější.
Související
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
Čína , Komunismus , Donald Trump , Čínská armáda , Si Ťin-pching , Mao Ce-Tung , Teng Siao-pching
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě