Skoro 500 mrtvých, 20 tisíc nemocných. Koronavirus dopadá na celý svět

Lidí nakažených koronavirem, který se začal koncem minulého roku šířit z čínské provincie Chu-pej, dál rychle přibývá. V pondělí podle úřadů překročil počet nemocných hranici 20.000 a nákaze už podlehlo 427 osob. Z celkem 20.640 nemocných ohlásila naprostou většinu případů Čína, více než 20.400 osob.

Bakterie
doporučujeme

Koronavirus se ale objevil i v dalších 26 zemích: dnes první případ ohlásily Hongkong a také Belgie. Čeští lékaři už provedli 48 testů na koronavirus, všechny výsledky byly dosud negativní. Nenakazili se tedy ani Češi, kteří byli v neděli z čínského Wu-chanu letecky evakuováni společně s nemocným Belgičanem.

Vedle Číny jsou koronavirem nejvíce zasažené tři asijské země: Thajsko (25 případů výskytu), Singapur (24) a Japonsko (23). Prakticky všechny oběti - 425 - oznámila pevninská Čína, po jednom mrtvém registrují úřady v Hongkongu a na Filipínách.

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes uvedla, že šíření nového typu viru nelze považovat za pandemii, protože nemoc se stále masově nerozšířila na rozsáhlejší území nebo na celé kontinenty. Podle ní také nejsou důkazy, že by virus zmutoval. Dál však platí celosvětový stav zdravotní nouze, který WHO vyhlásila minulý týden.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes oznámil, že dopisem vyzval všechny ministry zdravotnictví, aby okamžitě zlepšili sdílení údajů o novém koronaviru. Právě bohaté země v tom podle něj mají velké zpoždění. Šéf WHO naopak ocenil "silná opatření" Pekingu. Podle něj otvírají "okno příležitosti" k zastavení šíření viru. Do Číny vyšle WHO mezinárodní tým expertů. Ghebreyesus také řekl, že opatření proti šíření viru by měla mít "krátké trvání".

Po týdnech kritiky, že čínské úřady situaci podcenily a zadržovaly informace, dnes nejvyšší čínské vedení přiznalo chyby v první reakci na propuknutí epidemie. V této souvislosti se vláda omluvila lékaři, který se už loni před virem snažil varovat kolegy a byl kvůli tomu obviněn z šíření poplašných zpráv. Stálý výbor politbyra Komunistické strany Číny také nařídil přísně zakročit proti nelegálním trhům, kde se prodávají divoce žijící zvířata. Nynější nákaza patrně začala právě na jednom z takových trhů ve městě Wu-chan.

Ekonomové se obávají, že šíření infekce citelně postihne čínskou ekonomiku. Tempo jejího růstu podle nich v tomto čtvrtletí prudce zvolní a v meziročním srovnání by HDP mohl vykázat méně než dvouprocentní růst oproti předchozímu kvartálu, kdy HDP meziročně vzrostl o šest procent. Možný je i pokles.

Dopady zdravotní krize pociťují podniky po celém světě. Zpoždění či zrušení dodávek čelí exportéři, těžaři i pěstitelé ovoce. Jihokorejské automobilce Hyundai chybějí součástky z Číny, proto společnost přeruší výrobu v Jižní Koreji. Některé čínské přístavy jsou nyní zahlcené zbožím, protože v čínských kancelářích chybějí celní úředníci, přeplněné jsou i výrobní sklady. Koronavirus zastavil i provoz kasin v Macau.

Ačkoli v ČR se infekce u žádného z navrátilců z Číny neprokázala, ovlivňuje epidemie například výměnné programy vysokých škol nebo cestovní plány. Pražský filharmonický sbor zrušil po dohodě s pořadateli svá vystoupení v Hongkongu. Brněnská Masarykova univerzita má v Číně čtyři studenty. Jsou v pořádku a škola je vyzvala k návratu. Na jarní semestr má naopak do Brna přijet 24 studentů z Číny.

Třiadvacet kambodžských studentů přímo ve Wu-chanu nepoctí návštěvou kambodžský premiér, který tak plánoval učinit ve středu. Čínské úřady Hun Senovi návštěvu nepovolily, soustředí se na boj s virem.

V souvislosti s koronavirem se objevují i dobré zprávy. Světové trhy se dnes po výrazném pondělním propadu čínských akcií stabilizovaly. Čeští odborníci na cestovní ruch a služby odhadují, že navzdory rušení letů do Číny bude omezení turismu jen dočasné. Lékaři v USA také oznámili úspěch, protože při léčbě jednoho z nakažených byl účinný experimentální lék s látkou remdesivir. Tu před lety vyvinul tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie jednou odezní, věří diplomat s politologem. Tážou se, co přijde…

13.07.2020 12:00 NÁZOR - Koronavirová krize v následujících měsících v jistý moment odezní, věří bývalý americký…

Čína oznámila sankce proti USA, kvůli sporu ohledně menšinových Ujgurů

13.07.2020 11:18 Aktualizováno Čína dnes ohlásila sankce proti čtyřem americkým představitelům a jedné organizaci. Jde o…

V Kazachstánu řádí smrtelnější nemoc než covid, varuje Čína. Úřady to…

13.07.2020 10:08 Svět zasáhla další vlna strachu, když čínská ambasáda v Kazachstánu varovala před neznámou nemocí.…

Útok v Christchurch: Terorista, který zabil 51 muslimů, se bude u soudu…

13.07.2020 09:37 Australan Brenton Harrison Tarrant, který se v březnu přiznal k vraždě 51 muslimů na Novém Zélandu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy