Tchaj-wan chce pomoci Hongkongu, vytvoří speciální úřad

Tchaj-wan dnes oznámil, že vytvoří speciální úřad pro podporu hongkongských občanů, kteří budou chtít kvůli novému bezpečnostnímu zákonu prosazovanému Čínou bývalou britskou kolonii opustit. O tom píše agentura AP.

O pomoci pro obyvatele Hongkongu v souvislosti s bezpečnostním zákonem mluvila už v květnu tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen. Nově vytvořený úřad má spolupracovat s nevládními organizacemi a poskytovat asistenci, ochranu i základní finanční podporu imigrantům z Hongkongu včetně těch, kteří uprchnou z politických důvodů.

Plán pomoci ukazuje, že tchajwanská vláda podporuje hongkongský lid v jeho boji za "ochranu demokracie, lidských práv a svobody" uvedl podle agentury Kjódó předseda Rady pro záležitosti pevniny Čcheng Ming-tchung. Dodal, že současná situace je skvělá příležitost pro to, aby Tchaj-wan otevřel dveře talentovaným lidem. Kjódó však připomíná, že neupřesnil výši prostředků, které budou na program vynaloženy.

Pomoc hongkongským občanům nabízela dříve také Británie. Premiér Boris Johnson uvedl, že Spojené království přijme až tři miliony lidí, bude-li to potřeba. Tři miliony nejsou náhodně vybrané číslo, jedná se o hongkongské držitele britského pasu pro osoby v zámoří a hongkongské občany, kteří mají na tento pas nárok.

Kontroverzní návrh bezpečnostního zákona pro Hongkong konkretizuje definici čtyř trestných činů, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrožení národní bezpečnosti.

Zákon by umožnil by mimo jiné rozmístění bezpečnostních složek pevninské Číny v Hongkongu. Ten se v roce 1997, kdy vypršela smlouva s Británií, vrátil pod čínskou správu. Čína tam zatím uplatňuje princip jedna země, dva systémy, který má městu zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady.

Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje a v duchu této tendence se nese i právě snaha o prosazení zákona. Ten podle mnohých představuje pro hongkongskou autonomii a demokratické svobody hrozbu. Jeho návrh schválil čínský parlament již na konci května, nyní se jím zabývá stálý výbor čínského parlamentu, jehož schůze dnes začala v Pekingu.

Související

Více souvisejících

Tchaj-Wan Hongkong Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy