Desetitisíce lidí v Barmě opět protestovaly proti převratu

Desetitisíce lidí dnes v Barmě druhým dnem protestovaly proti pondělnímu vojenskému převratu a proti zadržování zvolené šéfky civilní vlády Do Aun Schan Su Ťij. Informuje o tom agentura Reuters, podle níž jsou současné protesty největší od roku 2007. Barmská junta dnes zároveň ukončila zhruba denní blokádu internetu, hlásí světová média. Svou solidaritu s Barmánci vyjádřil papež František.

Vojenský převrat v Barmě
doporučujeme

Reuters s odvoláním na interní zprávu OSN píše, že v největším barmském městě Rangúnu se demonstrací zúčastnilo 60.000 lidí, v metropoli Neipyijto protestovalo na 1000 lidí a manifestace jsou hlášeny také z dalších měst a dokonce i vesnic.

Protestující v Rangúnu dnes nesli balonky červené barvy, která symbolizuje stranu svržené premiérky, Národní ligu pro demokracii (NDL), a provolávali "Nechceme vojenskou diktaturu! Chceme demokracii!". Policie ve městě postavila barikády, ale demonstraci se nepokusila ukončit. Někteří protestující policistům dávali květiny. Řidiči troubili a pasažéři drželi fotografie Su Ťij. Protestující rovněž vyjadřovali vzdor třemi zdviženými prsty, tedy gestem známým z americké knižní a filmové série Hunger Games, kde se stalo znakem povstání proti útlaku totalitního režimu.

Současné demonstrace se dosud obešly převážně bez násilí, avšak Reuters dnes s odvoláním na video umístěné na facebooku napsal, že z města Myawaddy byla při zásahu policie proti demonstrantům slyšet střelba. Zpočátku nebylo jasné, o jakou munici šlo. Později se podle agentury objevily fotografie, na kterých jsou vidět protestující se zraněními, která jim zřejmě způsobily gumové projektily.

Obyvatelé Barmy demonstrovali navzdory rozsáhlému výpadku internetu, který zemi postihl v sobotu a trval až do dneška. Podle světových médií síť zablokovalo vojenské vedení země. Britská BBC na svém webu rovněž upozornila na omezené telefonické spojení v zemi. Během dnešního dne však bylo internetové spojení obnoveno.

Navzdory snahám generálů blokovat internet a sociální sítě, byly demonstrace přenášeny na facebooku, který je hlavním komunikačním nástrojem pro miliony Barmánců. Protesty jsou podle Reuters největšími od takzvané Šafránové revoluce v roce 2007, jejíž hybnou sílu představovali budhističtí mniši, přičemž režim pokojné protesty brutálně potlačil.

Už v sobotu obyvatelé Rangúnu a dalších městech na první velké manifestaci od puče dávali najevo nesouhlas s posledním vývojem, kdy armáda zadržela vůdkyni Su Ťij a prezidenta Win Myina i desítky dalších politiků a aktivistů a vyhlásila na rok výjimečný stav. Armáda puč zdůvodnila údajnými podvody při listopadových volbách a generál Min Aun Hlain, který se postavil do čela státu, slíbil jejich vyšetřování.

Dění v zemi odsoudila řada států i organizací. Papež František dnes vyjádřil solidaritu s Barmánci a vojenské vedení země vyzval, aby se snažilo nalézt "demokratickou" harmonii. "Modlím se za to, aby ti, kteří mají zodpovědné pozice v zemi, ukázali upřímnou ochotu sloužit obecnému blahu," pronesl v nedělním poselství na Svatopetrském náměstí nejvyšší představitel katolické církve.

Ve své zemi velmi populární nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij je zadržována v rezidenci v hlavním městě Neipyijto a podle mluvčího NDL se těší dobrému zdraví. Její právník však uvedl, že k ní nemá přístup.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě byla zastřelena žena

27.02.2021 13:56 Barmská policie dnes použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří…

Austrálie se rozhodla zrušit zákaz provozu letadel Boeing 737 MAX

26.02.2021 11:03 Aktualizováno Australský úřad pro bezpečnost civilní letecké dopravy se rozhodl, že zruší téměř dvouletý zákaz…

Jižní Korea začíná očkovat proti koronaviru, restrikce prodlouží

26.02.2021 08:38 Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od…

Mohla by vzniknout také severokorejská mutace koronaviru, obává se…

26.02.2021 00:01 NÁZOR – Navzdory konfrontaci mezi mezinárodním společenstvím a Severní Koreou ohledně jejího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama