Tokio zajistí bezpečnou olympiádu, slibuje vláda. Panují obavy z útoku ruských hackerů

Japonsko podnikne ochranná opatření, aby zajistilo úspěch olympijských her, jež se budou v roce 2021 konat v Tokiu. V reakci na pondělní informaci Británie o přípravách ruských hackerů zaútočit na tokijskou olympiádu, původně plánovanou na letošek, to dnes řekl japonský vládní mluvčí.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Letní olympijské a paralympijské hry byly kvůli pandemii covidu-19 odloženy na příští rok.

Británie a USA v pondělí podle BBC upozornily na kybernetické útoky z několika minulých let, za nimiž stála ruská vojenská rozvědka. Mezi ně patřily také plánovaní a příprava kroků, které měly narušit letošní tokijskou olympiádu.

Mluvčí japonské vlády Kacunobu Kató dnes na tiskové konferenci řekl, že je Japonsko v těsném kontaktu s USA i Británií a analyzuje získané informace. Nic bližšího k nim nesdělil.

Podle pondělní informace britských představitelů hackeři z ruské vojenské rozvědky GRU podnikali zjišťovací operace týkající se organizátorů tokijských her. Připravované útoky měly postihnout kromě organizátorů také poskytovatele logistických služeb a sponzory.

Organizační výbor tokijských her ve vlastním prohlášení vedl, že nezaznamenal žádný významný vliv možného kybernetického útoku na svou práci. Mluvčí Mezinárodního olympijského výboru (IOC) řekl, že tato instituce klade na kybernetickou bezpečnost velký důraz a hodně do ní investuje.

Obvinění ze snahy narušit letní olympijské hry je další v řadě kybernetických útoků připisovaných Rusku, jejichž cílem byly mezinárodní sportovní organizace. Jak napsala agentura Reuters, útoky začaly před pěti lety, na začátku ruského dopingového skandálu. Světová dopingová agentura WADA loni v prosinci vyloučila Rusko na čtyři roky ze všech světových sportovních událostí včetně olympiád kvůli zmanipulování dat z moskevské laboratoře. Rusko se cítí být obětí hysterie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tálibán začal používat ke svým útokům bezpilotní prostředky, varuje…

23.11.2020 16:36 Povstalecká organizace Tálibán začala při svých útocích v Afghánistánu používat bezpilotní letouny.…

Americký kontradmirál Studeman navštívil Tchaj-wan, Čína hrozí odvetou

23.11.2020 14:48 Aktualizováno Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii, navštívil bez předchozího…

V Indonésii se nakazilo půl milionu lidí, Čína masivně testuje

23.11.2020 13:40 Indonésie dnes překročila půl milionu nakažených koronavirem od začátku epidemie. Počet mrtvých v…

Hongkongský aktivista Joshua Wong byl zadržen, přiznal se k organizaci…

23.11.2020 09:23 Známý představitel hongkongského prodemokratického hnutí Joshua Wong a další dva aktivisté byli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama