Válka v Afghánistánu: Během bojů bylo letos zabito nejméně civilistů za osm let

Při bojích a útocích v Afghánistánu za prvních devět měsíců letošního roku zahynulo nejméně civilistů za osm let. Oproti stejnému období loni se počet obětí na životech snížil o třetinu.

OSN
doporučujeme

Vyplývá ze zprávy asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA). Podle ní je ale znepokojivé, že mírové rozhovory mezi afghánskou vládou a radikálním hnutím Tálibán, které začaly v září, zatím k podstatnému snížení obětí nevedly.

Od ledna do října boje v Afghánistánu připravily o život 2117 civilistů, dalších 3822 lidí utrpělo zranění. Méně mrtvých za stejné časové období registrovala mise UNAMA naposledy v roce 2012.

"Vysoká míra násilí má nadále na civilní obyvatelstvo ničivý dopad, Afghánistán zůstává pro civilisty jedním z nejnebezpečnějších míst na světě," stojí ve čtvrtletní zprávě mise OSN.

Podle ní má 45 procent obětí na svědomí hnutí Tálibán a 23 procent vládní síly, mezinárodní jednotky v zemi způsobily dvě procenta obětí. Obavy podle dokumentu vzbuzuje skutečnost, že počet zabitých a zraněných při leteckých útocích armády stoupl o 70 procent.

Mírová jednání mezi afghánskou vládou a Tálibánem začala v září v katarském Dauhá po měsících odkladů kvůli sporu o výměnu vězňů. Rozhovory jsou výsledkem dohody, kterou Tálibán podepsal v únoru se Spojenými státy. V ní se americká strana zavázala, že se ze země stáhne, pokud Tálibán zaručí, že z Afghánistánu nebudou podnikány útoky na USA a jejich spojence.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kim Čong-un se prý nechal očkovat proti covidu. Vakcínu dodala Čína, tvrdí…

01.12.2020 12:14 Aktualizováno Severokorejský vůdce Kim Čong-un a jeho rodina byli údajně již očkováni proti koronaviru.…

V Singapuru se narodilo dítě s protilátkami na covid-19

30.11.2020 21:52 Vědci a lékaři v Singapuru zkoumají případ dítěte, které se v listopadu narodilo s protilátkami na…

Katastrofu na ostrově White Island bude řešit soud. Kvůli smrti turistů je…

30.11.2020 13:28 Novozélandský úřad pro bezpečnost práce dnes podal žalobu na deset organizací a tři osoby v rámci…

Nejen opium. Afghánistán se stává i předním výrobcem pervitinu, píše BBC

30.11.2020 08:12 Pod rušným mostem v afghánské metropoli Kábulu žije mezi hromadami odpadků a potokem se špinavou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama