Zpráva tajných služeb: Kdo stál za hackerským útokem na australský parlament?

Čína stála za hackerským útokem na australský parlament a tři největší politické strany před květnovými parlamentními volbami. Zjištění vyplývá ze zprávy australských tajných služeb, o níž dnes s odvoláním na zdroje obeznámené s obsahem dokumentu informovala agentura Reuters.

Australská agentura pro kybernetickou bezpečnost (ASD) došla v březnu k závěru, že za útok je zodpovědné čínské ministerstvo státní bezpečnosti. Ministerstvo zahraničí Austrálie ale podle zdrojů Reuters doporučilo zprávu ASD ponechat v utajovaném režimu, aby její zveřejnění nenarušilo obchodní vztahy s Pekingem.

Kancelář australského premiéra Scotta Morrisona odmítla věc komentovat, stejně jako ASD. Čínské ministerstvo zahraničí jakoukoliv účast Číny popřelo s tím, že se jedná o neodůvodněnou teorii.

Čína je největším obchodním partnerem Austrálie, pro níž je hlavním odběratelem železné rudy, uhlí a zemědělských výrobků. Každoročně do Číny směřuje třetina veškerého australského vývozu, opačným směrem míří přes milion čínských turistů a studentů.

Australské úřady v únoru oznámily, že byla napadena síť parlamentu. Premiér Morrison tehdy útok označil za "důmyslný" a bez bližšího upřesnění řekl, že jej má pravděpodobně na svědomí cizí vláda.

ASD následně sdělila, že zasaženy byly i tři hlavní politické strany, včetně Morrisonovy vládní Liberální strany. Útočníci získali vhled do politické strategie napadených stran, ale i přístup k osobní korespondenci.

Načasování tři měsíce před australskými parlamentními volbami a po hackerském útoku na Demokratickou stranu ve Spojených státech před prezidentskými volbami v roce 2016 vyvolaly obavy ze zasahování do volebního procesu. Podle zdrojů Reuters nicméně dosud neexistují žádné náznaky toho, že by informace získané hackerským útokem byly před volbami jakkoliv použity.

Australské úřady v posledních letech zesílily své snahy čelit v zemi rostoucímu vlivu Číny. V roce 2017 zakázaly sponzoring politických stran ze zahraničí a uložily lobbistům, aby nahlásili veškeré styky s cizími vládami. Loni doporučení kybernetického úřadu ASD přimělo Canberru, aby de facto zabránila účasti čínské telekomunikační firmy Huawei na budování mobilních sítí páté generace (5G).

V srpnu spustila australská vláda novou operační skupinu, která má čelit zahraničnímu vlivu na univerzitách. Aniž byla výslovně jmenována, je cílem tohoto opatření Čína.

Oprava trhlin budovy

Opravy domů i historických budov se specializací na statiku. Poptejte nás nezávazně.
Reklama

Chytré hodinky ARMODD

Chytré hodinky z kolekce pro rok 2025. Vodotěsné a s GPS. Pořiďte si je za skvělou cenu!
Reklama

Související

Více souvisejících

Hackeři Austrálie Čína

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Chřipka se v Česku šíří celoplošně. Nemocnost roste u dětí

V Česku pokračuje celoplošné šíření chřipky. Počet nemocných s akutními respiračními infekcemi za týden vzrostl o necelých šest procent. Podle očekávání se nemocnost zvyšuje zejména u dětí. Epidemiologové předpokládají, že výskyt akutních respiračních infekcí bude nadále vysoký.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

včera

včera

včera

Donald Trump

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

včera

včera

včera

Donald Trump je zpátky u moci. A už začal měnit celý svět

Ještě před tím, než Donald Trump oficiálně převzal úřad, mělo jeho zvolení vliv na globální politiku. Jeho druhé funkční období začíná s dopady, které jsou patrné od Blízkého východu přes Evropu až po Asii. Světoví lídři přizpůsobují své strategie v reakci na očekávané změny v agendě Spojených států, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy