Zásah, jaký Jižní Korea nepamatuje. Jun Sok-jola zatýkalo 3000 policistů

Zatčení suspendovaného jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola představuje jednu z nejvíce dramatických událostí v moderní politické historii země. Proces jeho zatýkání byl provázen mimořádnými překážkami, od jeho loajálních bezpečnostních složek až po masivní podporu mezi konzervativními příznivci. Tento případ také odhalil slabiny klíčových institucí a polarizaci jihokorejské společnosti.

Jun Sok-jol byl obviněn ze závažných činů, včetně pokusu o zavedení stanného práva, a čelí impeachmentu. Nicméně jeho zatčení bylo mimořádně obtížné, a to z několika důvodů. Především zde hrála roli prezidentská ochranka, která při prvním pokusu o jeho zadržení vytvořila lidskou bariéru a zablokovala cestu vyšetřovatelům.

Tento odpor byl částečně motivován loajalitou vůči prezidentovi, jelikož Jun Sok-jol osobně jmenoval klíčové členy ochranky. Přesto při druhém pokusu, který zahrnoval nasazení 3 000 policistů, byl odpor slabší, pravděpodobně kvůli hrozbě ztráty důchodů a dalších výhod pro členy ochranky, kteří by bránili zákonnému zásahu.

Další překážkou byla masivní podpora prezidenta mezi jeho příznivci. Ti tvořili lidské barikády před jeho rezidencí a mnozí otevřeně deklarovali, že jsou připraveni položit za něj život. Tento neochvějný postoj byl živen nejen jejich oddaností, ale také prezidentovými tvrzeními, že země je pod vlivem pro-severokorejských sil.

Role zvláštního Úřadu pro vyšetřování korupce vysokých úředníků (CIO) byla rovněž zpochybňována. Po neúspěšném prvním pokusu o zatčení byl tento úřad kritizován za nedostatečnou koordinaci a neschopnost efektivně jednat.

Přesto se CIO podařilo při druhém pokusu zajistit úspěch, což však nezbavilo úřad kritiky za jeho politizaci a nejasnosti kolem kompetencí. CIO navíc nemá pravomoc vznést obvinění z trestného činu vzpoury, což případ pravděpodobně předá státním žalobcům.

Zatčení prezidenta Jun Sok-jola je historickým precedentem, který polarizuje jihokorejskou společnost a posiluje vliv pravicových populistických sil. Tento případ odhalil nedostatky v institucionální struktuře země, což může mít dlouhodobé důsledky pro důvěru veřejnosti v právní stát. 

Související

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl zatčen. Hrozí mu i trest smrti

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl zatčen k výslechu protikorupčním týmem. Tento krok, vůbec první svého druhu vůči úřadujícímu prezidentovi Jižní Koreje, přichází poté, co v prosinci překvapivě vyhlásil stanné právo. Tento dekret, trvající pouhých šest hodin, vyvolal vlnu kritiky, vedl k jeho impeachmentu a zahájení trestního vyšetřování. Uvedl to server CNN.
V Jižní Koreji havarovalo při přistání dopravní letadlo

Havárii jihokorejského letadla obestírá nová záhada. Černé skříňky přestaly fungovat krátce před katastrofou

Černé skříňky z havarovaného letadla společnosti Jeju Air, které se zřítilo v Jižní Koreji v prosinci a při jehož nehodě zahynulo 179 lidí, přestaly nahrávat čtyři minuty před nárazem. Podle jihokorejského ministerstva dopravy zaznamenávání letových dat i hlasových záznamů z kokpitu ustalo těsně před tím, než letoun narazil do betonové konstrukce na letišti v Muanu. Uvedl to server The Guardian.

Více souvisejících

Jižní Korea Jun Sok-jol

Aktuálně se děje

včera

včera

Beast Games

RECENZE: Beast Games od největšího youtubera světa jsou obludnou ukázkou tuposti

Amazon Prime rozjel svou dle statistik dosud nejsledovanější reality show vůbec. Zdrojem úspěchu je nejsledovanější youtuber posledních let s přezdívkou MrBeast, který v pořadu Beast Games pořádá produkčně robustní soutěže pro stovky lidí. Úspěšný koncept převzatý z jeho tvorby na YouTube naráží na hranice formátu a odhaluje svou vyprázdněnost.

včera

včera

včera

včera

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny pro Česko dalšího Oscara nezískají. Nominaci na cenu nezískaly

Český uchazeč o Oscara pro nejlepší zahraniční film, snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla, se z užšího výběru 15 kandidátů nedokázal dostat mezi pětici nominovaných. Vyplývá to ze seznamu nominací, které ve čtvrtek zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd. 

včera

U.S. ARMY

"Invaze nelegálních imigrantů." Trump zavřel hranici, posílá na ni armádu

Pentagon oznámil nasazení nejméně 1 500 aktivních příslušníků americké armády na jižní hranici Spojených států s cílem posílit bezpečnost a podpořit leteckou přepravu migrantů. Toto rozhodnutí je prvním krokem v širším plánu rozšířit vojenskou přítomnost na hranici na tisíce dalších vojáků, v návaznosti na exekutivní příkaz prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil využití armády k omezení nelegální migrace.

včera

včera

Donald Trump

Svět se od Trumpovy minulé vlády změnil. Proč už se dnes nebouří proti jeho výstřelkům?

V roce 2017 svět zažil silné diplomatické protesty, když Donald Trump rozhodl o vystoupení Spojených států z Pařížské dohody o klimatu. O osm let později, kdy stejný krok podnikl jako prezident podruhé, reakce byly výrazně tišší. Tento kontrast zdůrazňuje změnu v přístupu klimatických aktivistů a odborníků, kteří nyní zvažují jiné strategie, jak jednat ve světě, kde politický posun doprava mění priority vlád i voličů, píše Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Inaugurační projev Donalda Trumpa

USA končí s Pařížskou dohodou. Co to znamená pro počasí i pro svět?

Bývalý prezident Donald Trump v pondělí nařídil Spojeným státům znovu vystoupit z Pařížské klimatické dohody z roku 2015, čímž okamžitě izoloval zemi od globálního úsilí zabránit katastrofickému oteplování planety. Tento krok, který přichází na počátku jeho druhého funkčního období, odstartoval novou éru agresivní politiky zaměřené na demontáž opatření přijatých během administrativy Joea Bidena.

včera

Keir Starmer (labouristi)

Evropa se zabývá tím, co Rusko odmítá. Kdo bude zajišťovat případný mír na Ukrajině?

Evropské státy intenzivně debatují o možnosti vyslání mírových jednotek na Ukrajinu, které by měly dohlížet na dodržování případně sjednaného příměří mezi Kyjevem a Moskvou. Názory jednotlivých zemí se však výrazně rozcházejí. Zatímco Rusko tuto myšlenku kategoricky odmítá, Ukrajina naopak volá po rozsáhlejší a silnější přítomnosti takových jednotek.

včera

Alexandr Lukašenko

Tajný Běloruský program odhalen. Dokumenty ukázaly, jak se Lukašenko snaží rozložit EU

Běloruský režim pod vedením Alexandra Lukašenka podle nových odhalení záměrně podporuje ilegální migraci do Evropské unie jako formu hybridní války. Dokumenty, odposlechy a svědectví bývalých i současných členů běloruských bezpečnostních složek podle serveru Politico ukazují, jak Minsk organizovaně usnadňuje příjezdy migrantů do země a jejich následný přesun na hranice EU.

včera

včera

Záhada ztraceného Trumpa: Proč se od voleb až do inaugurace schovával?

Zdá se, že Donald Trump se od voleb až do inaugurace objevil na veřejnosti jen zřídka, což ostře kontrastuje s jeho aktivní kampaní, během níž absolvoval až čtyři vystoupení denně. Od té doby uplynulo 76 dní, během kterých byl viděn pouze při několika příležitostech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy