Donald Trump se po návratu do Bílého domu pustil do intenzivní transformace Washingtonu a americké politiky, a to s větším sebevědomím a organizovaností, než jakou projevoval během svého prvního funkčního období. Jeho rychlý a rozhodný přístup podle BBC ukázal, že se ze svých minulých chyb poučil a jeho administrativa je nyní připravena na efektivnější výkon moci.
Trump, během letu z Las Vegas do Miami, přistoupil k novinářům na palubě Air Force One a otevřeně hovořil o svých plánech a krocích. Mezi jeho prvními činy po návratu do úřadu bylo zrušení klíčových politik svého předchůdce, a to podepsáním rekordního počtu 26 výkonných příkazů během jediného dne. Tím nejen odstranil dědictví svého předchůdce, ale také vyslal jasný signál, že jeho druhé funkční období bude vedeno s mnohem větší rozhodností.
Trumpův přístup lze popsat jako „změny bez kompromisů“. Již první týden jeho návratu zahrnoval zásadní kroky, jako je přejmenování Mexického zálivu na Americký záliv, vystoupení z Pařížské dohody o klimatu, výrazné omezení zahraniční pomoci nebo udělení milostí více než 1 500 lidem odsouzeným v souvislosti s nepokoji v Kapitolu. Tyto kroky vzbudily silnou kritiku jak u demokratů, tak u některých republikánů, ale Trump zůstává pevně přesvědčený o svých rozhodnutích.
Jedním z klíčových znaků Trumpovy druhé administrativy je její organizovanost a zkušenost. Jeho tým, složený z loajálních poradců a mladých republikánů, kteří znají pouze Trumpovo vedení, je mnohem lépe připraven na rychlé prosazování změn. Na rozdíl od prvního funkčního období, kdy administrace čelila četným právním problémům a organizačním potížím, nyní působí sebejistěji a lépe koordinovaně.
Trump rovněž demonstroval svou schopnost manipulovat mediálním prostorem a formovat veřejné mínění. Na palubě Air Force One i v Oválné pracovně se projevuje jeho obliba neformálních setkání s tiskem, během kterých ochotně odpovídá na dotazy a utvrzuje své příznivce v tom, že „Washington outsider“ je nyní v čele plně kontrolující vlády.
Politické změny, které Trump zavádí, jsou však také výrazně symbolické. Návrat busty Winstona Churchilla a Diet Coke tlačítka v Oválné pracovně symbolizují kontinuitu s minulými republikánskými prezidenty a Trumpovu touhu zanechat trvalé dědictví. Podobně jako Franklin D. Roosevelt kdysi přejmenoval Hooverovu přehradu, Trump svým krokem přejmenovat Mexický záliv demonstruje svou ochotu redefinovat americkou historii podle vlastních vizí.
S ohledem na silné postavení republikánů v Kongresu a přátelsky naladěné soudy, které jsou plné Trumpových nominantů, má prezident nyní větší prostor pro prosazování trvalých změn. Zatímco některé jeho kroky mohou narazit na právní překážky, jeho administrativa vysílá jasný vzkaz: Trumpova éra 2.0 je o rychlosti, radikálních změnách a odstranění starých pravidel.
Zatímco kritici varují před chaosem a polarizací, Trumpovi spojenci jsou přesvědčeni, že tentokrát má prezident plán, jak přetvořit Ameriku podle svých představ. Tento nový přístup, popsaný jako „pohybuj se rychle a rozbíjej věci“, redefinuje nejen jeho odkaz, ale také samotnou podobu americké vlády.
Související

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
USA (Spojené státy americké) , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
před 47 minutami

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
před 1 hodinou

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
před 2 hodinami

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
před 3 hodinami

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
před 4 hodinami

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
před 5 hodinami

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno před 6 hodinami

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
před 6 hodinami

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
před 7 hodinami

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
před 8 hodinami

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
před 9 hodinami

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
před 11 hodinami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
včera

Jsme ochotni uzavřít dohodu o ukončení války, prohlásil Lavrov
včera

Microsoft popsal, jak bude vypadat budoucnost: Každý zaměstnanec bude šéfem umělých agentů
včera
Krym zůstane Rusku, Zelenskyj to chápe, prohlásil Trump, zatímco Witkoff jedná s Putinem
Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal v Kremlu s americkým podnikatelem a vyslancem prezidenta Donalda Trumpa Steveem Witkoffem. Informaci potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Jednání se podle státní agentury TASS zúčastnili i prezidentův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a investiční zmocněnec Kirill Dmitrijev, který se s Witkoffem setkal již dříve v tomto měsíci.
Zdroj: Libor Novák