Proč je dohoda o Sýrii tajná? Analytik upozornil na závažný problém USA

Spojené státy jsou rozpolcené, jelikož na jednu stranu podporují Saudskou Arábii, ale zároveň chtějí dosáhnou příměří v Sýrii, konstatuje bezpečnostní analytik Michael Maloof. Bývalý dlouholetý pracovník amerického ministerstva obrany své názory na aktuální dění v Sýrii sdělil v rozhovoru pro server rt.com.

Zájmy v Sýrii se kříží

Navzdory skutečnosti, že v Sýrii platí od pondělí příměří, v mnoha částech země pokračuje ostřelování. Spojené státy a Rusko se navzájem neshodnou, kdo za útoky stojí. Washington ukazuje na syrské vládní jednotky, Moskva na Amerikou podporované povstalecké skupiny.

"Myslím, že to, co probíhá na bojišti, je soupeření takzvaných umírněných, které podporují Spojené státy, o silnější pozice," domnívá se expert. Soudí, že povstalci využívají klidu a příměří, aby znovuzískali dříve ztracená postavení.  

Podle Maloofa chtějí povstalci získat Aleppo a na tom se nic nemění, přičemž jejich snaha je podporována z vnějšku, například Saudskou Arábií či Katarem. "Lidé, kteří toto sponzorují nechtějí urovnání se syrským prezidentem Asadem. Chtějí, aby odešel," deklaruje odborník.    

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.  

V Sýrii se kříží různé zájmy, poukazuje analytik. Vysvětluje, že Spojené státy jsou rozpolcené, jelikož na jednu stranu podporují Saúdy a zároveň mají zájem na udržení příměří. Washington navíc stále nesdílí s dalšími stranami zpravodajské informace o tom, kdo takzvaní umírnění ve skutečnosti jsou, připomíná bývalý zaměstnanec Pentagonu. Přístup USA v tomto směru označuje za "divadlo".  

"Předně, nedokážeme identifikovat, kdo ti umírnění vlastně jsou," odpovídá Maloof na dotaz, zda v Sýrii nastal čas, aby Spojené státy a Rusko společně zaútočily na teroristické skupiny, jako je například Fronta An-Nusrá bez obav, že se budou ostřelovat navzájem.

Expert také pochybuje o tom, že Washington disponuje účinnými pákami ke kontrole povstalců. V té souvislosti připomíná, že humanitární pomoc, jejíž dodávky do obležených syrských měst jsou součástí americko-ruské dohody, ve skutečnosti zatím nedorazila. "Problémem je, že lidé, kteří se humanitární pomocí zabývají, se bojí, že budou napadeni, jelikož se tyto skupiny snaží soupeřit o pozice a sílu," tvrdí analytik. Tato situace dle jeho názoru může fakticky ukončit poslední mírové iniciativy dříve, než se o nich vůbec začne jednat.  

Problém jménem Asad

Kdy se humanitární pomoc skutečně dostane ke zbídačeným civilistům, podle Maloofa záleží na tom, zda se podaří dosáhnout nějaké dohody s většinou povstaleckých skupin, které v příslušných oblastech operují.

"Otázka zní: Kdo je kontroluje?" konstatuje odborník. Tvrdí, že Rusko v současnosti naléhá na Spojené státy, aby mu sdělily, kdo jimi podporované skupiny ve skutečnosti jsou, prosazuje princip plné odpovědnosti a chce odtajnit dohodu o příměří. Svět podle Maloofa především netuší, co je vlastně utajováno, přičemž i spojenec Washingtonu, Francie, žádá zveřejnění dokumentu, aby bylo jasné, koho USA podporují a s kým má Západ v Sýrii spolupracovat.

Občanská válka v Sýrii zuří již pět let a vyžádala si životy 430 tisíc lidí. Může podle bývalého analytika amerického ministerstva obrany aktuální příměří vydržet a případně i vést ke skutečné debatě o ukončení konfliktu?  

"To jsou naděje a očekávání," odpovídá Maloof. Poukazuje na předchozí obdobné dohody, které se po týdnu, či dvou týdnech zhroutily. Analytik se tedy obává, že ani toto příměří nevydrží, ale z principu je nezbytné pokračovat ve snaze protlačit ho, už jen z důvodu, že zmocněnci OSN pro Sýrii skutečně chtějí pokračovat v ženevském procesu a dosáhnout s povstalci jistého konsensu na transformační vládě.  

Za klíčový, neustále se opakující problém považuje expert otázku, zda Asad během této transformace setrvá v úřadu, či odejde. Připomíná, že i Turecko nyní souhlasí s tím, že Asad nemusí odejít ihned a pouze by měl být kontrolován z vnějšku a zahraničí by na něj mělo vytvářet jistý tlak. "Ještě si musíme počkat, jak se to vyvine a co vyjde najevo," uzavírá Maloof.      

Související

Izraelská armáda

Izraelské manévry v Libanonu pokračují. V ohrožení je čtvrtina území

Izraelská armáda zesiluje operace v jižním Libanonu, kde se k dosavadnímu vojsku připojila nová divize. Současně izraelské nálety zasáhly oblast u íránského velvyslanectví v syrském Damašku. Konflikt s hnutím Hizballáh stále eskaluje, izraelská protivzdušná obrana čelí stovkám raket. Izrael nadále hlásí zásahy členů vedení této teroristické organizace.

Více souvisejících

Sýrie USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Aktualizováno včera

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová má základní předpoklad pro funkci prezidenta. Jde o zdraví

Viceprezidentka Kamala Harrisová je schopna vykonávat funkci prezidenta Spojených států amerických. Takové jsou závěry lékařské zprávy, kterou se její kampaň rozhodla zveřejnit v rámci předvolebního boje s výrazně starším republikánským kandidátem Donaldem Trumpem. Informovala o tom agentura AP.

včera

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

včera

Alexej Navalnyj

Navalnyj vtipkoval o tom, že ho Putin nechá zabít, ukazují memoáry

Zesnulý ruský opoziční politik Alexej Navalnyj ve vězení před svým skonem přemýšlel o smrti, každodenním životě, rodině, politice či válce na Ukrajině. Vyplývá to z úryvků z knihy, která v říjnu vyjde v angličtině pod názvem Patriot: a Memoir. Úryvky zveřejnil časopis New Yorker. 

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Rok starý debakl se neopakoval. Češi podali nejlepší výkon pod Haškem a vyhráli nad Albánií

Po nevýrazných zářijových výkonech, kdy svěřenci kouče Ivana Haška nejprve šokovali porážkou v Gruzii 1:4 a následně vydřeli domácí výhru nad Ukrajinou 3:2, nastoupila v pátek česká fotbalová reprezentace k dalšímu zápasu proti nevyzpytatelnému soupeři z Albánie. S tou před rokem ostudně prohrála v Albánii 0:3, a tak si fotbaloví fanoušci kladli otázku, zda v kontextu současných výkonů bude výsledek tentokrát lepší. A pro mnohé nečekaně byl. Albánie zůstala za očekáváním, Češi navíc před zaplněnou Letnou předvedli nejlepší výkon pod Ivanem Haškem a zejména díky dvougólovému Tomáši Chorému vyhráli s přehledem 2:0.

včera

Kamala Harrisová, viceprezidentka Spojených států amerických

Harrisová se chystá poukázat na rozdíl mezi sebou a Trumpem

I zdravotní stav kandidátů může sehrát roli v listopadových prezidentských volbách v USA. Viceprezidentka a demokratická nominantka Kamala Harrisová se v sobotu chystá zveřejnit lékařskou zprávu, sdělil její poradce. Informovala o tom CNN. 

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Zítko už není ve vazbě. Soud s ním ale pokračuje

Dezinformátor Pavel Zítko, který čelí obžalobě ze šíření poplašné zprávy, byl v pátek propuštěn z vazební věznice v Litoměřicích, kde byl od srpna, kdy jej českým kolegům předala slovenská policie. Informovala o tom ČTK. U chomutovského okresního soudu zároveň pokračovalo hlavní líčení v jeho případu. 

včera

Čínská armáda, ilustrační fotografie.

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

včera

Mount Everest

Největší záhada Everestu ožívá. Povedl se velký objev

Sto let letos uběhlo od největší záhady kolem nejvyšší hory světa Mount Everest. Dodnes totiž není jasné, zdali ji už v roce 1924 nezdolali dva britští horolezci. Nyní se týmu dokumentaristů povedl velký objev, když byly nalezeny lidské ostatky, které zřejmě paní druhému ze ztracených horolezců. 

včera

Kometa, ilustrační foto

Jak vidět kometu na obloze? Astronomové radí, co (ne)dělat

Milovníkům astronomie začalo asi nejvíce vzrušující období během letošního října. Na obloze se totiž objeví kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), která bude podle Astronomického ústavu AV ČR nejzajímavějším objektem na říjnové obloze. 

včera

včera

Počasí na příští týden: Teplo skončilo, teploty budou klesat

Příští týden bude oproti tomu současnému citelně chladnější. Teploty už nebudou stoupat k 20 stupňům, naopak podle ČHMÚ.cz hrozí v noci i mráz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy