IS potvrdil smrt Bagdádího. Hned oznámil jméno nového chalífy

Konec dohadů. Abú Bakr Bagdádí, vůdce Islámského státu, je mrtev. Jeho smrt dnes potvrdil sám Islámský stát. Ruská armáda již dříve uvedla, že byl obávaný vůdce džihádistů s největší pravděpodobností zabit při květnovém náletu na jižní předměstí Rakky, kde se právě konala porada vedení IS. 

Teroristé z IS potvrdili, že jejich vůdce zemřel. Uvedl to zpravodajský kanál Al Sumaria s odvoláním na svůj zdroj z irácké provincie Ninive. Podle zdroje džihádisté vydali krátké prohlášení, ve kterém ohlásili smrt svého vůdce Abu Bakra al-Bagdádího, stejně jako jméno „nového chalífy". Jeho jméno však zdroje neuvádějí. IS zároveň vyzval své členy, aby vytrvali v boji.

"Máme potvrzenou informaci od vedení, včetně jednoho vysoce postaveného velitele, ze (samozvaného) Islámského státu ve východní provincii Dajr az-Zaur," řekl dnes agentuře Reuters k zabití Bagdádího mluvčí SOHR Ramí Abdar Rahmán. Dodal ale, že neví, kdy se tak stalo. SOHR informaci získala od IS přes své pozorovatele v oblasti Dajr az-Zaur.

Koalice bojující pod vedením USA proti IS před dvěma týdny uvedla, že o smrti Bagdádího informace nemá. Bezpečnostní poradce amerického prezidenta Sebastian Gorka dnes řekl, že zatím nedokáže informaci o Bagdádího smrti ověřit. Ke smrti lídra IS se nevyjádřila ani propagandistická agentura tohoto hnutí agentura Amak.

Moskva o Bagdádího smrti informovala už 16. června, žádné důkazy ale neposkytla. Koalice bojující pod vedením USA proti IS opakovaně na zprávu z Ruska reagovala slovy, že nemá žádné důkazy o tom, zda je Bagdádí živý nebo mrtvý.

Iránská televize IRIB na konci června zveřejnila fotografie, které měly Bagdádího smrt dokazovat. Stanice uvedla, že Hojjat ol Eslam Ali Shirazi, vysoce postavený příslušník jednotek Quds, tajné složky Íránských revolučních gard operujících v zahraničí, oznámil, že Bagdádí byl skutečně zabit.

Kromě Bagdádího byli při květnovém ruském náletu podle původních zpráv ruského ministerstva obrany zabiti členové vedení IS, asi 30 nižších velitelů a 300 bojovníků. 

Sunnitští islamisté 29. června 2014 vyhlásili na dobytém území států Iráku a Sýrie takzvaný chalífát, který si nárokoval náboženskou autoritu nad všemi muslimy na světě a usiloval o vládu nad územím obývaným muslimy. Do čela chalífátu se postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy