Islámský stát je na pokraji zhroucení. Jeho odkaz však bude škodit ještě dlouho po rozpadu

Po třech letech vraždění a teroru utrpěl ISIS nedávno drtivou porážku, která by mohla znamenat, že jeho konec se blíží. Stabilita na Středním východě je však v nedohlednu a škody napáchané islámským radikalismem budou oblast poznamenávat výrazně i v následujících letech.

Irácký premiér Haider Al-Abadi nedávno oznámil, že devítiměsíční ofenzíva přinesla své ovoce a vyhlásil "totální vítězství" nad IS v Iráku. Doslova řekl: „Tady a teď oznamuji selhání a kolaps teroristického státu falešnosti, který byl vyhlášen z Mosulu.“

Téměř přesně před třemi lety, 29. června 2014, ohlásil samozvaný vůdce Abu Bakr Al-Baghdadi vznik nového chalífátu, jehož území se táhlo přes severozápadní Irák a východní Sýrii.

K dnešnímu dni je vliv IS téměř kompletně eliminován na Irácké polovině území. Syrská část se základnou ve městě Raqqa je pod velkým tlakem kurdské ofenzivy podporované USA a pravděpodobně velmi brzo zkolabuje.

V létě 2014 se Islámskému státu povedl bleskový útok a smetl Iráckou obranu. Ještě předtím IS zabral syrskou provincii Raqqa a využil tak krvavé občanské války, která se v té době v místě odehrávala.

Teritoriální zisky však nebyly dlouhodobě udržitelné. Po sérii drtivých porážek zase IS většinu získaných sil ztratil. A až dříve či později padne Raqqa, samozvaný chalífát skončí definitivně.

Proč to nevyšlo?

Al-Baghdadi, jehož současný osud je neznámý, vyhlásil sérii neuskutečnitelných cílů. Včetně vrácení islámské síly pod jednu jedinou autoritu, eliminace západního vlivu na muslimské země a získání globálního vedeni.

Podobná prohlášení šla v devadesátých letech od Usámy Bin Ládina a jak dopadl. Zároveň se vůdce IS ostře vymezil proti jiným než sunnitským muslimům, židům, křesťanům a vlastně i všem ostatním. Tím proti sobě poštval velkou sílu.

I přes všechny své chyby stále působil IS jako velká hrozba, což mimo jiné způsobilo i zformování bezprecedentní "koalice" mezi USA, Saúdskou Arábií a Íránem, kteří pracovali společně, aby dokázali IS potlačit.

Nedostatek bojovníků

Krutosti páchané IS a jeho tvrdé vyhranění způsobilo, že byl OSN oficiálně obviněn z genocidy. Bezmyšlenkovité násilí mnohé potencionální bojovníky a následovníky odradilo. V jednom z průzkumů se ukázalo, že myšlenku IS podporuje pouhých 8% muslimů.

V roce 2015 tisíce muslimských duchovních organizaci veřejně odsoudilo jakožto teroristickou organizaci a distancovalo se od jejích slov i činů. To společně s nevalnou pověstí neprospělo náborovým aktivitám a demotivovalo mnohé, kteří se původně chtěli přidat.

Dědictví přetrvá

Islámský stát je na okraji toho, aby se stal zápisem v historické knize. Stopy po něm však ještě dlouho zůstanou. Území, která dočasně ovládal, zůstala v dezolátním stavu a jejich bývalí obyvatelé jsou v uprchlických táborech po celém světě.

Otřáslo se celé územní i politické uspořádání v regionu, které fungovalo už od konce I. světové války. Pokus přepsat historii zanechává celý region nestabilní pro příští generace.

Dalším problémem je, co s křehkou aliancí poté, co nepřítel zmizí. Šíité a Sunnité, Arabové a Iráčtí Kurdové. Nesourodé skupinky, které se v boji proti hrozbě spojily, se postupně rozpadnou a pravděpodobně rozpoutají další vlnu násilí.

Mocenské vzduchoprázdno bude muset někdo nebo něco naplnit. Obyvatelé i okolní země jen musí doufat, že snaha o to nepovede k dalšímu krvavému konfliktu. 

Související

Více souvisejících

islám Islámský stát (IS) Sýrie Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 46 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy