Boje nikdy neskončí. Odborníci varují před zrodem nového Islámského státu

Rakka - Spojenecké síly včetně podpory jednotek ze Spojených států v posledních dnech vyčišťují Rakku od min. Dobytí města je velkým úspěchem, který značí, že k poražení Islámského státu už mnoho nezbývá. Jenže podle odborníků to není radostná zpráva. Jakmile džihádisté ztratí svoje území, jsou připravení udeřit v nové formě.

Největší nebezpečí leží v tom, že Islámský stát není vázán jen fyzickou existenci, ale snadno začne terorizovat jako celosvětová vzpoura.To znamená, že se soustředí na zahraniční formy boje, jako je radikalizace jednotlivých občanů západního světa, kteří budou jejich jménem páchat mezi lidmi teroristické útoky.

Rakka již od obsazení IS před čtyřmi lety sloužila jako hlavní město kalifátu, její znovudobytí je tak významným symbolickým gestem. Novinář Hassan Hassan, který už od začátku konfliktu sleduje situaci na Blízkém východě tvrdí, že zatímco se zdá, že kalifát přichází o lidi, ve skutečnosti se jen transformuje na pozdější formy boje. A zatímco spojenecké síly se radují od vyčištění území, oni mezitím připravují vše pro svoji další fázi teroru.

Podle Hassana Hassana je teď Islámský stát zahnán do kouta, ale rozhodně se nevzdává. Naopak teroristické útoky v Evropě či USA jsou pro ně mnohem účinnější, než když ovládali území v Sýrii a Iráku. Novinář upozorňuje, že čím více IS ztrácí území, tím více se soustřeďuje na guerrillu či záškodnickou válku, jako jsou nečekaná přepadení, sebevražední atentátníci a odstřelovači.

Islámský stát byl doposud vyhnán ze všech velkých měst a nyní ovládá jen menší vesnice a osady v poušti a kolem hranic Sýrie a Iráku. jak ztrácí území, snižuje se i jejich schopnost rekrutovat nové bojovníky, kterým už nemá co nabídnout. Kalifát představuje pro sousední země jen malou hrozbu, ale skutečné nebezpečí leží v jejich ideologii, která bude přežívat dál.

"Islámský stát zdaleka ještě neukázal vše," varuje Aaron Y. Zelin z Washingtonského Institutu pro Blízký východ. "Mají plán, a tím je vybudovat silnou propagandistickou síť, pomocí které budou do budoucna i nadále inspirovat bojovníky v zahraničí, takzvané osamělé vlky. A až se jednoho dne znovu objeví možnost, pak jsou ochotní se vrátit a pokračovat v boji."

"Problém je, že extrémisty nevyhladíte jen shazováním bomb. To nám zajistí jen krátkodobé vítězství," tvrdí Hassan Hassan. Podle něj dělají Spojené státy tu chybu, že naprosto ignorují kontext, a to je důvod, proč se na Blízký východ musí vracet opakovaně. Nikdy neodstraní problém i s kořeny, ale spokojí se s tím, když povrch vypadá bezkonfliktně.

Abu Muhammed al-Adnani, mluvčí islámského státu, který byl zabit během útoku drony v roce 2016, až do poslední chvíle nabádal bojovníky, aby neztráceli víru. I bez fyzické existence jejich státu boje nekončí, naopak by měli usilovat o vítězství i poté. "Opravdu poražení budeme až ve chvíli, kdy z muslimského srdce odstraníte Korán. Naše víra bude žít tak dlouho, dokud je na světě naše svatá kniha," řekl al-Adnani.

I přestože IS zbývá už jen malé území, spojeneckým silám se pořád nepodařilo zjistit, kde se ukrývá vůdce kalifátu, Abu Bakr al-Baghdadi. Spojené státy na něj vypsaly odměnu 25 milionů dolarů, muž však pořád uniká vojákům. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že Baghdadi byl zabit během náletu v listopadu 2016, Američané však zůstávají skeptičtí. Kdyby byl vůdce mrtev, očekávali by mnohem větší pozdvižení mezi džihádisty.

Baghdadi byl poprvé prohlášen vůdcem kalifátu v červnu 2014, když IS získal pod svou nadvládu velkou část území v Iráků. Krátce poté byla zveřejněná jediná video nahrávka s vůdcem, ve které promlouval k bojovníkům a vedl modlitbu. V listopadu 2016 pak byla zveřejněná hlasová nahrávka Baghdadiho, která měla povzbudit bojovníky v bitvě o Mosul.

"Opravdu nevíme, kde se nachází," řekl generál Stephen Townsend v srpnu 2017 a potvrdil, že Spojené státy ho nepovažují za mrtvého. jeho domněnka se potvrdila o měsíc později, když svět získal zatím poslední nahrávku hlasu Baghdadiho, ve které se vysmíval USA i jejím velitelům. Připomněl také bojovníkům, že IS zůstane nadále, i přes velkou ztrátu území.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Terorismus Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL)

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 42 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy