Politické zemětřesení? Blíží se přelomové události, tvrdí analytik

NÁZOR - V blízkovýchodní politice dochází k "tektonickému posunu", tvrdí James S. Robbins v komentáři pro server National Interest. Politický a vojenský analytik působící momentálně v think tanku American Foreign Policy Council se domnívá, že se možná nacházíme v předvečer historické normalizace vztahů mezi Izraelem a několika klíčovými arabskými státy, a to vše díky Íránu.

Signály přicházejí

Dne 13. března se představitelé Saúdské Arábie, Kataru, Bahrajnu, Ománu, Spojených arabských emirátů a další zemí sešli v Bílém domě, aby jednali o stupňující se humanitární krizi v Gaze, připomíná analytik. Dodává, že setkání svolal Jared Kushner, hlavní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro otázky Blízkého východu, přičemž nebylo nepodstatné, že se zúčastnila i izraelská delegace, tudíž šlo první veřejně přiznané diplomatické jednání mezi uvedenými zeměmi a židovským státem.

"Signály změn dále přicházejí," pokračuje Robbins. Poukazuje, že před týdnem bylo umožněno letadlu společnosti Air India směřujícímu z Nového Dillí na izraelské Ben-Gurionovo letiště proletět saúdským a ománským vzdušným prostorem - šlo o vůbec první případ, kdy mohlo linkové letadlo využít této trasy, jelikož zmíněné arabské země toto dříve nedovolovaly. Uvedená casta zkracuje let o dvě hodiny, což je natolik významné, že izraelské státní aerolinky El Al žádají vládu o soudní omezení této kratší a levnější trasy, dokud ji samy nebudou moci rovněž využívat, podotýká komentátor.

Mnohem podstatnější je ovšem zpráva, že bojové letouny Izraele a Spojených arabských emirátů létaly společně na vojenském cvičení Iniochos 2018 v Řecku, uvádí analytik. Doplňuje, že minulé úterý se pak saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán setkal v New Yorku s představiteli velkých amerických židovských organizací.

Strategické sbližování izraelských a arabských zájmů není podle Robbinse novým fenoménem. "Země k sobě tlačí rostoucí a ohrožující přítomnost Íránu v regionu, stejně jako propad cen energií po roce 2014," vysvětluje analytik. Za novum označuje otevřené přiznání sílících vztahů a jejich přechod v širší opatření.

Saúdskoarabský ministr zahraničí Adel al-Džubajr, který spolu s korunním princem Salmánem navštívil minulý týden Washington, varuje před předčasným a přehnaným očekáváním, připouští komentátor. Odkazuje na jeho slova, že Saúdská Arábie se drží své politiky a Izrael diplomaticky neuzná dříve, než bude zavřena mírová dohoda s Palestinci, stejně jako na Džubajrovu kritiku rozhodnutí Trumpovy administrativy přesunout americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Přesun americké ambasády nicméně pouze uznává současný stav věcí v regionu, kdy se staré diplomatické paradigma prolomilo a rychle se utváří nové, tvrdí analytik. Soudí, že palestinská otázka již není tak klíčová jako kdysi a její místo zaujaly íránský expansionismus a jaderný a raketový program, případně radikální extremismus, což sbližuje Izrael s arabskými státy.

Na řadě jsou Palestinci   

"Palestinští vůdci neukázali žádnou velkou ochotu přizpůsobit se novým podmínkám," deklaruje Robbins. Míní, že Hamas se svým sbližováním s Íránem postavil se na špatnou stranu mírové rovnice, což nejlépe ilustruje skutečnost, že Saúdská Arábie společně s Izraelem brání dodávkám íránských raket na území ovládané Hamasem.

Značný podíl na veřejnějším přiznání nové dynamiky v regionu přičítá analytik Mohammedu bin Salmánovi a považuje ji za součást jeho vize progresivnější, západněji orientované, v otázce ženských práv liberálnější a vůči kázání islámského radikalismu nekompromisní Saúdské Arábie. Princ se snaží posunout království na vyšší stupeň rozvinutosti a tato budoucnost zahrnuje Izrael, dodává Robbins.

Ve hře je hodně i z pohledu USA, jelikož pokus Obamovy administrativy dohodnout se s Íránem popudil americké sunnitské spojence více než Trumpův přesun ambasády do Jeruzaléma, konstatuje komentátor. Tvrdí, že jaderná dohoda s Íránem z roku 2015 je "fatálně chybná", pouze povzbudila Teherán k rozšiřování povstaleckých sítí v regionu a tlačí arabské země k jejich vlastním vojenským jaderným programům, coby prostředku sebeobrany.

"Takže to, co bylo prezentováno jako nástroj vytvoření bezjaderné stability, vyústilo v zesílení nestability a potenciální šíření jaderných zbraní v regionu," píše Robbins. Domnívá se, že v rámci nového modelu mohou USA a Izrael poskytnout jaderné odstrašení a potlačovat íránský vojenský avanturismus, zatímco arabské země se budou moci soustředit na stimulaci nového ekonomického a společenského rozvoje, bojovat s domácím extremismem a čelit Íránem podporovaným povstalcům.

Palestinská otázka bude nadále přítomná, ale v ústraní, a to dokud palestinský prezident Mahmúd Abbás či jeho nástupce neučiní podstatný krok k mírové dohodě, očekává analytik. Dodává, že se brzy můžeme v Jeruzalémě dočkat také saúdskoarabské ambasády.

Související

izraelská armádní hlídka, Photo by Benjamin Rascoe Komentář

Proč bychom měli válku na Blízkém východě vnímat úplně jinak?

Současný konflikt na Blízkém východě může být interpretován jako střet Západu, který Izrael kulturně reprezentuje, a islámské civilizace, ke které patří Írán a jeho spojenci. Politické a historické faktory však hrají v těchto bojích také zásadní roli. Všechno napětí v regionu bychom měli vnímat úplně jinak. Nejde totiž o válku takového formátu, na jakou jsme do jisté míry zvyklí.

Více souvisejících

Izrael Saúdská Arábie Írán palestina

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Účastníci drží transparent s nápisem

Demonstrace ve Vídni: Tisíce lidí pochodovaly proti krajní pravici a účasti FPÖ ve vládě

Ve čtvrtek večer se Vídeň stala svědkem rozsáhlých protestů, během nichž tisíce lidí požadovaly od rakouských politických stran, zejména od vládnoucích konzervativců, aby se distancovaly od možné koalice s krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Tento vývoj přišel poté, co FPÖ poprvé v historii zvítězila v parlamentních volbách, což v mnoha občanech vyvolalo obavy o budoucnost demokratických hodnot v zemi.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Boris Johnson

BBC kvůli trapasu zrušila rozhovor s Johnsonem

Britská stanice BBC zrušila plánovaný rozhovor s bývalým premiérem Borisem Johnsonem poté, co moderátorka omylem poslala jeho týmu poznámky s připravenými otázkami. Uvedl to server Politico.

včera

izraelská armádní hlídka, Photo by Benjamin Rascoe

Proč bychom měli válku na Blízkém východě vnímat úplně jinak?

Současný konflikt na Blízkém východě může být interpretován jako střet Západu, který Izrael kulturně reprezentuje, a islámské civilizace, ke které patří Írán a jeho spojenci. Politické a historické faktory však hrají v těchto bojích také zásadní roli. Všechno napětí v regionu bychom měli vnímat úplně jinak. Nejde totiž o válku takového formátu, na jakou jsme do jisté míry zvyklí.

včera

včera

Maďarsko

Evropská komise zažalovala Maďarsko u soudního dvora EU

Evropská komise (EK) podala k Soudnímu dvoru Evropské unie (SDEU) žalobu na Maďarsko, protože se domnívá, že tamní zákon o ochraně národní suverenity je v rozporu s právem EU. Podle kritiků zákona je jeho cílem umlčet opozici a odpůrce vlády.

včera

včera

Izraelská armáda

Izrael má právo odpovědět na íránský útok. Hizballáh a Hamás jsou plné zbabělců

Izrael má právo odpovědět Íránu na jeho silný raketový útok. Jakmile to ale udělá, zřejmě zasáhne další civilisty. Ať už se izraelské síly snaží zaměřovat teroristy sebelépe, je to prakticky nemožné. Jak Hizballáh, tak Hamás se zbaběle schovávají mezi nevinné lidi, kteří jsou následně společně s teroristy terčem izraelských útoků.

včera

Co způsobilo takový výbuch? O tom se na internetu živě spekuluje, o jaký druh bomby šlo ale zatím nikdo s jistotou neuvedl

Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu

Server Seznam Zprávy přišel ve středu ve večerních hodinách se zdánlivě šokující zprávou. V titulku doslovně uvedl, že "Rusko svrhlo na ukrajinské město jednu z nejničivějších bomb." V článku se následně odkazuje na možné použití bomby ODAB-9000, ačkoliv její nasazení na Ukrajině nebylo prokázáno a řada zdrojů tuto informací vyvrací s tím, že se jedná o ruskou propagandu.

včera

Půjčovna přívěsů: Výhodné a flexibilní řešení pro každou příležitost

Půjčovna přívěsů: Výhodné a flexibilní řešení pro každou příležitost

Poptávka po přívěsech roste, ať už jde o přepravu nábytku, stavebních materiálů nebo dokonce věcí na dovolenou. Pro většinu lidí však nákup přívěsu nedává ekonomický smysl, protože ho potřebují pouze občas. V takových případech se stává půjčovna přívěsů ideálním řešením, které kombinuje flexibilitu a úsporu nákladů.

včera

včera

včera

Íránské rakety dopadají na Izrael

Izrael přiznal, že nesestřelil všechny íránské rakety. Řekl, kam dopadly

Izraelská armáda potvrdila, že několik raket vypálených v úterý večer Íránem směrem na Izrael zasáhlo základny izraelských vzdušných sil. Nedošlo však k žádným obětem na životech ani k poškození vojenské infrastruktury nebo letadel. Armáda neupřesnila, které základny byly zasaženy, uvedl server Wall Street Journal.

včera

Rusko údajně svrhlo na Ukrajinu jednu z nejsilnějších bomb. Podle Kyjeva je to propaganda

Ruské ozbrojené síly údajně zasáhly ukrajinské město Vovčansk v Charkovské oblasti pomocí mimořádně silné bomby, kterou někteří označují za termobarickou zbraň ODAB-9000. Ačkoliv o této události informovala i tuzemská média, Kyjev podle serveru Ukrajinska pravda použití této zbraně popřel a informace o ní označil za propagandu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy