KOMENTÁŘ | Izrael má právo odpovědět na íránský útok. Hizballáh a Hamás jsou plné zbabělců

Izrael má právo odpovědět Íránu na jeho silný raketový útok. Jakmile to ale udělá, zřejmě zasáhne další civilisty. Ať už se izraelské síly snaží zaměřovat teroristy sebelépe, je to prakticky nemožné. Jak Hizballáh, tak Hamás se zbaběle schovávají mezi nevinné lidi, kteří jsou následně společně s teroristy terčem izraelských útoků.

Izrael má podle článku 51 Charty OSN právo na sebeobranu poté, co na něj v úterý Írán zaútočil asi 180 raketami. Podle mezinárodního práva může Izrael odpovědět vojenskými opatřeními v rámci sebeobrany, pokud tato odpověď bude přiměřená a v souladu s mezinárodními humanitárními pravidly.

Mezinárodní právo ale uvádí důležitý faktor – přiměřenost reakce a její nutnost. Technicky tak Izrael může zasáhnout na íránském území proti systémům či silům, odkud byly íránské rakety odpáleny. Za legitimní tedy mohou být považovány útoky proti vojenským objektům Íránu nebo jeho zástupných organizací.

Izrael však musí zajistit, že jeho rakety nebudou namířeny na civilisty a zasáhnou výhradně vojenské cíle, které jsou přímo spojené s bezprostřední bezpečnostní hrozbou. Poté, co Írán vypálil balistické rakety, se dá vnímat jako taková hrozba prakticky každý systém pro odpalování raket.

Odvetu proti Íránu avizoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Íránský režim nerozumí tomu, že jsme odhodláni se bránit a pomstít našim nepřátelům. V Teheránu jsou pravděpodobně tací, kteří to stále nechápou. Ale pochopí. Kdokoli na nás zaútočí, my zaútočíme na něj,“ upozornil.

Izrael dnes má všechna pomyslná esa v rukávu. Írán byl ten, kdo na něj jen během letošního roku dvakrát zaútočil. Poprvé se tak stalo v reakci na smrt prominentních členů revolučních gard (IRGC) v syrském Damašku. Otázkou ale zůstává, jak moc byla tato konkrétní izraelská akce ospravedlnitelná.

Nikdo z řad médií, a dokonce ani jiných států, nepracuje se stejnými zpravodajskými informacemi, jaké má Izrael. IRGC útočí různými způsoby proti židovskému státu běžně a není zřejmé, nakolik byli zabití přední představitelé gard do těchto akcí zapojeni. Lze ale velmi dobře předpokládat, že zde určité zapojení proběhlo, neboť Izrael likviduje osoby „vinné“ akcemi proti němu.

Mezinárodní společenství je v otázce Izraele silně rozdělené. Společně se snahou o samostatnost Palestiny jde o jedno z nejvíce polarizujících témat v dnešní geopolitice. Reálie mezinárodního práva ale jasně ukazují, že technicky může Izrael zareagovat na íránský útok množstvím způsobů.

Zatím se zdá, že zareaguje zesílením ofenzívy proti libanonskému Hizballáhu. Jeho napojení na íránský režim je prokazatelné a vzhledem k tomu, že ohrožuje izraelské území, jde o relevantní cíl pro odpověď na raketový útok.

Na pomyslné relevanci mu ale ubírají nejen přední světoví politici, ale i velké mediální domy. Především komentátoři se často opírají do Izraele za jeho „bezohledné“ útoky proti civilnímu obyvatelstvu.

Jenže snad každý tento komentátor zapomíná na důležitý faktor – jsou to Hizballáh a Hamás, kdo se ukrývá v oblastech, kde žijí civilisté – a tím nevinné lidí využívají jako regulérní živý štít. O tomto jednání už se ani nedá říct, že by bylo neférové.

Teroristé z těchto hnutí jsou evidentně dostatečně zbabělí na to, aby se schovali mezi běžné obyvatele. Když Izrael zasáhne některou z civilních budov, jsou to většinou Hizballáh a Hamás, kdo vytáhne pověstnou „victim card“ – neboli kartu oběti.

Izrael se následně – paradoxně v zájmu své vlastní bezpečnosti, snaží o likvidaci jednotlivých teroristů. Přitom ale zabíjí i civilisty, kteří slouží jako lidský štít teroristických zbabělců.

Související

Kamala Harrisová Komentář

Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA

Republikán Donald Trump minulý týden v amerických prezidentských volbách suverénně porazil demokratku Kamalu Harrisovou. Ač kandidátce Demokratické strany průzkumy přisuzovaly daleko větší úspěch, nedokázala získat ani jeden z rozhodujících států. Spojené státy si tak na první ženskou prezidentku v historii počkají ještě minimálně další čtyři roky.

Více souvisejících

komentář Izrael Izraelská armáda

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

před 6 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

před 8 hodinami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 8 hodinami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy