Slováci a Britové jsou dalšími zeměmi, které vytrvale pracují na evakuaci svých občanů z Libanonu. Pro EuroZprávy.cz to potvrdili jejich ministři zahraničí – za Slovensko Juraj Blanár a za Spojené království David Lammy. Děje se tak v době, kdy na libanonském území hrozí plnohodnotná válka mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hizballáh.
Slovensko v souvislosti s nepředvídatelnou situací evakuuje své občany z Libanonu. „Situace je nepředvídatelná a může se kdykoliv změnit a ještě eskalovat. Díky důsledné organizaci jsme připraveni. Vláda dnes také schválila nasazení vojenského speciálu, který při prvním letu přiveze humanitární zásilku pro obyvatele Libanonu,“ shrnul šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár pro EuroZprávy.cz.
Prvořadým zájmem je podle něj bezpečnost slovenských občanů. „Od 1. října jsme zároveň spustili činnost Mezinárodního operačního krizového centra, prostřednictvím kterého mohou občané SR v nouzi kontaktovat pracovníky resortu diplomacie 24 hodin denně, sedm dní v týdnu,“ dodal Blanár.
Britská vláda pak objednala komerční let z Libanonu, aby pomohla britským občanům, kteří chtějí opustit Libanon v důsledku eskalace násilí v regionu. „Situace v Libanonu je nestabilní a může se rychle zhoršit,“ nastínil tamní ministr zahraničí David Lammy pro EuroZprávy.cz prostřednictvím prohlášení zaslaného tiskovým odborem britského resortu diplomacie.
Stejně jako Blanár potvrdil, že bezpečnost občanů jeho země je prioritou. „Proto vláda Spojeného království vypravuje letadlo, které pomůže těm, kteří chtějí odejít. Je nezbytné, abyste odjeli nyní, protože další evakuace nemusí být zaručena,“ upozornil.
Z Británie do Libanonu dorazil tým z britského Ministerstva pro zahraničí, Commonwealth a rozvoj (FCDO), který má podle britského resortu zahraničí posílit podporu poskytovanou úředníky britského velvyslanectví. „Vládní úředníci Spojeného království nepřetržitě pracují v Londýně, Bejrútu a širším regionu, aby poskytli podporu britským státním příslušníkům a pokračovali v plánování pro případ různých scénářů v regionu,“ dodalo ministerstvo.
Český resort diplomacie už včera pro EuroZprávy.cz potvrdil, že ve spolupráci s Maďary a Ukrajinci pracuje na evakuaci Čechů z Libanonu. „S Čechy, kteří se v současnosti na území Libanonu nacházejí, jsme v kontaktu. V systému DROZD máme zhruba stovku českých občanů a v zemi dlouhodobě víme zhruba o 200 krajanech,“ vyčíslila mluvčí Mariana Wernerová.
Zastupitelský úřad v Libanonu vede seznam zájemců o evakuaci a je v kontaktu s partnery z okolních států. „V minulých týdnech se evakuovalo několik Čechů prostřednictvím ukrajinského a maďarského speciálu, včera pak jednotky Čechů evakuoval další ukrajinský speciál,“ uvedla Wernerová.
České velvyslanectví v Bejrútu bude nově jednat o evakuaci Čechů z Libanonu i se slovenskou ambasádou. Chtělo by využít repatriačního letu, který se chystá vypravit Slovensko.
V Libanonu platí nejvyšší stupeň varování. „Již několik měsíců vyzýváme naše občany k opuštění země. Určitě doporučujeme, ať se cestovatelé registrují do systému DROZD, a to i ti čeští občané, kteří v Libanonu žijí dlouhodobě,“ zdůraznila mluvčí.
Související
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
Netanjahu řekl, co je cílem útoků v Libanonu
libanon , Slovensko , Velká Británie , Juraj Blanár , David Lammy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
před 2 hodinami
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
před 2 hodinami
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
před 3 hodinami
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
před 3 hodinami
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
před 3 hodinami
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
před 4 hodinami
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
před 4 hodinami
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
před 5 hodinami
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
před 5 hodinami
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
před 6 hodinami
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
před 6 hodinami
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
před 6 hodinami
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
před 6 hodinami
Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí
před 7 hodinami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 7 hodinami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 8 hodinami
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 8 hodinami
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 9 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 10 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.
Zdroj: Libor Novák