Začne Evropa přijímat rodiny IS? Spojené státy k tomu daly podnět

K teroristické skupině Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku se přidalo mnoho občanů z cizích zemích. Ty nyní řeší, co s nimi po porážce organizace. Spojené státy se rozhodly repatriovat americkou rodinu ze syrského detenčního tábora. To by mohlo vyvinout tlak na další země, především v Evropě, aby braly zpět ženy a děti, které mají občanství daného státu, poukazuje britský list The Guardian.

Čtyřčlenná rodina, která opustila detenční tábor al-Roj ležící na severovýchodě Sýrie, má mít americké občanství a být kambodžského původu. Děti měly být narozeny během vlády IS v Sýrii. Americké ministerstvo zahraničí nechtělo s ohledem na soukromí rodiny případ komentovat, přiznává však, že v detenčních táborech je vícero amerických občanů.

 „Víme o malém počtu amerických občanů, kteří se nacházejí v táborech na severovýchodě Sýrie. Kvůli komplikovanému konzulárního přístupu do zařízení je velmi obtížné jim pomoci,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí. „Budeme usilovat o ověření a vyřízení nároků všech občanů Spojených států, a to bez ohledu na to, odkud je vznesly. USA budou i nadále repatriovat své občany, tak jak jsme to dělali v minulosti,“ dodalo ministerstvo.

Na začátku roku přitom USA odmítly repatriovat známou agitátorku IS Hodu Kurhanovou z Alabamy, která do Sýrie odešla před čtyřmi lety. Právě její propaganda IS byla důvodem jejího odmítnutí. Muthanová se brání tím, že jí měli údajně vymýt  mozek.

Přesný počet amerických občanů v Sýrii není známý. Repatriace čtyř lidí ale představuje poměrně velké číslo. USA tím vytvořily precedens a nátlak na přijímání občanů v cizích zemí, poukazuje The Guardian. Washington opakovaně vyzýval ostatní státy, aby odebraly své občany z dvou ohromných detenčních center v Sýrii, kde má být shromážděno na 132 000 lidí.

Americký prezident Donald Trump v únoru požadoval po evropských zemích, aby si „vzali zpátky“ přes osm set bojovníků IS zadržených Američany v Sýrii. Vyhrožoval, že jinak by je musel propustit a tím jim umožnit průnik do Evropy. Evropské státy však na jeho reagovaly spíše zdrženlivě.

Více ochotné jsou přijmout ženy a děti bojovníků IS. K tomu je opakovaně vyzývá OSN. Podle Unicefu je momentálně v Sýrii téměř 29 000 dětí cizinců, přičemž  většině z nich je méně než dvanáct let. Přibližně 20 000 z nich pochází z Iráku, zbylých 9000 z dalších šedesáti zemí. Další tisícovka dětí zahraničních bojovníků se nachází v Iráku.

I v tomto případě však evropské země postupují opatrně. Obávají, že děti, z nichž mnohé patřila mezi tzv. „ lvíčata chalífátu“, jsou už infikovány islamistickou ideologií a mohly by tedy v budoucnu představovat bezpečnostní riziko. Totéž ještě v zvýšené míře platí pro ženy džihádistů, které by mohly uskutečňovat v jménu IS teroristické útoky.

V Británii vzbudil velkou pozornost případ devatenáctileté Shamimy Begumové, která se před čtyřmi lety přidala k IS a letos v únoru se chtěla vrátit do vlasti. Británie ji však odebrala občanství a odmítla jí přijmout.

Podobně i Finsko odmítá přijmout 11 finských občanek s 33 dětmi z tábora Al-Húl. Odůvodňuje to tím, že skupina je velmi zradikalizovaná. Finský ministr vnitra Kai Mykkänen nicméně připustil, že země hledá možnosti, jak repatriovat děti finských občanů.

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Sýrie USA (Spojené státy americké) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

včera

včera

včera

Den částečného zatmění Slunce je tady. Experti radí, jak ho sledovat

Milovníci astronomie se o víkendu mají na co těšit. V sobotu se totiž odehraje zatmění Slunce, které bude možné pozorovat ze střední Evropy. Na jev upozornila například Česká astronomická společnost. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy