Afghánským silám se podařilo odrazit ofenzívu Tálibánu na jihu země

Afghánským bezpečnostním silám se podařilo odrazit ofenzívu povstaleckého hnutí Tálibán v provincii Hílmand na jihu země. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na místní úřady a obyvatele. Během bojů zahynulo nejméně 100 povstalců, tvrdí afghánské ministerstvo obrany. Povstalecké hnutí situaci nekomentovalo.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Útoky Tálibánu začaly v pondělí v okolí správního střediska provincie Laškargáh. "Byly slyšet těžké zbraně a výbuchy ve městě," uvedl jeden z obyvatel. Úřady tvrdí, že se jim útoky podařilo odrazit díky náletům na základny Tálibánu a nasazení speciálních sil.

Afghánské ministerstvo obrany uvedlo, že za posledních 24 hodin odrazilo nejméně šest dalších útoků Tálibánu v různých částech země. V předchozích týdnech bylo podle Reuters zabito více než sto členů afghánských bezpečnostních složek.

Provincie Hílmand patří dlouhodobě k baštám hnutí Tálibán, který v oblasti útočil i na americké a britské síly. V rámci odchodu z Afghánistánu američtí vojáci předali jednu ze svých základen v provincii silám afghánské vlády. Kritici stažení zahraničních vojsk z Afghánistánu varují, že se povstalci budou chtít znovu chopit moci nad Afghánistánem či některými jeho oblastmi.

Provincie Hílmand je také oblastí, kde se v Afghánistánu nejvíce daří pěstování máku a výrobě opia. Zhruba polovina z 224.000 hektarů osetých v Afghánistánu mákem v loňském roce připadla na tuto oblast. V roce 2020 se rozloha makových polí v celém Afghánistánu meziročně zvýšila o více než třetinu, uvedla vláda a OSN. Podle studie, na kterou upozornila agentura EFE, se v Afghánistánu loni vyrobilo 6300 tun opia, nejvíce za posledních 24 let. Ze světového obchodu s opiátovými drogami, jehož obrat OSN odhaduje na několik desítek miliard dolarů, ale afghánští zemědělci dostali jen zlomek - zhruba 350 milionů dolarů. Výkupní ceny navíc loni klesly.

Americká armáda a její zahraniční spojenci oficiálně začali stahování svých vojáků 1. května, fakticky ale logistická operace začala o několik dní dříve. Podle Pentagonu se zatím podařilo dostat ze země až šest procent vojáků a materiálu. USA a NATO měly na konci dubna v zemi zhruba 10.000 vojáků.

USA plánují dokončit odchod svých vojáků k 11. září, kdy uplyne 20 let od teroristických útoků na dvojici mrakodrapů Světového obchodního centra (WTC) a Pentagon, kvůli nimž invaze do Afghánistánu začala. USA a Tálibán původně uzavřely dohodu, která počítala s odchodem vojsk do konce dubna. Prodloužení jejich pobytu v zemi o několik měsíců povstalci odmítli, stále se ale vyhýbají útokům na zahraniční jednotky.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama