Biden mluvil s Abbásem i Netanjahuem. Ten řekl, že Izrael v Gaze neútočí na civilisty

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes v telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem prohlásil, že Izrael dělá vše pro to, aby neublížil lidem, kteří nejsou zapojeni do bojů s Hamásem a dalšími skupinami v Gaze. S odkazem na Netanjahuovu kancelář o tom informovala agentura Reuters.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Podle agentury AP Biden v telefonátu podpořil izraelské nálety v Gaze v odvetě za raketové útoky Hamásu. Zmínil se zároveň o obavách o civilisty a o nutnosti chránit novináře.

Netanjahu řekl šéfovi Bílého domu, že před dnešním izraelským náletem na výškovou budovu v Gaze byli evakuováni lidé, kteří do konfliktu nejsou zapojeni.

V budově, která se po útoku zřítila, se nacházely pobočky několika sdělovacích prostředků včetně agentury AP a televize Al-Džazíra, další úřadovny a byty. Podle izraelské armády objekt ke své rozvědné činnosti využíval Hamás, přičemž z kanceláří médií učinil lidské štíty.

Biden v telefonátu podle Bílého domu také vyjádřil velké znepokojení nad komunálním násilím v izraelských městech a nad eskalujícím napětím na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Biden a Netanjahu rovněž podle Bílého domu hovořili o Jeruzalémě. Americký prezident přitom uvedl, že Jeruzalém by měl být "místem mírového soužití pro lidi všech vyznání a původů".

Biden poprvé od nástupu do funkce hovořil s Abbásem

Americký prezident Joe Biden dnes v telefonátu se svým palestinským protějškem Mahmúdem Abbásem vyzval ke klidu mezi Izraelem a Gazou a potvrdil, že podporuje dvoustátní řešení izraelské-palestinského konfliktu, uvedla palestinská oficiální tisková agentura Vafa. Jak připomíná agentura Reuters, šlo o první telefonát mezi oběma lídry od Bidenova lednového nástupu do funkce.

Biden s Abbásem hovořil v době, kdy pokračují intenzivní boje mezi Izraelem a palestinskými radikálními skupinami v Pásmu Gazy.

Biden podle agentury Vafa řekl, že Spojené státy usilují se zúčastněnými strany o snížení násilí v regionu. Zároveň podle stejného zdroje řekl, že Spojené státy se staví proti vystěhování Palestinců z jejich domovů ve východojeruzalémské čtvrti Šajch Džarráh. Jde o soudní kauzu, která zvýšila napětí v Jeruzalémě a byla jedním ze spouštěčů současných bojů mezi Hamásem a Izraelem.

Abbásová Palestinská autonomie má omezenou samosprávu na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. V Pásmu Gazy, kde vládne islamistické hnutí Hamás, je ale její vliv malý.

Hamás se Pásma Gazy zmocnil v roce 2007 poté, co v roce 2006 vyhrál volby na palestinských územích, ale odmítl se vzdát násilí, což mělo zásadní dopad na to, jak byl vnímán mezinárodním společenstvím. Moci v Pásmu Gazy se Hamás ujal po souboji s konkurenčním Abbásovým Fatahem, který s ním nechtěl zůstat v koalici. Izrael, Spojené státy a EU považují Hamás za teroristickou organizaci.

Informace o Abbásově telefonátu s Biden přišla krátce po oznámení Izraele, že se s Bidenem dnes telefonicky spojil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Obsahem tohoto telefonátu mělo být ujištění izraelské strany, že v Gaze necílí na civilisty. Hovoru předcházel izraelský nálet na výškovou budovu v Gaze, kde se mimo jiné nacházely kanceláře tiskové agentury AP a televize Al-Džazíra. Podle izraelské armády objekt využíval Hamás.

V pátek do regionu přicestoval americký diplomat Hady Amr, který se pokusí dosáhnout uvolnění napětí.

Podle některých analytiků Hamás považuje současné boje s Izraelem za šanci odsunout Abbáse do pozadí a vystupovat jako ochránce Palestinců v Jeruzalémě, jehož východní část chtějí pro svůj budoucí stát.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama