MONITOR: Dokáže Západ usměrnit Tálibán? Prestižní deník popsal možnosti

Poslední evakuační lety z Kábulu zoufale sledovali ti Afghánci, kteří byli ponecháni v nebezpečí, a nyní je třeba čelit trvalým důsledkům strategického neúspěchu, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník doplňuje, že tento neúspěch dramaticky omezuje možnost Západu ovlivňovat budoucí vývoj v Afghánistánu.

Zbožné přání Západu

Američtí diplomaté během mírových rozhovorů v Dauhá s oblibou mluvili o postupu k širokému politickému uspořádání pod taktovkou Afghánců, připomíná britský server. Kritizuje, že z tohoto "postupu" se nakonec stal vítězný pochod Tálibánu, díky čemuže bude budoucnost země formována tímto hnutím.

Spojené státy, Velkou Británii a jejich spojence paralyzovaly jejich vlastní chyby, v důsledku čehož nemají na výběr a musejí se popasovat s touto novou realitou, deklaruje The Guardian. Poukazuje, že dochází k pozdním pokusům činit tak z předpokládané pozice síly.

V momentě, kdy poslední britští vojáci opouštěli o víkendu Kábul, britský premiér Boris Johnson ostrým tónem varoval nový afghánský režim, že jeho diplomatické uznání a uvolnění zmrazených miliard závisí na umožnění odchodu těm, kteří zemi chtějí opustit, respektování práv žen a dívek či zamezení tomu, aby se z Afghánistánu stala líheň globálního terorismu, dává příklad editorial.

"Zdá se jasné, že vůdci Tálibánu doufají, že se vyhnout statutu mezinárodních vyvrhelů z 90. let a že brzy budou zoufale potřebovat peníze," pokračuje renomovaný deník. Upozorňuje, že Mezinárodní měnový fond a Světová banka pozastavily platby Afghánistánu v momentě, kdy Tálibán převzal vládu, a rezervy afghánské centrální banky jsou zmraženy ve Spojených státech.  

S ohledem na snahu Ruska a Číny prosazovat v Afghánistánu vlastní agendu, je snaha Západu nadále diktovat a určovat pravidla jen zbožným přáním, naznačuje prestižní server. Očekává, že možnosti tvrdé diplomatické hry omezí začínající humanitární krize v zemi.

Nezůstaly dobré možnosti

O víkendu se ukázalo, že navzdory masivní evakuační akci z kábulského letiště byl britskou vládou výrazně podhodnocen počet ohrožených Afghánců, kteří v zemi zůstali, konstatuje The Guardian. Podotýká, že neexistuje žádný plán, co by měli dělat, jelikož nebyla vytvořena žádná uprchlická cesta do sousedních zemí.

Editorial kritizuje například britského ministra zahraničí Dominica Raaba za to, že začal jednat s Pákistánem až týden po obsazení Kábulu Tálibánem. Podobně naznačuje, že cesta do zemí sousedících s Afghánistánem, kterou tento týden zahájil německý ministr zahraničí Heiko Maas ve snaze dojednat dohody o poskytnutí útočiště afghánským uprchlíkům, měla přijít již před několika měsíci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Podle společného stanoviska Velké Británie, Spojených států a více než 90 dalších zemí poskytl Tálibán záruky, že cizí státní příslušníci a Afghánci s cestovním povolením vydaným jinou zemí budou moci odejít," píše britský deník. Vyzdvihuje, že to se příliš neslučuje se zprávami o domovních prohlídkách a zastrašování Afghánců, kteří pracovali pro bývalou vládu a zahraniční vojáky.

Spojené státy a jejich spojenci ovšem nemají na Tálibán žádné páky, a tak musejí pouze doufat, že kalkulace a zájmy tohoto hnutí budou situaci posouvat směrem příznivým pro Západ, konstatuje editorial. Dodává, že mezitím v Afghánistánu letí vzhůru ceny potravin a dlouhá sucha na většině území i miliony vnitřních běženců - v mnoha případech žen a dětí - působí značné problémy ještě před nástupem podzimu a zimy. "Bez jisté míry spolupráce a kooperace nového režimu bude nemožné dodat zoufalým Afgháncům potřebnou humanitární pomoc," varuje The Guardian.

Kreml v pondělí vyzval Washington, aby uvolnil zmražené rezervy afghánské centrální banky pro humanitární účely, zatímco čínský ministr zahraničí Wang I v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Anthony Blinkenem prohlásil, že mezinárodní společenství by mělo začít s Tálibánem jednat a "aktivně jej usměrňovat", uvádí renomovaný server. Obává se však, že díky neschopnosti spojit stažení vojsk se situací v zemi již Západ vývoj nekontroluje a ve vztahu k Tálibánu, kterému neúmyslně pomohl k moci, nemá žádné dobré možnosti.   

Související

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy