Iráčané jsou offline. Úřady i po zklidnění protestů blokují internet

Iráčané stále nemohou používat sociální sítě, i když se v zemi po týdnu protestů situace zklidnila. O život při nich přišlo na 100 lidí a vláda hned v počátcích omezila přístup k internetu a sociálním sítím. Potíže podle dnešního oznámení nevládní organizace specializované na kybernetickou bezpečnost NetBlocks ale přetrvávají.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Úřady postupně vyřazovaly některé sociální sítě, ale pak připojení k internetu i telefonní síť zkolabovaly docela.

V úterý bylo spojení postupně obnoveno v Bagdádu a na jihu země, avšak jenom nakrátko. V těchto krátkých chvílích začaly okamžitě na sítě proudit snímky mrtvých demonstrantů. Dnes je spojení nejisté a poskytovatelé sdělili, že nejsou schopni oznámit přesný termín plné obnovy internetového připojení nebo detaily omezení.

Podle NetBlocks jsou odpojeny tři čtvrtiny území, bez problémů je jenom sever země, kde leží irácký autonomní Kurdistán.

Protesty proti korupci ve vládě a její neschopnosti zajistit občanům fungující služby začaly minulé úterý. Podle oficiální bilance při zásahu policistů a vojáků přišlo o život přes 100 lidí a zraněno bylo na 6000 účastníků.

Protesty byly spontánní, neměly žádnou vůdčí osobnost, stranu nebo hnutí. Účastníci poukazovali na vysokou míru nezaměstnanosti, výpadky ve službách, jako je zásobování elektřinou nebo vodou. Iráčtí politici uznali oprávněnost požadavků a navrhli první řešení v podobě pomoci nezaměstnaným, subvencování nájmů nebo výukových programů a půjček pro mladé.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arabsko-kurdská koalice zastavila boj proti IS, prioritu má válka s Turky

17.10.2019 16:53 Aktualizováno Arabsko-kurdská koalice SDF vzhledem k tureckým útokům na severu Sýrie zastavila své operace proti…

Erdogan pustí do EU miliony uprchlíků? Orbán pohrozil tvrdou reakcí

17.10.2019 16:32 Aktualizováno Maďarsko by bylo nuceno použít na svých jižních hranicích se Srbskem sílu, aby ochránilo Evropskou…

Turecko bombarduje Kurdy fosforem? Lidé mají po náletu těžké popáleniny

17.10.2019 16:17 Aktualizováno Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích postupuje v syrském…

Osud zajatých radikálů IS nejistý. Irák rázně odmítl návrh Francie

17.10.2019 15:56 Irák je ochoten přijmout ze Sýrie jenom irácké zajatce z teroristického Islámského státu (IS). Po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama