Írán žádá o pomoc. Neví si rady s analýzou černých skříněk ze sestřeleného boeingu

Írán požádal americké a francouzské úřady o zapůjčení techniky potřebné ke stažení údajů z černých skřínek z ukrajinského letadla, které tento měsíc sestřelily íránské revoluční gardy. Informovala o tom dnes agentura Reuters podle níž žádost přispěje k rostoucí frustraci mezinárodní komunity z neochoty Íránu poslat záznamová zařízení k analýze do ciziny.

Boeing 737-800 společnosti Ukraine International Airlines
doporučujeme

Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Kanada, která přišla o 57 svých občanů, uvedla, že analýzu letových údajů a nahrávek z letu by měla provést Francie, jelikož je toho jako jedna z mála zemí schopna.

O navrácení černých skříněk z Boeingu 737 opakovaně Teherán žádaly ukrajinské úřady. Írán v uplynulých dnech vydával nejasné signály ohledně toho, zda předá černé skřínky k analýze v zahraničí.

Napjaté vztahy má země dlouhodobě s USA. Od počátku roku se ale vyostřily poté, co 3. ledna Američané raketami z dronu zlikvidovali u Bagdádu klíčového íránského generála Kásema Solejmáního a několik dalších osob.

Teherán odpověděl 8. ledna raketovým útokem na základny využívané americkou armádou v sousedním Iráku. Nervozita z možné rychlé americké odvety pak zřejmě přispěla k sestřelení ukrajinského stroje u Teheránu.

Íránský orgán pro civilní letectví ve své druhé předběžné vyšetřovací zprávě uvedl, že v případě zajištění potřebné techniky, bude možné informace o letu získat a v krátkém období zanalyzovat. Původní předběžnou zprávu Írán vydal pouhých 24 hodin po incidentu, tedy ještě předtím než připustil, že stroj byl sestřelen. Teprve tři dny po havárii Írán přiznal, že letadlo sestřelily íránské revoluční gardy, které si jej spletly s nepřátelskou střelou.

Íránský úřad pro civilní letectví nyní uvedl, že zaslal seznam potřebné techniky francouzskému Úřadu pro bezpečnost civilního letectví (BEA) a americkému Národnímu úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB), ani od jednoho z orgánu ale zatím neobdržel kladnou odpověď.

Írán se desítky let potýkal s americkými sankcemi, a má tak omezené možnosti koupit moderní letadla a americkou techniku. Velká část íránských letadel je proto desítky let stará. Zároveň nyní Teherán čelí obnoveným americkým sankcím, o nichž rozhodl prezident Spojených států Donald Trump poté, co předloni odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama