Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který přivítal delegaci vládních představitelů emirátů na Ben Gurionově letišti u Tel Avivu. Dohodu tohoto typu Izrael zatím nemá se žádnou arabskou zemí, napsal list The Jerusalem Post.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Oba státy v září podepsaly normalizační dohodu a smyslem dnešní návštěvy, která je pětihodinová a omezí se kvůli epidemii koronaviru jenom na letiště, je podpis několika dalších dílčích dohod.

Delegaci SAE doprovázenou americkými diplomaty vedl státní tajemník pro finanční záležitosti Ubajd Hamíd Tájr. Netanjahuův úřad oznámil, že občané nebudou k cestám do obou zemí potřebovat víza.

U podpisu dohod bude americký ministr financí Steven Mnuchin a zvláštní americký představitel pro Blízký východ Avi Berkowitz.

Normalizační dohodu, již Izrael uzavřel letos také s Bahrajnem, pomohly zprostředkovat USA.

"Vítejte v Izraeli. Dnes píšeme dějiny, které zde zůstanou po generace," řekl při vítací ceremonii Netanjahu. Prohlásil také, že dnes budou podepsány čtyři dohody.

Kromě té umožňující bezvízový styk to budou rovněž dohody o letectví, obchodu a investicích a o fondu regionálního rozvoje o objemu tří miliard dolarů (69 miliard korun). Podle amerického velvyslanectví v Izraeli má fond umožnit financování projektů infrastruktury a energetické bezpečnosti. Peníze z něj půjdou také na rozvoj zemědělství a vodních zdrojů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rafinérii na severu Iráku zasáhly rakety, k útoku se hlásí Islámský stát

29.11.2020 21:17 Při raketovém útoku byla dnes zasažena rafinérie na severu Iráku. Kvůli požáru musel být provoz…

Věčná válka, věční uprchlíci. Politoložka varuje před patem v Sýrii

29.11.2020 19:21 Aktualizováno NÁZOR - Syrská občanská válka bude trvat již deset let, boje vyústily v nepohodlný pat, země…

Odplata za vraždu jaderného fyzika: Íránský tisk navrhuje útok na…

29.11.2020 17:46 Íránští poslanci dnes podepsali výzvu k pomstě za smrt jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeho. V…

Izrael na zkoušku otevřel 15 nákupních center. Experti mají obavy, může…

27.11.2020 16:42 Aktualizováno V Izraeli se dnes na zkoušku otevřelo 15 nákupních center po celé zemi. Úřady budou pečlivě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama