Izraelská opozice se údajně dohodla na vládě bez Netanjahua

Opoziční strany v Izraeli se podle nejmenovaného zdroje místní televize Channel 12 dohodly na vytvoření koaliční vlády, v níž po více než 12 letech nebude izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Informoval o tom dnes zpravodajský server The Times of Israel.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Oficiálně by podle něj měla dohoda být oznámena dnes v noci či v neděli, ani jedna ze dvou hlavních stran možné koalice zprávu nekomentovala.

Koaliční vládu se nyní snaží sestavit opoziční lídr Jair Lapid, šéf strany Ješ Atid. Prezident Reuven Rivlin ho pověřil tímto úkolem poté, co se nepodařilo po březnových volbách uzavřít vládní koalici Netanjahuovi. Lapid má čas na dohodu do 2. června.

Televize Channel 12 nyní uvedla, že Lapid se dohodl na vládě se šéfem ultranacionalistické strany Jamina Naftalim Bennettem. Ten by měl být v nové vládě premiérem první část volebního období a v září 2023 by ho měl vystřídat Lapid.

K sestavení vlády tyto strany potřebují hlasy dalších stran, včetně minimálně tiché podpory strany izraelských Arabů. Sjednocená arabská kandidátka (UAL, v hebrejštině Raam) se zatím od voleb nevyjádřila, zda takzvaný blok změny podpoří, napsal server The Times of Israel.

Rotační princip v úřadu premiéra zvolil po loňských volbách i Netanjahu, který se tehdy na vládě dohodl se svým rivalem z předchozích voleb Bennym Gancem, šéfem strany Modrá a bílá. Důvodem byla snaha o to, aby se nemusely konat další předčasné volby. Ganc se stal ministrem obrany a letos na podzim měl Netanjahua vystřídat v úřadu premiéra. Právě to bylo podle některých analytiků jednou z příčin rozpadu jejich vládních koalice, kterou provázelo více sporů. Koalice padla poté, co se strany neshodly na rozpočtu.

Lapid má na dohodu o vládě čas do 2. června, pokud nebude úspěšný, bude mít parlament 21 dní na výběr premiéra ze svých členů. Nepodaří-li se to ani poslancům, budou se muset konat nové volby. Ty by tak byly již pátými parlamentními volbami v Izraeli za dva a půl roku.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama