Loď Ocean Viking zachránila u Libye přes 250 migrantů

Loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée zachránila při dvou zásazích nedaleko Libye přes 250 migrantů. Ve čtvrtek vzala na palubu 119 lidí včetně čtyř nemluvňat, dnes ráno pak ze dvou člunů vysvobodila 149 migrantů, mezi nimiž byly rovněž ženy a a děti. Provozovatel lodi o tom informoval na twitteru.

loď Ocean Viking
doporučujeme

Ocean Viking je na moři teprve necelé dva týdny, předtím loď pět měsíců zadržovaly italské úřady, které jí nedovolily vyplout s odkazem na údajné technické nedostatky.

Ve skupině migrantů zachráněných ve čtvrtek byli zejména lidé ze subsaharské Afriky - Guineje, Mali, Kamerunu a Pobřeží slonoviny. Skoro polovinu z nich tvořili nezletilí, nejmladšímu pasažérovi byl jen jeden měsíc, uvedla agentura DPA. Také dnes vzala záchranná loď na palubu množství dětí a nejméně jednu těhotnou ženu, uvedla organizace, podle níž nyní při pokusech o přeplutí Středozemního moře hrozí kvůli počasí i smrt z podchlazení.

Libyjská pobřežní stráž dnes zadržela další člun s 80 migranty a všechny pasažéry eskortovala zpět do Libye. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) nejspíše všichni skončí v detenčních centrech, kde jim hrozí nelidské zacházení.

Statistiky Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvádějí, že letos zatím do Evropy přes moře připlulo 1715 migrantů. Nejvíce - 1443 - jich zamířilo do Španělska. Itálie byla cílem pro 340 migrantů. Při plavbách zatím zemřelo přes 50 lidí, při nejtragičtější nehodě se tento týden u Libye utopilo nejméně 43 migrantů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež navštívil irácký Kurdistán a povzbudil tamní křesťany

07.03.2021 16:25 Aktualizováno Papež František dnes navštívil Mosul, kde na náměstí zahájil třetí den své historické návštěvy…

Írán začne naplňovat jadernou dohodu po ukončení amerických sankcí

07.03.2021 12:44 Írán začne znovu plnit závazky jaderné dohody z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce proti…

Papež odsloužil mši v Iráku, setkal se i s vůdcem šíitských muslimů

06.03.2021 18:44 Druhý den návštěvy papeže Františka v Iráku se nesl v duchu dialogu mezi náboženstvími. V Nadžafu…

Úspěch Izraele s očkováním podle lékaře souvisí s digitalizací

06.03.2021 14:24 Izrael je nyní v přepočtu na obyvatele nejrychleji očkujícím státem světa. Klíčovou úlohu v tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama