MAAE chce poslat inspektory do íránských jaderných zařízení, začalo vyjednávání

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi jednal s íránskými představiteli o zpřístupnění jaderných zařízení inspektorům MAAE. Šéf íránského jaderného programu Alí Akbar Sálehí dnes označil rozhovory za konstruktivní a agentura Reuters s odkazem na zdroje blízké jednání uvedla, že se zřejmě podařilo vyjednat dohodu o zpřístupnění zařízení.

Rafael Mariano Grossi
doporučujeme

Jak píše Reuters, MAAE má stále podezření, že Íránci mají ve svých provozech neohlášený jaderný materiál nebo že je možné najít stopy po něm. Jejich zařízení jsou pod mezinárodním dohledem a v roce 2015 se v rámci mezinárodní dohody podvolili některé jaderné aktivity utlumit. Po odstoupení USA od této dohody ale Írán začal část ustanovení porušovat.

"Naše dnešní jednání bylo velmi konstruktivní. Dohodli jsme se, že agentura bude postupovat nezávisle a profesionálně a že Írán bude plnit své právní závazky," citovala íránská agentura ISNA Sálehího. Podle něj se otevírá nová kapitola spolupráce s MAAE. Sálehí ale také řekl, že jeho země "nepřistoupí na žádné dodatečné požadavky mimo závazků, které přijal v roce 2015".

Grossi v tweetu ke schůzce uvedl, že "se pracuje na dohodě, která MAAE umožní ověřovat aktivity v Íránu".

Podrobnosti sice neuvedl, ale Reuters s odkazem na zdroje blízké jednání uvedl, že tato formulace zřejmě znamená, že Írán po dvouměsíčním odmítání přistoupil na otevření dvou pracovišť inspekcím MAAE. Írán tvrdí, že se MAAE přístupu domáhá na základě "nepřijatelných" informací získaných z Izraele.

USA se snažily minulý týden v Radě bezpečnosti OSN prosadit obnovu mezinárodních sankcí zrušených po podpisu dohody z roku 2015. Washington od roku 2018 obnovuje americké protiíránské sankce, které značně poškozují ekonomiku této blízkovýchodní země.

Podle Teheránu Grossiho návštěva nesouvisí s americkým požadavkem obnovy sankcí. Írán též vyzval MAAE, aby "odolala politickým tlakům jiných zemí".

"Některými otázkami je třeba se zabývat, ale to neznamená zaujmout vůči Íránu politický přístup. MAAE nedovolí, aby její vztahy s jakoukoli zemí ovlivnily jiné státy," sdělil Grossi. Během nynější návštěvy se má sejít také s íránským prezidentem Hasanem Rúháním a dalšími představiteli.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

25.09.2020 18:41 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75.…

Izrael zpřísnil protikoronavirová opatření, Netanjahu čelí kritice

25.09.2020 17:25 V Izreli dnes hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů…

Turecko vydalo zatykač na 83 prokurdských aktivistů, kvůli protestům v…

25.09.2020 17:16 Aktualizováno Turecké úřady vydaly zatykač na více než 80 prokurdských aktivistů, kteří se před šesti lety…

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama